На Черкащині про цю новину говорять не тільки у селі Іскрине Шполянського району, де недавно на світ Божий витягли німецький танк «Пантера», який пролежав на глибині 11 метрів під тамтешньою греблею.
«Підняли не весь танк, а тільки чотири його частини. Але старожили, котрі під час Великої Вітчизняної війни були ще дітьми, розповідають, що на тому місці є ще один німецький танк. Вони згадують, як у дитинстві стрибали з нього у воду», — розповідає «Україні молодій» Катерина Дудник, заступник голови Шполянської районної державної адміністрації.
Як повідомив «УМ» Сергій Кільченко, спеціаліст відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення райдержадміністрації, німецький танк під греблею у цьому селі навіки залишився ще у 1944 році, коли тут йшли жорстокі бої за визволення. Тоді танк проїжджав через дерев'яну греблю й провалився у воду. Німці хотіли його витягти й підібралися до того місця на другій «Пантері». Та тільки та спроба не мала успіху й другий танк так само втопився, зверху стирчали тільки його гусениці. Танк вирішено було зірвати, що фашисти й зробили.
У 1951 році в селі, по якому протікала річка Шполка, було зведено греблю, її раритети часів війни остаточно поховали під землею. Тепер прийшов час їх відкопати, адже, як твердять спеціалісти, «Пантера» має неабияку історичну цінність. Фінансування цих робіт взяла на себе німецька сторона. А безпосередньо підняттям на поверхню німецького танка займалися фахівці з Києва та Харкова. З сільською радою було укладено договір на ці роботи, які йшли майже три місяці, про виплату їй 20 тисяч гривень. Частина коштів вже надійшла в Іскрине. До речі, перш ніж приступати до пiдняття танка, було капітально укріплено греблю. А по їх завершеннi наведено там порядок.
Отож на поверхню каже Сергій Миколайович, було витягнуто частини того танка, який німці зірвали. У самій машині лише знайшли рацію, паяльну лампу, інструменти, зубну щітку, 5 черевиків й людські кістки. Нині гусениці танка, хвостова частина та вежа знаходяться на току місцевого господарства. Цікаво, що на металі чітко видно номер танка — 243-й. А другу «Пантеру», яка є цілою й «сидить» у сільській греблі, також планується піднімати на поверхню.