Трохи більше 44 відсотків — така середня активність виборців 25 країн розширеного ЄС на виборах до Європарламенту, які відбулися 10—13 червня. Це найнижчий показник за останні 25 років, тобто від часу проведення перших загальних і прямих виборів до Європарламенту. В десяти нових країнах ЄС не спрацювали ентузіазм та елемент новизни, на який розраховували апологети євроінтеграції. Навпаки, явка виборців «старої» Європи була заначно вищою. Найганебніше повелися громадяни Словаччини та Польщі, де до дільниць навідалися лише, відповідно, 17 і 20 відсотків виборців. Президент Польщі Александр Кваснєвський вважає брак інтересу виборців своєї країни до виборів у керівні органи ЄС доказом громадянської незрілості та браку відповідальності у своїх співвітчизників. А голова Сейму Польщі Юзеф Олекси вважає, що низька активність є результатом розчарування поляків ситуацією в країні: люди наразі побачили результати вступу до ЄС у вигляді зростання цін, але ще не встигли відчути на собі переваг членства в ЄС.
Ще більше, ніж погана явка, вражають результати виборів. У переважній більшості країн ЄС правлячі партії, коаліції та блоки програли вибори до Європарламенту. Винятком є лише Іспанія та Греція, де парламентські вибори відбулися весною і люди ще не встигли розчаруватися в новій владі. Права правляча коаліція Естонії, яка провела свою країну до ЄС, на виборах не здобула жодного мандата до Європарламенту, повідомила ЦВК цієї прибалтійської країни. Щоправда, всі шість мандатів дісталися опозиційним партіям проєвропейської орієнтації. Далеко не так було в інших країнах, бо з 732 місць Європарламенту приблизно 100 дісталися «євроскептикам». У зв'язку з цим голова попереднього складу Європарламенту Патрік Кокс заявив: «Вони вже тепер заявляють, що створять у парламенті нову групу, тож, ймовірно, що розклад сил докорінно зміниться. І це певний виклик, адже в Європарламенті з'явиться якісно нова меншість. Це виклик, який повинні прийняти проєвропейські лідери. Якщо вони вірять в Європейський Союз, то на них покладається відповідальність за те, щоб краще «продати» його громадянам».
У Польщі правляча коаліція здобула лише п'ять з 54 мандатів до Європарламенту. А «євроскептики» iз «Самооборони» та «Ліги польських родин» вибороли, відповідно, вісім і десять мандатів. У Чехії друге місце на виборах дісталося комуністам, лютим противникам ЄС. У Великій Британії противники Європейського Союзу з Партії незалежності посіли на виборах третє місце і здобули 12 євромандатів. На Британських островах більше громадян взяли участь у голосуванні визначення переможця телевізійного реаліті-шоу «Великий Брат», ніж у виборах до Європарламенту. Загалом, по Європі більше людей стежили за поєдинками чемпіонату Європи з футболу, ніж брали участь у виборах.
Та драматизувати ситуацію не варто. Більшість Європарламенту складатимуть «єврооптимісти», які об'єднаються у чотири великі парламентські партії: правоцентристську Європейську народну (272 мандати), Соціалістичну (201 мандат), Ліберальну (66 мандатів) та «зелених» (42 мандати). Хоча наразі ще не відомо, які з них створять коаліційну більшість. Майбутня конфігурація парламентських сил стане предметом обговорення саміту ЄС, який пройде у Брюсселі 17-18 червня.