Ні, не одні лише українці вміють довго віддаватися новорічним святам і проводити в гулянках майже місяць — від «католицького» Різдва до Водохреща. Китайці, народ трудолюбивий і дисциплінований, безоглядно гуляють свій Новий рік два тижні. Почали позачора, а закінчать через 15 днів. Фінальним спалахом стане Свято ліхтарів. Цього разу новоріччя особливе, адже дракон вважається у країні «твариною» священною, це символ мудрості, а не зла (як уявляється ця істота у західній ментальності), він зверхник над усіма іншими символами місячного календаря. Рік Дракона приносить успіх, вважають забобонні китайці, але водночас і пророчить катаклізми.
Місячний Новий рік — найважливіше свято в китайській міфології. Його ще називають святом весни. Попри різноманітність регіональних звичок і обрядів, Новий рік відзначають усі мешканці країни. У Пекіні, за традицією, 108 разів б’ють у великий дзвін, відганяючи злих духів, а потім починається феєричне шоу — фестиваль драконів і народні гуляння.
З погляду іноземця, головне тут — фестиваль. Проте китаєць заперечить: не тільки. Як розповідає Катерина Тесленко, студентка Київського університету ім.Шевченка, яка знає китайську мову і неодноразово мандрувала цією країною, стержнем свята є й традиція очищення, що приходить через ретельне прибирання домівки, наведення ладу у всіх своїх справах, а також сімейна вечеря, яку називають ще вечерею возз’єднання. На столі — різноманітні страви, та є й обов’язкові, наприклад, пельмені. Як і ми на Різдво та Новий рік, мешканці Піднебесної мають за звичай обмінюватися подарунками з рідними та друзями.
Відомо, що для того, аби повечеряти з батьками та найближчими родичами, сотні тисяч китайців «мігрують» з одного куточка країни в інший. Цей сезон подорожей називається чунюн. За підрахунками експертів, які наводить «Євроньюз», з 20 січня до середини лютого китайці здійснять 3,16 млрд. поїздок. Роботодавці змушені рахуватися з традицією чунюн і без зайвих застережень дають відпустки охочим відвідати батьків. Рік Дракона вважається сприятливим для нових починань, серед них — і для народження дитини. Чимало подружжiв так прорахувало своє життя, щоб народити дитину саме під «патронатом» Дракона. Тому в країні готуються до бебі–буму. За даними агенції «Сіньхуа», місця в пекінських пологових будинках заброньовано аж до середини серпня. А в Гонконгу, куди спрямовані шляхи багатьох породіль з материкового Китаю (жінки прагнуть, щоб у такий спосіб дитина отримала права на проживання в Гонконгу), вже нині прогнозують дефіцит місць у профільних клініках. Отож китайців, яких, за даними Світового банку, станом на початок 2011 року нараховувалося 1 млрд. 338 млн. осіб, ще побільшає.
ЦІКАВО ЗНАТИ
На Філіппінах Дракона узаконили вихідним днем
Новий рік за місячним календарем широко відзначають також у Індонезії, Малайзії, Сінгапурі, В’єтнамі, на Філіппінах та Тайвані. У 2012–му на Філіппінах святкування набуло такого масштабу, що уряд змушений був, попри протести бізнес–спільноти, уперше оголосити початок Року Дракона вихідним днем. Фахівці відзначають вплив китайського новоріччя, фестивалю драконів та червоних ліхтарів і на суміжні культури, зокрема, чимало елементів є у японців, корейців, монголів.
ПІДРАХУЙ
Новий рік за східним календарем починається першим днем першої у році місячної фази. Тому він щораз припадає на інші дати.
Рік Щура, 2008 — 7 лютого
Рік Корови, 2009 — 26 січня
Рік Тигра, 2010 — 14 лютого
Рік Кролика, 2011 — 3 лютого
Рік Дракона, 2012 — 23 січня
Рік Змії, 2013 — 10 лютого
Рік Коня, 2014, — 31 січня
Рік Кози (Вівці), 2015 — 19 лютого
Рік Мавпи, 2016 — 8 лютого
Рік Півня, 2017 — 28 січня
Рік Собаки, 2018 — 16 лютого
Рік Свині, 2019 — 5 лютого
ДО ДЖЕРЕЛ
Дівчина і чудовисько
За давньокитайськими переказами, люди змушені були боротися проти міфічного чудовиська Ніен, котре приходило на початку кожного року, щоб пожирати худобу, майно і навіть дітей. Селяни звично клали їжу перед порогом, що більше — тим краще: вірили, що Ніен насититься і не чіпатиме їхню оселю. Та одного разу маленька дівчинка, вбрана в червоне, вийшла з домівки і зрозуміла, що Ніен утік. Люди подумали: злякався червоного. Відтак дотепер на Новий рік китайці розвішують червоні ліхтарі, а на вікнах — червоні сувої.