Під завісою повної таємничості в Міністерстві освіти з’явився проект типових навчальних планів для 5—9 класів, згідно з яким планувалося скоротити кількість уроків української мови і літератури, а предмет «Історія України» взагалі мав зникнути як такий — розчинитися в дисципліні «Всесвітня історія». Про це повідомило «Дзеркало тижня». За інформацією видання, відповідний наказ уже підписаний міністром освіти Дмитром Табачником і офіційно зареєстрований під № 93 від 01.02.2012 року. З новими типовими навчальними планами для середньої школи мало можливість ознайомитися дуже вузьке коло лояльних до міністра педагогів, та й то під грифом «Проект», зазначає видання.
У понеділок міністр освіти намагався відхреститися від існування таких намірів. Він запевнив, що iсторiї України «нiчого не загрожує». «Жодних скорочень годин, вiдведених на вивчення як iсторiї України, так i всесвiтньої iсторiї, не вiдбувається i не передбачається», — сказав він. За словами Дмитра Табачника, згiдно з новим навчальним планом, мiнiстерство має намiр ввести з п’ятого класу вивчення другої iноземної мови, а також збiльшити кiлькiсть годин на природничо–математичнi дисциплiни. Міністр повідомив, що робоча група, яка складає навчальнi програми, розробила три варiанти навчального плану. Згiдно з першим, планується взяти по пiвгодини з рiзних предметiв, щоб збiльшити години на вивчення iнформатики та другої iноземної мови.
Другий варiант — скоротити варiативну частину, яку мають право обирати школи (музика, музична культура, художня культура). Третiй варiант передбачає збiльшити загальну кiлькiсть годин навчання, що, на думку мiнiстра, є додатковим фiнансовим навантаженням, а також перенавантаженням для учнiв. Табачник наголосив, що всi три варiанти розглядатимуть i обговорюватимуть у мiнiстерствi, а також спiльно з мiсцевими управлiннями освiти.
Водночас екс–заступник міністра освіти Дмитро Полянський сказав «УМ», що бачив проект, на який посилається «Дзеркало тижня». І здивований секретністю довкола нього, адже «ніколи такі документи, як типово–навчальні плани, не приймалися утаємничено». «Це завжди було предметом дуже гострих дискусій і зіткнення різних думок. І я думаю, що не остання причина в тому, що ця тема викликала в суспільстві таке збурення, це те, що міністерство зловили на «гарячому», — каже Павло Полянський, — що такий суспільно–резонансний документ був підготовлений без попереднього обговорення. Навіть iз плану громадських обговорень, який є на сайті МОН, видно, що таке обговорення і не передбачалося, адже там цього документа немає».
Водночас виправдання міністра не надто переконали суспільну думку. Лідер громадської ініціативи «Оновлення країни» Валентин Наливайченко заявив, що у разі появи такого наказу він разом з опозицією вимагатиме його скасування. «Ми мобілізуємо громадські організації, вчителів і батьків і вимагатимемо його скасування», — сказав політик. Наливайченко вважає, що настав час «антитабачної кампанії», до якої має долучитися вся патріотична громадськість, а не тільки студенти. «Українофоб та кремлівський агент Табачник не повинен керувати українською освітою», — переконаний Валентин Наливайченко. Також фракції БЮТ та НУНС у понеділок зареєстрували в парламенті постанову, в якій рекомендують Президенту звільнити міністра освіти. Аналогічне звернення до керівництва держави направить і Тернопільська облрада за ініціативою її голови Олексія Кайди. Навіть товаришка Табачника по біло–блакитному табору Ганна Герман, яка давно недолюблює міністра освіти, в коментарі радіо «Свобода» сказала: «До цього треба ставитись по–філософськи і досить спокійно. По–перше, Табачник, як і Валуєв, не вічні. А по–друге, така є ментальність українського народу... Така вже природа українців, що, коли їм забороняти, то вони краще будуть за це боротись. Тому я не знаю, чи ці смішні ініціативи нинішнього Міністерства освіти матимуть той ефект, на який розраховують їхні ініціатори».