«Такої кількості телекамер та журналістів я не бачив уже років тридцять, — так ветеран українського хокейного господарства, директор ХК «Сокіл» Василь Митрофанович Фадєєв привітав позавчора в київському Палаці спорту представників ЗМІ, які напередодні старту «Єврохокей–челенджа» прийшли послухати головного тренера української збірної Анатолія Хоменка. І справді, інтерес до хокею в Україні зростає: за короткий час пристойно розкрутилася професійна ліга, на новий рівень піднялися декілька клубів, з’явилися нові команди й ковзанки.
Серед лідерів національного чемпіонату — ХК «Беркут». Для українського хокею ця назва не нова. Але нинішній клуб, який узявся фінансувати нардеп–бізнесмен Давид Жванія, крім імені, не має нічого спільного з тим «Беркутом», який за підтримки «нафтогазівців» ставав чемпіоном країни і Східноєвропейської ліги на початку 2000–х.
У лавах «червоно–синьої» київської команди з’явилося чимало досвідчених хокеїстів, серед яких — легіонери з Чехії, Словаччини, Росії, Білорусі, дехто — з досвідом виступів у НХЛ, КХЛ. Серед «стовпів» «Беркута» — 31–річний захисник Денис Ісаєнко, знову викликаний до табору національної команди. Денис розповів «Україні молодій» про справи збірної, клубу, а також свої особисті.
«У рівній збірній авторитетом для нас став тренер»
— Денисе, ви провели за збірну України вже більше 80 матчів. Проте під керівництвом Анатолія Хоменка гратимете вперше. Як сприймаєте новий виклик до національної команди — як уже звичну процедуру чи щось нове, хвилююче?
— Мені приємно, що головний тренер звернув на мене увагу. Зіграти в збірній, яку очолив новий наставник із новими підходами до роботи, цікаво. А щоб переживати й хвилюватися? Таких відчуттів немає.
— На чому у збірній робиться акцент напередодні київського етапу «Єврохокей–челендж»?
— Оскільки тренувальний збір вийшов дуже коротким, то найбільше уваги ми приділили тактиці. Кожний гравець отримав чітке розуміння того, куди він має рухатися і що повинен робити на майданчику.
— Під час свого представлення на посаді головного тренера Хоменко говорив, що збірну чекає суттєве омолодження. Як почувається молодь серед старших, досвідченіших колег?
— Якщо відверто, то молоді я особливо й не побачив. Хіба що Саша Торяник 1990 року народження з ХК «Саров». Водночас є кілька ветеранів, як 36–річний Сергій Климентьєв, 37–річний Костянтин Симчук. А так — усі хлопці мого віку або на рік–два молодші. Наскільки я розумію, кістяк збірної становитимуть саме ці хокеїсти, віком від 28 до 31 року.
— Керівництво ФХУ нещодавно заявило, що головне завдання нової збірної — виступ на Олімпіаді–2014. Вам особисто вистачить наснаги ще два роки грати на такому рівні?
— Мені здається, що після 30 років сили в мене стало ще більше. Якщо все складеться і збірна потрапить на Олімпіаду, то дуже б хотілося там зіграти.
— Який, на вашу думку, «золотий» вік для хокеїста?
— Думаю, що 28–30 років — це той час, коли спортсмен сформувався як особистість, зробив собі ім’я, має особисту думку й володіє хорошим запасом сил та навичок.
— Навколо кого в оновленій збірній України гуртується колектив?
— Цікаво, що зараз в команді немає чітко вираженого лідера. Усі хокеїсти одного рівня і майже повністю представляють чемпіонат України. Такого зараз немає, коли приїжджають люди з КХЛ, на голову–дві вище за інших, і на них усі дивляться, й чекають від них дива. Тепер усі розраховують тільки на себе.
— Можна сказати, що найавторитетніша людина у збірній — це головний тренер?
— Так. Той факт, що він більше десяти років працював у системі ярославського «Локомотива», багато важить. Авторитет Анатолія Хоменка не обговорюється. І зовсім не важливо, що там він був помічником головного чи тренером–селекціонером. Він знайомий із системними підходами до роботи, тренувальним процесом, що застосовувався в Ярославлі.
«У «Беркута» все професійно»
— Чи давав клуб якісь настанови, коли командирував вас до збірної?
— Якби це був мій перший виклик, то, можливо, тренери щось би й сказали. А так, що казати? Мені ж уже скоро 32 роки (сміється). А те, що стосується марки клубу, то я сам розумію, без додаткових підказок, що маю гідно представити солідну організацію, якою є «Беркут».
— А в чому проявляється солідність вашого клубу?
— Насамперед — у професіоналізмі персоналу та високому рівні обслуговування. Усе, що потрібно для перемог команди, — все виконується бездоганно. Оскільки ми базуємося в Броварах, то на ігри та тренування нас із Києва відвозить спеціальний автобус. Якщо маємо два тренування в день, то нас обов’язково забезпечують обідом. Перед важливими матчами команду збирають разом — робимо заїзд на базу.
— Попри те, що «Беркут» представляє Київ, переважну більшість матчів він проводить у броварському ТРЦ «Термінал». Чи є плани щодо власної ковзанки в Києві?
— Щодо льодової арени в столиці ми фантазуємо вже більше десяти років, а віз, як кажуть, і нині там.
— Можливо, в команді обговорюють перспективу участі в Континентальній хокейній лізі?
— Скажу чесно, якщо клуб буде готуватися до виступів у КХЛ, то не факт, що хтось із нинішнього складу залишиться в «Беркуті». Там потрібні гравці іншого рівня.
— За короткий період у таборі «беркутівців» з’явилася чимала кількість легіонерів. Ви не боїтеся, що вони витіснять вас із команди?
— Щоб цього не сталося, потрібно самому грати краще, ставити перед собою високі цілі.
— У «Соколі» схожа ситуація. Там молоді партнери кличуть 38–річного росіянина Ніколішина, який багато грав в НХЛ, на ім’я й по батькові — Андрій Васильович. А як у «Беркуті» звертаються до іменитого словака Ріхарда Капуша?
— Уся команда називає його просто Мара, хоча ім’я в нього інше. А чому Мара? Так звали його старшого брата, який грав за один із клубів Словаччини. Коли ж йому на зміну прийшов Ріхард, команда все одно продовжила називати його, як старшого брата.
«Бійка в хокеї має бути обов’язково»
— Денисе, ви граєте на позиції захисника. Ваші колеги по амплуа частенько беруть участь у бійках під час матчу. Як ви ставитеся до цієї «процедури»?
— Якщо дуже накипіло, то можна випустити пару. Але щоб спеціально їздити й думати про бійку, як це роблять у російському «Вітязі», — такі дії я не вітаю.
— Хокей — чи не єдиний ігровий вид спорту, де майже офіційно передбачаються бійки. При цьому навіть в НХЛ судять дуже суворо — карають штрафами навіть за мінімальні зачіпки ключкою. Можливо, час відмовитися від бійок?
— Бійка під час хокейного матчу повинна бути обов’язково. Я не кажу, що це має бути натуральне побиття. Але коли два мужики стали й «помахалися», а потім потиснули один одному руки — то вболівальники від цього отримують задоволення. Скажімо, мої сусіди, які не мають жодного відношення до спорту, після походу на хокейний матч, де відбулася чесна «розборка» чоловіків, перебувають у захваті.
— Але під час такого з’ясування стосунків можна отримати кілька добрячих ударів у голову…
— Зазвичай хокеїсти зазнають серйозних травм тоді, коли прийом виконується тихцем, підступно. Зрозуміло, що в хокеї не можна опускати голову, але саме за таких умов виникають найбільші неприємності.
— А чи є в «Беркуті» спец із бійок — так званий «тафгай»?
— Ні. Проте в інших командах, як відомо, такі люди є. Скажімо, коли я грав у «Соколі», за бійки в нас відповідав Андрій Срюбко. Він спеціально тренувався, спілкувався з боксерами, відпрацьовував удари на груші.
Але в «Беркуті» таке не практикується. Напевно, будь–хто зможе постояти за себе. А штатних бійців, які можуть виконати команду «піди й покарай», у нас немає.
«Хочемо бути першими»
— Через брак фінансування в минулому сезоні «Сокіл» ледь не припинив існування. Який тоді був у вас настрій, думки?
— У «Сокола» перед гравцями тоді виникла така заборгованість із зарплати, що було не смішно. Більшою мірою грали ми в хокей для себе, оскільки не отримували грошей за виконану роботу по півроку.
— Тепер у «Соколі» проблем із грішми, як видно, нема. У ПХЛ узагалі як мінімум три клуби можуть похвалитися значними фінансовими можливостями. Що потрібно чемпіонату України, щоб стати самодостатнім турніром?
— Уже зараз планку нашої першості підняли на дуже високий рівень. Головне — утримати її на цій висоті. А якщо додасться ще три команди рівня «Беркута», «Сокола» та «Донбасу», можна буде сміливо грати тільки тут, нікуди не проситися. А легіонери самі їхатимуть до нас.
— Швидше за все, у першому раунді «плей–оф» «Беркуту» випаде грати з чемпіоном країни — «Донбасом». Яку мету ставить ваша команда на цей чемпіонат?
— Тільки перше місце. Інші варіанти навіть не розглядаються й будуть розцінені майже як трагедія.
— Що вам відомо про перехід гравців першої команди «Донбасу», яка грає у ВХЛ, до другої, котра захищатиме титул чемпіонів України?
— Усіх деталей регламенту я не знаю, але чув, що Шафаренка й Матерухіна вже заявили за «Донбас–2».
«Президента «Сокола» на трибунах не бачив»
— Денисе, а чи до снаги команді, що в регулярній першості йде третьою, у підсумку виграти «золото»?
— Під час регулярного сезону в «Беркуті» відбувалася постійна ротація кадрів, часто змінювалися гравці. Команда шукає свою гру, і можна сказати, що її рівень стає вищим. Останні матчі з «Соколом» та «Донбасом» показали, що в нашої команди для перемог є все, окрім, напевно, удачі. Адже основний час матчу граємо внічию, а вже в овертаймі чи серії булітів поступаємося.
— Чи обіцяють вам премію за виграш чемпіонату?
— Переможця першості очікують великі преміальні від ПХЛ. Думаю, що в разі успіху й Давид Жванія від себе щось додасть.
— А якщо команда не виграє чемпіонат? Чи не станеться так, що президент «Беркута» розчарується й переключиться, скажімо, на футбол?
— Мені здається, що Давид Жванія живе хокеєм. Подивіться на наші матчі в Палаці спорту — там же завжди організовують шоу, на які витрачають великі гроші. Наші матчі настільки цікаві президентові клубу, що він приїздить подивитися на них не тільки в київський палац, а й у Бровари. І сидить там не в ложі, а просто на трибуні. Йому це цікаво. А от президента «Сокола» за два роки, що я провів у клубі, я жодного разу не бачив на матчах своєї команди.
«У магазині мене ще не впізнають»
— У «Донбасі» грає Дмитро Ісаєнко. Що вас поєднує з цим хокеїстом?
— Один із телевізійних коментаторів назвав його моїм братом. Проте ми з Дмитром лише однофамільці. Водночас наші імена починаються на «Д», відтак нас дуже часто плутають. Але я не ображаюся — для українського хокею це нормально, щоб одні люди плутали твоє ім’я, а інші не впізнавали тебе в магазині (сміється).
— Хай там як, але інтерес до хокею в Україні суттєво зріс. Певно, зросла й ваша впізнаваність на вулицях?
— Та ні. Хіба що знайомі, дізнавшись про мої виступи за «Беркут», кажуть, що це круто.