Нинішній виток економічної кризи, яка продовжує розгортатися у Європі незважаючи ні на що, навіть на культовий Давоський форум, за переважними висновками, означає кризу глобальної системи управління. При цьому саме Давос вважають одним iз головних атрибутів глобалізації — місцем, де еліта без протоколу вирішує долі людства. Важко сказати, з якою метою — чи на лікування «важкохворого», чи на попередній поділ його майна — їхали цьогоріч сильні цього світу на респектабельний швейцарський курорт, але своєю присутністю вони встановили рекорд за останні 40 років: 2600 учасників, 40 глав держав, 260 сесій — більша частина яких у закритому режимі, без журналістів.
Здається, ми дійшли до краю...
Можна тільки уявити собі, про що говорили на панелях без протоколу, якщо навіть на пафосному закритті форуму його батько–засновник Клаус Шваб говорив про нинішній світовий порядок словами лідерів антиглобалістів. «Капіталістична система в її нинішній формі аж ніяк не вписується у модель сучасного світу, — сказав Шваб. — Ми своєчасно не запровадили правила, які би могли перешкодити спотворенню системи». До речі, вперше (!) за останні роки Давос не пікетували радикальні прихильники антиглобалістських організацій. Як самі вони пояснили пресі: а навіщо, якщо самі організатори виголошують їхні тези?! Експерти одразу ж поспішили заявити, що капіталісти об’єдналися з антиглобалістами за п’ять хвилин до апокаліпсису — маючи на увазі поглиблення економічної кризи.
Під «кінцем світу» учасники мали на увазі розвал зони євро, на що, правда, дуже обережно натякнув сам Шваб. Який цього разу майже в усьому погоджувався з відомим песимістом Джорджем Соросом. Нинішнього року Сорос пророкував соціальні повстання в Америці.
Рішення в Давосі, як відомо, не ухвалюють. Але акценти принаймні намагаються розставляти. Окрім останніх форумів, які відбулися на тлі економічної кризи. Торік учасники зібрання виразили сподівання, що фінансовий світ ось–ось подолає падіння. Але він не подолав... Зростання безробіття на 9% та іспанський показник — 20% загалом і 40% серед молоді — хоч і промовисті, але просто штрихи. Цьогоріч учасники форуму зізналися — виходу не знайдено. І на цьому, випивши по протокольному коктейлю, роз’їхалися. З думкою: «Дай, Боже, зустрітися тут у наступному році!..».
У тіні Ангели
Яскравим свідченням, що лідери світу не планують змінювати щось глобальне, став їх вибір політика, який відкрив зібрання. Канцлера ФРН Ангелу Меркель не хотіла бачити Великобританія, яка не схвально оцінює методи подолання кризи Німеччини та Франції. Меркель усе ж таки виступила, а Девід Кемерон приїхати у Швейцарію відмовився.
На цьому тлі відсутність малознаного і ще менш популярного у Європі Президента Віктора Януковича одназначно не потрапила би в топ. Але Янукович таки приїхав, хоча до останнього Банкова планувала скасовувати візит. Причина: ніхто зi світових лідерів спілкуватися з Януковичем не хотів. Дві зустрічі, які він провів, — зі своїми колегами з Польщі та Азербайджану — всі однозначно назвали провалом. «Для України однозначно важливим є європейські інвестиції. 80% всіх грошових надходжень ми отримуємо саме звідти», — сказав виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. За його словами, нині в України є три варіанти виходу із ситуації: сидіти і чекати, поки нам принесуть кошти; поліпшувати інвестклімат; їздити по світу й агітувати. «Кожен iз цих варіантів може «вистрілити», — каже Устенко. — Тому влада продовжує «рекламувати» Україну у світі. Тому, з одного боку, кредитори повинні бачити, що ситуація в Україні під контролем. Свідченням цього є бажання Прем’єра і Президента відвідати зібрання. З іншого боку, усім відомо, що й у Миколи Яновича в Цюріху й у Віктора Федоровича в Давосі запланована велика кількість зустрічей з бізнесменами та банкірами, щоб витягти Україну з боргів».
Юрій ПАТИКІВСЬКИЙ,
Інна РУДЕНКО
НАШІ У ШВЕЙЦАРІЇ
Чужий бейдж і напис на жіночих грудях
Серед скандалів Давоса український акцент цьогоріч був відчутний. Президент Янукович, щоправда, обмовився зовсім не так яскраво, як це у нього буває: сплутав усього лише слова «інерція» та «інертність». Його не зрозуміли, оскільки питань до нашого лідера було значно більше, ніж його віртуозне володіння російською мовою, то ніхто на цьому особливо не зациклювався.
Натомість телекамери великим планом показали керівника протоколу Президента Юрія Ладного, який — у порушення не тільки протоколу, а й чинного законодавства — повісив на груди бейдж з іменем «Владислав Каськів», де на фото також зображення пана Каськіва. Використання чужого бейджа на режимному заході, яким є Давос, прирівнюється до фальшування документів, адже власник цієї перепустки має право заходити у комп’ютерну систему та відвідувати закриті для інших заходи.
І нарешті, мешканці Швейцарії також змогли оцінити голі перса українок — учасниць «Фемен». Цього разу вони тримали в руках плакати — «Давос — бандитська вечірка», «Бідні — через вас» тощо, а для наглядності ці ж самі вислови написали маркером на ніжному дівочому тілі. І показували їх усім охочим на вулиці біля конгрес–холу, незважаючи на мінус 4 градуси. Поліція затримала напівголих українок, переписала їхні дані — і відпустила.