У львівському Музеї етнографії сьогодні презентуватимуть книгу Ігоря Марчука «Сотник УПА Петро Гудзуватий». «Книга про командира УПА Петра Ґудзуватого — «Очеретенка» — та його бойових побратимів є ще одним пам’ятником українським повстанцям, які жертовною боротьбою закладали підвалини майбутньої незалежної держави», — зазначають організатори літературного заходу.
Сотник «Очеретенко», пройшовши ґрунтовний вишкіл у дружинах українських націоналістів під керівництвом Романа Шухевича, активно долучився на початку 1943 року до процесу творення Української повстанської армії, як військовий фахівець–інструктор створював та вишколював перші сотні та чоти повстанців на Поліссі. Далі за наказом Головної команди УПА йому було доручено діяти на найбільш відповідальному і небезпечному відтинку — очолювати рейдові підрозділи групи УПА «Тютюнник», які опановували Житомирщину та Київщину. Протягом 1943 року він двічі особисто брав участь у рейдах: перший раз — у складі сотні повстанців, а другий раз восени 1943 року на чолі двох куренів «Кватиренка» і «Негуса». У документах та спогадах сучасників Петро Ґудзоватий виринає під псевдонімами «Вояк», «Очеретенко», «Василь», «Василь Вечера», «Очерет» і «Радич». Повстанці, які особисто його знали, вважали вмілим та відважним командиром, який особистим прикладом надихав вояків на боротьбу з ворогом. На своєму посту він залишався до останнього подиху.
Під час цієї важкої і виснажливої боротьби Петро знайшов своє єдине кохання — зв’язкову ОУН із Житомирщини Ганну Дзьобас. Та не судилося молодому подружжю зазнати сімейного щастя. У протистоянні з червоним окупантом спочатку гине на Полі слави Петро, а згодом і його дружина Ганна.