Жити нині нелегко, але й відійти на той світ часто–густо теж непросто. У тому розумінні, що багато кому на цьому так і хочеться погріти руки. У Кривому Розі людей допекли настільки, що іншого виходу вони не бачать, як ініціювати всеукраїнський рух проти монополізації ринку ритуальних послуг. Бо де монополізація, там і цінова сваволя. Певна річ, відбувається це не без протекції з боку влади.
Першими здійняли бучу працівники криворізького комунального підприємства «Ритуал». Ця структура надавала відповідні послуги населенню впродовж останніх 60 (!) років і нараховувала у своєму штаті донедавна близько 150 осіб. Тепер же підприємство опинилося на межі банкрутства, а заборгованість із зарплати вже сягнула 5 місяців. Хоча жити довше криворіжці не стали — вони так само помирають, а працівники «Ритуалу» не можуть збагнути, звідки у них взялися нинішні проблеми.
Хоча починалося все райдужно. Наприкінці квітня минулого року в «Ритуалі» з’явився новий енергійний керівник, юрист і, до того ж, з репутацією людини зі зв’язками не тільки у керівництві міста, а й в області. Та й його перші кроки викликали довіру: новий керівник зумів розблокувати заарештовані рахунки підприємства, і люди отримали заборговану зарплату відразу за два місяці.
Водночас у Кривому Розі з’являється ще одне комунальне підприємство «Ритуал сервіс плюс». На міських кладовищах стала з’являтися охорона, а в «Ритуалі» — невідомі люди, які представлялися заступниками чи то з економічної безпеки, чи то зі збуту і прохали фахівців–старожилів підприємства навчити їх премудростям похоронної справи. При цьому незнайомці й не приховували, що збираються працювати в іншій структурі. А вже в серпні минулого року в «Ритуал» прийшов новий директор, а його попередник очолив новостворене «Ритуал сервіс плюс». Така перестановка здавалася малозрозумілою. Адже новий директор обладнав своє робоче місце у кабінеті… головного інженера. А попередній директор, люди це одразу помітили, продовжував міцно тримати важелі управління «Ритуалом».
Жінка, яка бозна–скільки років драпувала труни, мусила звільнитися, бо її спонукали виконувати цю ж роботу на обладнанні «Ритуалу» для зовсім іншої фірми та ще й у неробочий час. При цьому на торговельних точках підприємства став виникати суцільний дефіцит. Зате у новоявленій фірмі почали пропонувати широкий вибір ритуальної атрибутики.
У «Ритуалі» вже повідомили про скорочення працівників — із колишніх 150 тут має залишитися тільки… 21. Хоча ще у 2010 році саме це підприємство сесія міськради визнала як ритуальну службу, що виконує свої функції за рахунок бюджетних коштів. А вже перед новим, 2012, роком виконання цих робіт було виставлено на торги. Тендер начебто виграло КП «Ритуал», а ось право перевозити померлих до бюро судово–медичної експертизи вибороло ТОВ, у терміновому порядку створене за три дні до терміну подачі документів на участь у тендері.
Отож громадська організація «Ліга підприємців Кривого Рогу» з огляду на такий перебіг подій не знайшла іншого виходу, як скликати 24 лютого у місті гірників конференцію, до участі у якій запрошують представників Антимонопольного комітету, прокуратури, МВС, міністерств, тобто всіх тих структур, куди люди безуспішно зверталися з приводу сваволі у сфері ритуальних послуг протягом останніх дев’яти місяців. «Враховуючи, що подібні спроби «прихватизувати» цей вид бізнесу (успішні й не дуже) відбуваються і в інших регіонах, ми вирішили, що всім, хто опинився у подібній ситуації і не змирився з беззаконням, а готовий боротися і відстоювати свої права, настав час об’єднати зусилля», — пояснюють ініціатори зібрання.