Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Знана українська «стріляюча лижниця» Оксана Хвостенко в одному з інтерв’ю нещодавно сказала, що із завершенням кар’єри біатлоністки «скінчилося її перебування в оазі». Мовляв, залишивши великий спорт, вона зіткнулася з проблемами нелегкого повсякденного життя–буття, до якого потрібно адаптуватися.
Перше місце, де пробують свої сили колишні спортсмени, — тренерська нива. Хтось, як Хвостенко, починає тренувати дітлахів, а іншим — як, скажімо, срібній призерці Олімпійських ігор у Нагано Олені Петровій — доручають відповідальні ділянки, як–то молодіжна збірна з біатлону.
Не кожному з першої спроби вдається ввійти у свою річку. Петрова, попрацювавши з резервістами першої збірної, не побачила результату своєї діяльності й залишила тренерську роботу. Тепер уродженка Удмуртії, яка нині мешкає в Сумах, — очільник Сумського осередку НОК України. На цьому відповідальному посту пані Олена взялася за популяризацію в регіоні спорту та вирішення фінансових проблем, пов’язаних із підготовкою спортсменів Сумщини до майбутніх олімпіад.
— Пані Олено, близько півроку тому ви очолили Сумський осередок Національного олімпійського комітету України. Чи ця робота більше припала вам до душі, ніж тренерська, якою ви займалися раніше?
— Для себе я зробила висновок: аби досягти великих успіхів на тренерській ниві, роботу слід починати з самого початку, тобто з підготовки дітей, а не одразу працювати зі збірною країни, нехай і з її молодіжним складом.
Я маю за плечима великий спортивний досвід, який отримала як спортсменка–біатлоністка. Водночас у тренерській справі такими здобутками похвалитися не можу. Зрештою, можна бути хорошим спортсменом і при цьому не стати класним наставником.
— Яких якостей вам забракло для успішної тренерської роботи?
— У складі української «молодіжки», з якою я працювала, не було моїх вихованців. Більшою мірою команда складалася з біатлоністів Тернополя, Чернігова. Загалом, кожен спортсмен мав особистого наставника, який добре знав свого вихованця і повністю контролював його тренувальний процес. Мені було складно втручатися в їхню роботу. А щоб відстоювати свої думки, мені просто не вистачало наполегливості. Виходило так, що тренер працює зі своїм вихованцем практично «з пелюшок», а тут прийшла я зі своїм «уставом» диктувати нові правила. Вважаю, аби серйозно впливати, змінювати тренувальний процес біатлоніста, потрібно знати його «від А до Я».
— Провівши вже деякий час на посаді керівника регіонального відділу НОК, як гадаєте — це робота знайшла вас, чи ви — її?
— Власне, працюю я на новому місці недовго, з липня. Тож іще не можу визначитися, хто кого знайшов. Зрештою, мене обрала громада Сумської області, яка захотіла бачити на цій посаді людину, що повністю пройшла олімпійський шлях, від школи до п’єдесталу.
— Якщо ви досі не відмовилися від цих обов’язків, то можна припустити, що ця діяльність вам подобається.
— Робота цікава. Тут мені доводиться працювати з дітьми, адже всі проекти НОК — «Олімпійський день», «Олімпійський урок», «Олімпійський тиждень», «Олімпійське лелеченя» — стосуються школярів. Ми займаємося юнацтвом, намагаючись залучити до спорту якомога більшу його частину.
Щоправда, коли я вступала на цю посаду, то думала, що працюватиму на спорт високих досягнень. Але тепер розумію, що моє завдання —популяризація його серед дітей.
— Ваш головний керівник — президент НОК Сергій Бубка. Як вам із ним працюється?
— У нас із Сергієм Назаровичем склалися довірливі стосунки, а працювати з ним — одне задоволення. Які б не були в мене проблеми, я завжди можу з ним порадитися. Та й команду він підібрав чудову: що в центральному офісі, що в регіонах — там у будь–який час можна знайти допомогу й підтримку. Раніше я такого не знала й не бачила. Головне, щоб я впоралася зі своєю роботою.
— Напевно, вирішуючи організаційні проблеми в регіоні, вам періодично доводиться долати бюрократичні бар’єри. Ваше ім’я допомагає в цьому?
— Від самого початку я старалася не використовувати своє ім’я. Тим, хто не цікавиться біатлоном, моє прізвище взагалі нічого не скаже, інші — можливо, вже й забули про мої здобутки.
Час минув, медалі забулися. Залишилася людина, яка їх колись здобула, і проблеми, які зараз їй потрібно вирішувати. А головними наразі залишаються фінансові питання, з вирішенням яких ані місто, ані приватні особи допомогти не можуть. Часом я навіть думаю, що доведеться вкладати свої копійки.
Хотілося б звернутися до потенціальних спонсорів i місцевої влади щодо допомоги у фінансуванні Сумського обласного відділення НОК.
— Олено Юріївно, свою тренерську діяльність ви завершили. Але, можливо хоч консультаційні поради біатлоністкам даєте?
— Моє покоління біатлоністок тренувалося поруч із видатними спортсменками на кшталт Олени Бєлової, яка зараз працює з молодіжною збірною Росії. Я, скажімо, завжди зверталася до неї за порадою, цікавилася її підготовкою. А сьогодні складається враження, що молодь уже все знає.
— Дивлячись на теперішні виступи українських біатлоністів на етапах Кубка світу, впадає в око досить погана стрільба. Тоді як ви практично завжди відзначалися влучністю на вогневому рубежі. На ваш погляд, як українським біатлоністам покращити цей елемент?
— Стрільба та хід завжди взаємопов’язані. Якщо ти впевнений у собі, маєш хороше самопочуття — тоді ти й біжиш, і стріляєш однаково; хід хороший і стрільба відмінна.
А якщо по трасі йдеш погано, то до вогневого рубежу ти вже «крадешся», аби відстрілятися з найменшими втратами та не бігти зайві кола штрафу.
Що стосується самої стрільби, то моя порада молодим: не потрібно лінуватися. Пригадую, як ми постійно відпрацьовували «холостий тренаж». І головне — робити це для себе, а не для когось, заради галочки. Спортсмен повинен бути зацікавлений у цьому, він мусить відчути кожен холостий постріл, а не просто стояти і клацати затвором, відбуваючи номер.
— Ви свого часу скільки часу проводили на стендах?
— Достатньо. До своєї роботи ми ставилися відповідально. Приїхали з тренування, повечеряли — і йшли в кімнату на «холостий тренаж».
— А що заважає це робити нинішньому поколінню біатлоністів?
— Не знаю, можливо, в нас було інше ставлення до роботи. Ми дуже хвилювалися за результати міжнародних змагань — як відреагує країна, що скаже керівництво? Була відповідальність у нас і перед наставниками, які працювали з нами, віддаючи всі свої знання та сили. Тож зганьбитися на відповідальних стартах ми не мали морального права. Сезон, до якого ми готувалися три чверті року, короткий, і саме в цей період від нас чекають результату.
— Пригадую, як у школі на уроках «воєнки» практично всі дівчата жахалися зброї. Якщо стріляли в тирі, то тільки із закріпленої у станок гвинтівки, де лише потрібно було натиснути гачок. Розкажіть, як ви потоваришували зі своєю рушницею?
— Перше знайомство зі зброєю відбулося в Удмуртії, коли я навчалася в медичному училищі й займалася лижними гонками. Пізніше, коли я перекваліфікувалася в біатлоністки, у мене з’явилася своя гвинтівка. Вона була закріплена за мною, тож перед кожним стартом я її чистила, приводила до повної бойової готовності й клала під ліжко або на стілець. Я знала, що зранку перед пристрілкою та змаганнями в мене вже підготовлена гвинтівка, до якої ніхто не доторкнеться.
Вважаю, що саме так потрібно ставитися до свого інвентарю. У мене все повинно бути чітко. А то, буває, прийшов у інший вид спорту — а там щось відстібнулося або розв’язалося…
— Чи ви розмовляли зі своєю зброєю?
— Розмовляти — ні, але як людина, що в це вірила, то завжди казала: «Ну не підведи» — і виходила на старт.
— Ваша гвинтівка залишилася з вами? Чи зберігати біатлонну зброю не можна?
— Особистої зброї в мене немає. Але залишилося ложе. Хоча воно й старе і трохи попсоване, але з ним ще можна працювати. А в товаристві «Динамо» є ствол, закріплений за мною, і в будь–який момент я можу його взяти.
— А от ще з приводу стрільби. Як ви можете пояснити феномен стрільби по чужій мішені? Він, власне, не так і рідко зустрічається в біатлоні. Кілька разів цей казус ставався з білорускою Дар’єю Домрачевою, а не так давно «відзначилася» й Магдалена Нойнер.
— Що цікаво, і я теж на своїй першій Олімпіаді в Ліллехамері стріляла не по своїй мішені. Можу сказати, що це все від неуважності. Залишивши на трасі багато енергії, на стрільбище приходиш із відчуттям важкості у всьому тілі. Під час приготування до стрільби може відбутися збій. Коли приходиш на вогневий рубіж, потрібно зауважити номер установки, а потім порівняти його з номером мішені.
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Підбивати у футболі наприкінці року підсумки роботи подобається далеко не всім, адже, серед іншого, оцінювати доводиться лише половину зіграного сезону, відтак і оцінки часто носять половинчастий характер. >>
Після перемоги навесні на чемпіонаті світу в дивізіоні IB українська хокейна збірна у серпні-вересні спробувала відібратись на Олімпіаду-2026. >>
Футболіст збірної України Михайло Мудрик, який наразі грає за лондонський Челсі підтвердив, що його проба на допінг виявилася позитивною. >>
Statbet — це спортивний портал, який пропонує не лише актуальні новини, але й глибокий аналіз подій та розширену статистику. >>
Григорій Козловський очолив ФК «Рух» у незвичному хокейному матчі з «Шахтарем». Козловський став MVP матчу, забивши 8 голів >>