Голові Верховної Ради України
В. М. Литвину
Шановний
Володимире Михайловичу!
Нас тривожить загрозлива ситуація, що склалася з доставкою передплатних періодичних видань.
Національна спілка журналістів України, редакційні колективи газет і журналів неодноразово зверталися до керівництва «Укрпошти», уряду з вимогою навести порядок у цій важливій сфері суспільного життя. Ці проблеми порушувалися на спільних нарадах «Укрпошти» і керівників друкованих засобів масової інформації, але позитивних зрушень ми так і не дочекалися.
У села газети надходять здебільшого двічі–тричі на тиждень. Багато поштових відділень закриті у п’ятницю, суботу, неділю й понеділок. До речі, п’ятниця — день, коли виходять практично всі всеукраїнські газети. Через нерозпорядливість керівництва «Укрпошти» передплатники одержують п’ятничні номери у вівторок. Що ж це за «свіжі новини» через чотири дні?
Упродовж минулого року до редакцiї газети «Україна молода» надiйшло близько ста звернень — листiв i телефонних дзвiнкiв вiд передплатникiв газети щодо незадовiльної доставки перiодики. Газета знайомила зi скаргами читачiв керiвних працiвникiв «Укрпошти» i публiкувала їхнi коментарi з приводу цих звернень i загалом щодо роботи поштового зв’язку з перiодичною друкованою продукцiєю. Переважна бiльшiсть скарг стосувалася недолiкiв у роботi поштових вiддiлень, а саме: передплатникам надходить по 2–3 номери газети в один день або взагалi один раз — за тиждень; не приносять окремi номери, якi нiбито зникають у дорозi; замiсть передплаченого видання приносять iнше, переважно — регiональне.
На жаль, потiк скарг iз тими самими претензiями почався i в цьому роцi.
Тiльки в сiчнi цього року «УМ» розглянула сiм скарг. Наприклад, за першi два тижнi року жодного номера газети не одержали Михайло Боровик iз Харкова (вул. Кiльцева, 16), сiм’я Тукаленко, що мешкає в Кривому Розi по вулицi Сонячна, 8; Людмила Бутенко з Бердянська (вул. Азовська, 11), Жанна Милащенко з Марiуполя (б–р Металургiв, 117) замiсть чотирьох одержала один номер газети.
Скаржаться на роботу поштовиків читачі газети «Факты и комментарии» з Олександрії (Кіровоградська область), Кременчука (Полтавська), Кам’янця–Подільського (Хмельницька) та інших міст.
«Укрпошта» реструктуризувала свої структури. Тепер у багатьох областях газети друкуються в одному місці, виготовлений тираж перевозиться до обласного центру, його розподіляють по поштових відділеннях, везуть на місця, де й доставляють передплатникам.
Скорочення кількості поштових відділень призвело до того, що відстань між ними у багатьох місцях збільшилася на півтора кілометра. Літні люди, ветерани праці не можуть туди дійти, а листоноші — не встигають принести своїм клієнтам пресу.
Громадяни змушені відмовлятися від передплати суспільно–політичних щоденних видань, поштовики ж сприяють передплаті тижневиків і місячників різних порад, рецептів тощо. Це дає відділенням «Укрпошти» можливість одержувати підвищення передплатних тиражів за рахунок видань, які найдешевші на ринку і які не клопітно зрідка доставляти читачу. Але це знижує можливості інформування наших співгромадян про політичні, соціально–економічні проблеми суспільства, обмежує їхні можливості брати участь в обговоренні насущних питань розвитку державного будівництва.
Просимо Вас, шановний Володимире Михайловичу, донести депутатам нашу стурбованість iз приводу звуження інформаційного простору України, доручити відповідним комітетам глибоко вивчити ситуацію з організацією передплати і доставки періодичних видань і внести відповідні пропозиції Верховній Раді.
З повагою
Ігор ЛУБЧЕНКО,
голова Національної спілки журналістів України;
Анатолій ГОРЛОВ,
головний редактор газети «Голос України»;
Михайло ДОРОШЕНКО,
редактор газети «Україна молода»;
Олександр ШВЕЦЬ,
головний редактор газети «Факты и комментарии».