Позавчорашній ігровий день на чемпіонаті Європи в Португалії назвав першого невдаху, що вже після другого туру втратив шанси на вихід із групи. Зазнавши другої поразки від другої команди з Піренейського півострова, з надіями на вихід до чвертьфіналу розпрощалася збірна Росії. А перед останніми «груповими» матчами найкращі шанси на успіх у квартеті А мають, як не дивно, скромні греки, котрі зуміли вибороти нічию в іспанців...
Матч між збірними Португалії і Росії мав вирішальне значення для обох суперників: щоб зберігти надію на чвертьфінал, потрібно було вигравати. Тренер росіян Георгій Ярцев зробив відразу чотири заміни у складі. У центрі захисту замість дискваліфікованого Шаронова з'явився ще один необстріляний — торпедівець Бугаєв, вигнаного з табору збірної Мостового на позиції плеймейкера замінив Лоськов, Каряка і Кержаков вийшли у «старті» замість Гусєва і Буликіна. Наставник португальців Луїс Феліпе Сколарі, який також вибрав схему 4-5-1, виставив на гру ледь не повністю оновлений захист у вигляді Мігеля, Нуно Валенте і Рікардо Карвалью. Півзахисник «Порту» Деку відправив гріти лаву «міланіста» Руя Кошту.
Незадовго до початку цього матчу міні-футбольна команда російського парламенту здолала португальських колег — 11:6, наче демонструючи приклад своїй збірній. Один iз м'ячів забив триразовий олімпійський чемпіон із греко-римської боротьби Олександр Карелін, який допомагав парламентаріям. Проте підопічні Ярцева на маленький подвиг не спромоглися. Вже на 7-й хвилині Маніше скористався фланговим пасом Деку і, звільнившись від опіки Євсєєва в зоні центрального захисника, відкрив рахунок. Надалі господарі чемпіонату переважали «трикольорових» за всіма показниками: технічністю, грою в пас, організованістю (хоча і португальці — не найяскравіший зразок у цьому компоненті), швидкістю мислення та пересування по полю з м'ячем і без нього. До того ж явні симпатії мав до них і норвезький рефері. На останній хвилині тайму Лоськов зробив нерозважливий пас назад (третя подібна помилка гравців на Євро-2004!), і Педро Паулета перехопив м'яч. Воротар росіян Овчинников вибіг назустріч форварду за межі штрафного майданчика, зупинив шкіряну кулю ногами, проте при падінні, здається, трохи її зачепив і рукою, хоча й не змінив напрямку руху. Суддя довго роздумувати не став і запалив перед Болом червоне світло — це вже друге вилучення футболіста Росії у двох матчах. Та ще й якого цінного! Скандальний російський журналіст Отар Кушанашвілі навіть вибіг на поле з ложi преси і спробував з'ясувати стосунки з резервним арбітром, але був практично відразу ж оточений поліцейськими і витурений утришия.
Резервний голкіпер — В'ячеслав Малафєєв із пітерського «Зеніта» — в другому таймі відстояв на відмінно, але його партнери у меншості так і не створили нічого путнього біля воріт Рікарду, хоча дуже старалися. Натомість обережні й не надто злагоджені дії підопічних бразильця Сколарі почали освистувати навіть власні вболівальники. А наприкінці зустрічі португальці провели швидку атаку, в якій Руй Кошта, що вийшов на заміну, замкнув простріл Кріштіану Роналдо, знявши всі питання. Тепер в останній грі групового турніру господарям треба перемагати іспанців, або ж, у випадку нічиєї, сподіватися на перемогу росіян над греками. У це не дуже віриться, надто ж з огляду на вигнання Мостового, дискваліфікацію Шаронова, Овчинникова та двічі попередженого Смертіна. Дірки в російській обороні стали ще більшими...
* * *
А розпочинали другий тур у групі А збірні Греції і Португалії. У складі сенсаційних греків їхній німецький наставник Отто Рехагель зробив лише одну заміну порівняно з першим матчем, випустивши в «старті» Кацураніса замість Басінаса. Тренер іспанців Іньякі Саєс залишив стартовий склад незмінним, хоча вперше за час керівництва збірною не оголосив його напередодні. Іспанці діяли за схемою 4-2-3-1, їхні суперники — 5-3-2.
Як і очікувалося, територіальною перевагою володіли «тореадори», греки ж грамотно захищалися і сподівалися знайти своїх атакуючих гравців поблизу воріт Касільяса довгими пасами. Проти активної гри іспанців на флангах елліни виявилися підготовленими, але гол прийшов із центральної зони. Грецький футболіст «обрізався» в небезпечніх близькості до своїх воріт, чим миттєво скористалася солодка парочка Рауль—Морієнтес (яка, схоже, невдовзі знову поєднається в «Реалі»): Рауль віддав ефектний пас п'ятою, а Фернандо заввиграшки розібрався із захисником і воротарем.
По перерві ж греки, задіявши додаткові резерви активності, таки впіймали свій шанс. Вассіліс Цартас з АЕКа, який з'явився на полі замість Гіоргоса Карагуніса (Рехагель вгадав із заміною), чудовий діагональним пасом знайшов у штрафному майданчику іспанців Ангелоса Харістеаса, і 24-річний форвард німецького «Вердера», звільнившись від опіки Ельгери та Пуйоля, пробив точно під Касільясом.
Відкритий футбол, що запанував на деякий час, не приніс дивідендів жодному із суперників. 10 тисяч іспанських фанів, які сподівалися на реванш за домашню поразку від еллінів у відбірному циклі, залишилися не надто задоволеними. Хоча їхня команда має непогані шанси потрапити до чвертьфіналу — досить не програти португальцям 20 червня.
Через дві жовті картки в останніх матчах групового турніру не зіграють іспанець Марчена і грек Карагуніс.
Про роль «Короля Отто» в успіхах сучасної збірної Греції хочеться сказати окремо. Спробувавши у лавах національної команди лише 23 гравців, він зумів створити з окремих майстрів боєздатний організований колектив однодумців, дії яких спрямовано на командний успіх. Чого варті лише відходи до власного штрафного форварда Харістеаса. Раніше грецькі футболісти більше думали про справи у свої клубах, тепер же з радістю приїздять і до збірної, де зусиллями тренера забуваються зайві проблеми. Німецький фахівець зумів уміло використати талановиті молоді кадри, які 1998 року грали у фіналі молодіжного чемпіонату Європи з тим ж іспанцями. Психологічна впевненість додалась до індивідуальної майстерності, а фізична підготовка в німців завжди на гідному рівні. Результати не примусили на себе довго чекати: київська поразка 0:2 від нашої збірної у 2002 році стала для еллінів останньою на сьогодні в офіційних матчах. До дебютного матчу Євро-2004 греки у фінальних стадіях великих футбольних форумів не забили жодного м'яча — як бачимо, це «непорозуміння» підопічні Рехагеля швидко виправили.
Цікаво, що від’їзд збірної Греції з Португалії національною федерацією було заплановано на 21 червня. Схоже, тепер функціонерам доведеться міняти квитки на іншу дату, але від цього вони мали б бути тільки задоволені.
ТАБЛО
Іспанія — Греція — 1:1
15 червня. Порту. 26 000 глядачів.
Суддя — Міхел (Словаччина)
Іспанія: Касільяс, Пуйоль, Ельгера, Рауль Браво, Марчена, Вісенте, Бараха, Альбельда, Ечеберрія (Хоакін, 46), Рауль (Валерон, 80), Морієнтес (Валерон, 65)
Греція: Нікополідіс, Сейтарідіс, Деллас, Капсіс, Кацураніс, Загоракіс, Яннакопулос (Ніколаїдіс, 49), Харістеас, Фіссас (Венетідіс, 86), Врізас, Карагуніс (Цартас, 53)
Голи: Морієнтес, 28 — Харістеас, 68
Попередження: Марчена, 17; Ельгера, 38 — Кацураніс, 7; Яннакопулос, 24; Карагуніс, 26; Загоракіс, 62; Врізас, 90+1
Португалія — Росія — 2:0
15 червня. Ліссабон. 60 000 глядачів
Суддя — Хауге (Норвегія)
Португалія: Рікарду, Мігель, Нуно Валенте, Карвалью, Жорже Андраде, Маніше, Деку, Коштінья, Фігу (К. Роналдо, 77), Шімау (Руй Кошта, 62), Паулета (Нуно Гомеш, 57)
Росія: Овчинников, Сенніков, Бугаєв, Смертін, Євсєєв, Алдонін (Малафєєв, 45), Лоськов, Алєнічев, Ізмайлов (Бистров, 71), Каряка (Буликін, 80), Кержаков
Голи: Маніше, 7; Руй Кошта, 88
Попередження: Карвальйо, 24; Деку, 84 — Смертін, 15; Євсєєв, 22; Аленічев, 87
Вилучення: Овчинников, 45
Турнірне становище:
І В Н П М О
1. Греція 2 1 1 0 3-2 4
2. Іспанія 2 1 1 0 2-1 4
3. Португалія 2 1 0 1 3-2 3
4. Росія 2 0 0 2 0-3 0
НАВКОЛО ЧЕМПІОНАТУ
Учора УЄФА розглядала справу гравця збірної Італії Франческо Тотті, який у зустрічі першого туру проти данців плюнув у Крістіана Поульсена. Вирок функцiонерiв був суворий: дисквалiфiкацiя на три матчi. Тепер Тоттi зможе повернутися на поле лише у пiвфiналi, якщо iталiйцi туди потраплять.
* * *
У таборі болгарської збірної в Португалії спалахнули чергові «розборки». Цього разу футболісти на чолі з капітаном Стіляном Петровим звинуватили у поразці від шведів (0:5) центрального захисника — натуралізованого серба, легіонера з донецького «Шахтаря» Предрага Пажина. До головного тренера Пламена Маркова надійшла вимога довірити місце стовпа оборони Іліяну Стоянову.
* * *
За заявою голови оргкомітету Євро-2004 Жилберту Мадаїла, вболівальникам збірної Португалії, які забронювали собі квитки на матчі «плей-оф», у випадку непотрапляння до наступного раунду змагань їхніх улюбленців повернуть гроші, якщо фани відмовляться спостерігати зустрічі без участі португальців.
* * *
Футболісти збірної Німеччини відмовилися поселитися на 13-му поверсі ліссабонського готелю, побоюючись, що це принесе їм невдачу на Євро-2004. Менеджер готелю, вражений такою забобонністю, однак, пообіцяв надати німцям інші номери 24-поверхової споруди. Цікаво, що більшість кімнат на злощасному 13-му поверсі займають... болгари, розтрощені шведами.
* * *
Виявляється, капітани збірних Англії і Франції Девід Бекхем і Зінедін Зідан після матчу між їхніми командами обмінялися футболками. Англієць, який дуже пишається честю грати iз Зізу в одному клубі — мадридському «Реалі», — збирається повісити трофей в рамку на стіні у своєму будинку, аби «мати прекрасні спогади про чудового гравця». Бекхем лише шкодує, що не встиг узяти у француза автограф, і збирається найближчим часом надолужити прогаяне.