Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Не всі пенальті бере Бартез... (Фото РЕЙТЕР.)
35 тисяч англійців на стадіоні «Луш» у Ліссабоні стежили за першим матчем своєї команди на Євро-2004. Друга зустріч «родоначальників» — у провінційній Коїмбрі — вже не змогла зібрати таку численну армію британських уболівальників хоча б з огляду на удвічі меншу місткість муніципальної арени. До того ж деякі фани знаходять у Португалії й інші розваги, як-то сутички з поліцією. Але головне — боротьба на полі. Напередодні матчу гравців збірної Швейцарії мали надихати спогади про нічию з господарями (1:1) на європейській першості в Англії 1996 року. Проте цього разу все склалося зовсім по-іншому.
Представники альпійської держави поклали на шальки терезів свою непоступливість (швейцарці виграли більше єдиноборств, ніж будь-яка інша команда) та надію на «стандарти» у виконанні Хакана Якіна і вдалі дії попереду Александра Фрая. Стартову активність підопічних Якоба Куна остудив лише гол суперника, який грав чітко й дисципліновано, дотримуючись обраної тактики. Девід Бекхем знайшов довгою передачею у штрафному майданчику суперників Майкла Оуена, той перекинув м'яч на партнера з атаки Уейна Руні, й активний тiнейджер з близької відстані головою увігнав снаряд під поперечину. Таким чином, форвард «Евертона» у віці 18 років 7 місяців і 24 дні став наймолодшим гравцем, якому вдалося уразити ворота у фінальних частинах чемпіонатів континенту.
Хрест на сподіваннях швейцарців поставило вилучення на початку другої половини гри Бернта Хааса. Представник, до речі, англійського клубу «Вест Бромвіч Альбіон» двічі за короткий проміжок часу заробляв «гірчичники» в зоні правого захисника. Схоже, деякі збірні виявилися неготовими до суворого суддівства, яке панує на Євро-2004, через відмінність трактування правил арбітрами у національних змаганнях та на найвищому рівні. І приклади Швейцарії та Росії — яскраве тому свідчення: ці команди в кожному з двох матчів отримали по червоній картці.
Маючи чисельну перевагу, англійці почали більше з'являтися на половині поля суперника, хоча представники країни банків і годинників навіть удесятьох часом тримали фаворитів на їхній половині поля. Клас британців дався взнаки ще двічі: той самий Руні оформив дубль після рикошету від штанги і воротаря швейцарців, а пізніше і Стівен Джеррард розстріляв Йорга Штіля після прострілу з правого флангу Гаррі Невілла. Цікаво, що всі три голи в матчі забили футболісти з міста Ліверпуль.
Значно цікавішим видалося протистояння півфіналістів чемпіонату світу 1998 року — хорватів і французів. Щоправда, спочатку виникали побоювання щодо спроможності балканців чинити гідний опір грандам, як це було шість років тому у Франції, але з початком гри вони розсіялися. У строю підопічних Отто Барича невдах першого матчу — Олича й Морнара — замінили Рапаїч і Россо, повернувся в центр захисту, відбувши дискваліфікацію, Тудор, а в чинних чемпіонів Європи з'явилися у складі Десайї та Дакур. За звичкою, хлопці Сантіні більше контролювали м'яч, майструючи атаки через Зідана, Анрі й Вільтора, суперник сподівався на контрвипади. Найяскравішим моментом першого тайму, звичайно, став гол у виконанні Зідана зі штрафного, поданого з лівого флангу атаки. Шкіряна куля перед тим, як влетіти до воріт, торкнулася ноги Ігоря Тудора, тому м'яч записали на рахунок хорвата. Цирковим номером потішив публіку Зідан ще одного разу, коли після розіграшу кутового ногою підчепив м'яча, ефектно відпасувавши Галласу, але той головою не влучив з кількох метрів у ворота.
Як грім серед ясного неба на початку другого тайму вдарив пенальті у ворота темношкірого Девіда Джеймса: як і в першому матчі, проти англійців, порушником виявився Мікаель Сильвестр, під якого вміло підставився Джованні Россо з хайфівського «Маккабі». Мілан Рапаїч бездоганно виконав вирок Кіма Мільтона Нільсена, хоча Фаб'єн Бартез і вгадав напрямок удару. Не встигли французи оговтатися, як вони вже програвали. Дадо Пршо у штрафному майданчику суперників перекинув м'яч через того ж Сильвестра, найдосвідченіший збірник галлів Марсель Десайї не влучив по м'ячу, і легіонер із «Монако» від душі приклався до «Ротейро», спрямувавши снаряд під поперечину — 1:2.
Підопічні Жака Сантіні провели безліч позиційних атак, але справа до завершального удару доходила рідко. Допомогли суперники: антигерой поєдинку Тудор (як не дивно, ще гравець «Ювентуса») неохайно відкинув м'яча назад, голкіпер Томислав Бутіна, рятуючи ситуацію, вибивав шкіряну кулю від воріт і влучив у руку Давіда Трезеге. Форвард того самого «Юве» заволодів м'ячем і відправив його в порожні ворота, а суддя показав рукою на центр. Хорвати довго сперечалися з рефері, Роберт Ковач навіть отримав за це жовту картку, проте переконати Нільсена у своїй правоті не змогли. На його думку, Трезеге зіграв верхньою кінцівкою ненавмисне. Що не завадило головному тренерові балканців Баричу і форварду Пршо висловити після матчу думку, що судді на Євро-2004 надто прихильні до фаворитів турніру.
Цікаве спостереження: три з чотирьох своїх м'ячів на турнірі французи забили зі стандартних положень, а ще один — із порушенням правил. Тож не треба бути надуважним, щоб побачити серйозні проблеми французьких форвардів. І пророкування для Анрі звання кращого бомбардира поки ще далекі від реальності.
Наприкінці зустрічі французи спромоглися на штурм, і Бутіна змушений був рятувати своїх партнерів. Ледь не записав на свій рахунок другий автогол Тудор. А ще кращу нагоду принести одній із команд перемогу в доданий арбітром час мав Івіца Морнар, та якимось дивом після пасу Олича не поцілив ворота з чотирьох метрів...
Аби потрапити до чвертьфіналу, французи мають у понеділок не програти швейцарцям. Доля другої путівки вирішиться у двобої збірних Англії і Хорватії, причому балканців влаштує тільки перемога.
Англія — Швейцарія — 3:0
17 червня. Коімбра. 29 000 глядачів
Суддя — Іванов (Росія)
Англія: Джеймс, Г. Невілл, Кемпбелл, Е. Коул, Террі, Лемпард, Скоулз (Харгрівз, 70), Бекхем, Джеррард, Руні (Дайєр, 83), Оуен (Васселл, 72)
Швейцарія: Штіль, Мюллер,
М. Якін, Хаас, Шпіхер, Віккі, Хуггель, Челестіні (Кабаньяс, 54), Х. Якін (Фонлантен, 84), Шап'юза (Жиго, 46), Фрай
Голи: Руні, 23, 75; Джеррард, 82
Попередження: Руні, 19 — Челестіні, 23; Хаас, 49, 60
Вилучення: Хаас, 60
Франція — Хорватія — 2:2
17 червня. Лейрія. 30 000 глядачів
Суддя — Нільсен (Данія)
Франція: Бартез, Тюрам, Десайї, Галлас (Саньйоль, 81), Сильвестр, Дакур (Педретті, 79), Вієйра, Вільтор (Пірес, 70), Зідан, Анрі, Трезеге
Хорватія: Бутіна, Шимич, Тудор,
Р. Ковач, Н. Ковач, Шимунич, Б'єліца (Леко, 68), Россо, Рапаїч (Морнар, 87), Шокота (Олич, 73), Пршо
Голи: Тудор, 22 (у свої ворота); Трезеге, 64 — Рапаїч, 48 (пен.); Пршо, 52
Попередження: Вієйра, 32; Дакур, 59 — Тудор, 40; Россо, 60; Р. Ковач, 64; Леко, 78
Федерація футболу Італії зібралася подавати апеляцію на рішення УЄФА стосовно триматчевої дискваліфікації капітана збірної Франческо Тотті. Плеймейкер «Скуадри адзурри» під час першої гри непомітно для арбітра плюнув у футболіста команди Данії Поульсена, але пізніше вибачився за свій вчинок. Вирішальним фактом для того, чи звертатися з проханням про зменшення терміну покарання, для італійців мав стати вчорашній поєдинок проти шведів.
Скандальний російський журналіст і шоумен Отар Кушанашвілі, який намагався «розібратися» з арбітром після вилучення воротаря збірної Росії Овчинникова у матчі з португальцями, відбувся лише суворою усною розмовою в поліції. Хоча спочатку 33-річному Кушанашвілі обіцяли навіть ув'язнення, потім було призначено грошовий штраф, але, зрештою, покарання пом'якшили.
Комітет УЄФА у справах суддівства визнав заслуженим вилучення голкіпера росіян за фото «останньої надії» (гру рукою за межами штрафного майданчика). Про це заявив віце-президент комітету Кен Рідден.
У португальському місті Коїмбра 33 англійських фани постали перед судом за сутички з поліцією. За підсумками засідання було вирішено всіх горе-вболівальників вислати з країни і заборонити їм з’являтися в Португалії протягом року. Прем’єр-міністр Англії Тоні Блер засудив поведінку своїх співвітчизників-хуліганів та офіційно вибачився перед господарями Євро-2004.
Після погромів у Альбуфейрі за рішенням суду також було вислано велику групу іноземних фанатів — одинадцятьох громадян Великої Британії та одного росіянина.
Турнірне становище в групі В:
I В Н П М О
1. Франція 2 2 0 0 4-3 4
2. Англія 2 1 0 1 4-2 3
3. Хорватія 2 0 2 0 2-2 2
4. Швейцарія 2 0 1 1 0-3 1
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Підбивати у футболі наприкінці року підсумки роботи подобається далеко не всім, адже, серед іншого, оцінювати доводиться лише половину зіграного сезону, відтак і оцінки часто носять половинчастий характер. >>
Після перемоги навесні на чемпіонаті світу в дивізіоні IB українська хокейна збірна у серпні-вересні спробувала відібратись на Олімпіаду-2026. >>
Футболіст збірної України Михайло Мудрик, який наразі грає за лондонський Челсі підтвердив, що його проба на допінг виявилася позитивною. >>
Statbet — це спортивний портал, який пропонує не лише актуальні новини, але й глибокий аналіз подій та розширену статистику. >>
Григорій Козловський очолив ФК «Рух» у незвичному хокейному матчі з «Шахтарем». Козловський став MVP матчу, забивши 8 голів >>