Не ялинку запалюй, а смолоскип!

04.01.2012
Не ялинку запалюй, а смолоскип!

Бандерівський марш у центрі Києва зібрав близько тисячі учасників. (Фото Рейтер.)

Українські націоналісти 1 січня вже традиційно святкували не лише прихід Нового року, а й 103–й день народження Степана Бандери. Партія «Свобода» й Конгрес українських націоналістів у співпраці з кількома іншими організаціями провели на честь Бандери смолоскипні марші.

Наймасовіші акції відбулися в Києві та Львові. Показово, що, попри масове скупчення людей у центрі столиці, «свободівцям» дозволили пройти від пам’ятника Шевченкові по Хрещатику до майдану Незалежності. Пригадується, в День Незалежності загальноопозиційна маніфестація не отримала дозволу пройти з того самого парку Шевченка до Майдану, а на вулиці Володимирській колону зупинили «беркути» зі сльозогінним газом. Першого січня в центрі Києва теж було багато міліції, однак на перешкоді вона не ставала. Тож близько тисячі націоналістів у світлі смолоскипів вигукували гасла «Бандера прийде — порядок наведе!», «Зека — геть!» та інші, освистали пам’ятник Леніну на Бессарабці й провели невеликий мітинг на святковому майдані.

Голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда заявив: «Жоден Президент, жоден продажний суд не здатний викреслити справжніх героїв із пам’яті нації, забрати з нашої крові їхній дух, адже завдяки героям ми живемо сьогодні в незалежній Україні».

* * *

Традиційним було святкування в рідному селі Бандери — Старому Угринові на Івано–Франківщині. Із промовою на вічі тут виступив лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок, інші знані політики, народні депутати. Присутні почали збір коштів на пам’ятник командирові УПА Роману Шухевичу, який мають встановити в Калуші. Зібрали 1260 гривень. Нардеп Роман Ткач дав двісті, Тягнибок пообіцяв допомогти матеріально пізніше, інформує агенція «Вікна».

* * *

Натомість у містечку Великі Мости Сокальського району Львівської області пам’ятник Степанові Бандері 1 січня вже відкрили. Гроші — 406 тис. грн. — збирали п’ять років, долучилися меценати з України та з–за кордону. І тут на мітингу встиг побувати Тягнибок.

* * *

У місті Здолбунів на Рівненщині до 103–го дня народження провідника ОУН (р) з’явився пам’ятний знак. На мітинг зібралося близько ста людей. «Сьогодні ми відкриваємо знак та освячуємо місце, де у 2012 році, завдяки нашим спільним зусиллям, постане погруддя Степана Бандери», — сказав депутат Здолбунівської райради від «Нашої України» Сергій Кондрачук. За його словами, цілком логічно, що перше на Рівненщині погруддя Бандери буде відкрито саме на Здолбунівщині. Адже тут відбулася найбільша битва в історії Української повстанської армії — битва під Гурбами. І в Здолбунівській райраді на наступній сесії розглядатимуть програму відзначення 70–річчя створення УПА.

Встановлення пам’ятного знаку профінансували здол­бунівські осередки «Нашої України» та «Свободи».

Іван ДІДУШОК,
Мар’ян ПУШКАР

 

НА ІНШІЙ ТЕРИТОРІЇ

Першого січня націоналісти наважилися вийти на вулиці і в «антибандерівських» містах — в Одесі, Харкові, Луганську, Горлівці та ін.

29 грудня Одеський окружний адмінсуд заборонив проводити 1 січня в центрі міста масові акції та мітинги, присвячені річниці Бандери — мовляв, проросійські сили, серед яких партія «Родіна», подавали заявки на свої маніфестації в той самий час. Однак праві громадські активісти зробили ще одне подання — на акції за іншими адресами. «На це міська влада не встигла зреагувати і заборонити мітинг через суд», — повідомив голова обласної організації ВО «Свобода» Павло Кириленко. Мітинг біля Дюка зібрав близько сотні учасників. «Чудово, що наша акція відбувається тут, на Потьомкінських сходах, — на місці, яким славиться Одеса. Нехай біснуються вороги», — заявив голова міського осередку «Свободи» Андрій Маляс.

У Харкові до вшанування провідника долучилася єпархія Української автокефальної православної церкви.

У Запоріжжі на честь Бандери націоналісти влаштували автопробіг.