Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Із наближенням парламентських виборів в українському політикумі сподіваються на об’єднавчі процеси. Насамперед чергового «об’єднання перед розстрілом» чекають від націонал–демократів — на цьому фланзі юрмиться дуже багато партій, великих і малих. Наразі ці очікування не справджуються. Наділені можливістю балотуватися ще й у мажоритарних округах, партійці не поспішають гуртуватися.
Винятком стали партія «Українська платформа» Павла Жебрівського та Українська республіканська партія «Собор» Анатолія Матвієнка. Нова партія називатиметься — «Українська платформа «Собор», а головою союзу став 49–річний Жебрівський.
Сам Павло Іванович хоча й узявся за розбудову партії, проте в інтерв’ю «УМ» зізнався, що балотуватиметься на виборах–2012 у мажоритарному окрузі — тому самому, що став для нього переможним у 2002 році. А ще член фракції «НУНС» розповів, що націонал–демократи проводять переговори також і в ширшому складі. План–максимум — до квітня вийти на єдину силу.
— Пане Павле, коли буде остаточно формалізовано об’єднання «Української платформи» та УРП «Собор»?
— Проблему об’єднання національно–демократичних сил ніхто не знімав із порядку денного. На правоцентристському фланзі достатньо багато політичних сил, які мають, скажімо так, невеличкі команди і які не відіграють на політичній арені серйозної ролі. Перемовини про об’єднання ведуться віддавна. Спочатку в цей процес було залучено десять партій, потім — чотири–п’ять. Завжди виникало питання: хто вождь? Багато людей, хоча й вели переговори, тримали в кишені дулю й думали: «У мене рейтинг такий–то, я маю очолити цей рух, а мене мають усі шанувати».
Через це ми з Анатолієм Матвієнком визначили, що в цьому процесі буде не просто об’єднання, а нова якість. Переговори велися близько року, а потім ми достатньо чітко й динамічно врегулювали всі питання.
Є чотири принципові речі. Перше — ідеологія. Вона базуватиметься на таких пріоритетах: національно–демократична філософія розвитку України, впровадження ринкової економіки (з акцентом на український бізнес і товаровиробника), сповідування європейських демократичних цінностей. Друге питання — система прийняття рішень. У багатьох партіях діє принцип: як вождь скажуть — так воно й буде. Ми ж чітко зафіксували, що рішення мають ухвалюватися колегіально. Обговорення триває, поки не ухвалили рішення, а потім його виконують. Якщо голова партії не зміг переконати з’їзд чи центральну раду, то має підкоритися. Третє питання — це фінансування. Ми домовились, що в партії мають бути міноритарні донори, ніхто не може мати «контрольного пакета».
І четверте, про що хочу розповісти, — це «праймеріз». Не ті «праймеріз», які дискредитував Тігіпко з опитуванням на вулиці на місцевих виборах... За півроку до парламентських виборів, а також за дев’ять місяців до президентських ми будемо проводити «праймеріз». Хто переможе — той вважатиметься лідером партії й поведе її на вибори. Бо в нашому політикумі прийнято, що до тих пір, поки ногами вперед не винесуть, — лідер не поступається посадою.
— Тобто «праймеріз» будуть навесні?
— Ні, ми запроваджуємо технологію «праймеріз» після парламентських перегонів. За пропозицією Матвієнка на з’їзді висунули лише мою кандидатуру. Але наступного разу, безумовно, будуть «праймеріз». Хто більше працюватиме, кого краще сприйматимуть партійці — той буде головою. І для визначення інших кандидатів буде рейтингове голосування.
— Кому доведеться розпускатися — «Платформі» чи «Собору»?
— Ми зберігаємо структуру «Собору». Всі осередки як юридичні особи залишаться від партії Матвієнка. «Українська платформа» пройде через ліквідацію. Ми не залишаємо шляхів для відступу. Бо багато діячів, коли входили в партію «Наша Україна», про всяк випадок передавали своє дітище помічнику чи ще комусь. Формально процес нашого об’єднання має завершитися до кінця лютого.
— Тобто формально ви входите в чужий дім. Чи нема побоювань, що представники «Собору» згодом візьмуть внутрішній реванш?
— Побоювань нема. У нас з Анатолієм Сергійовичем повна злагода. Ми як заклинання повторюємо: друзі, перестаньте ділити на «твоїх», «моїх», «наших». Тепер є члени однієї сили — «Української платформи «Собор». Думаю, за півроку вже не буде поділу на «уерпістів» та «упівців».
Я не буду триматися за крісло. Якщо прийде активніша людина — буду готовий поступитися. За свої 50 років я вже прожив три життя. Десять років був у органах внутрішніх справ, дослужився до посади старшого слідчого з боротьби з організованою злочинністю УВС Києва. Потім десять років займався бізнесом і, в принципі, досяг того рівня, який забезпечує моє життя на більш–менш пристойному рівні. Ще десять років був у політиці. Тому мені важливіше інше: як буде житися моїм дітям і, дасть Господь, майбутнім внукам — чи вони думатимуть над тим, як «драпонути» з цієї країни, чи захочуть тут реалізуватися? Якщо я підходжу до політичної діяльності з цієї точки зору, то вже не настільки цікаво, хто займатиме місце лідера.
— Чи ведуться переговори про об’єднання націонал–демократичних партій у ширшому форматі?
— Ведуться. Днями відбулося зібрання за участю представників «УП «Собор», «Нашої України», Української народної партії, Конгресу українських націоналістів. Обговорювали подальше об’єднання націонал–демократичного руху.
— Коли може завершитися переговорний процес? Чи йдеться про перспективу об’єднання до парламентських виборів?
— У принципі, безумовно, бажано дійти до того рівня, щоб у квітні постала єдина команда і єдина політична партія.
— Це реально?
— Зі свого боку «УП «Собор» задекларувала, що готова до об’єднання. Інші також не заперечували. Найближчим часом вони мають провести засідання своїх президій, проводів для того, щоб усе це обговорити.
— Що дає націонал–демократам підстави сподіватися на успіх?
— Якщо провести механічне об’єднання навіть двадцяти партій, говорити про якийсь успіх на парламентських виборах — безперспективно. Важливо наповнити об’єднання новою якістю.
Кількість людей, які хочуть, щоб Україна була українською, не зменшилася. Не зменшилося число тих, хто хоче, щоб у державі був закон. Просто перестали вірити. Суспільство переживає розчарування після спалаху тих прагнень у 2004 році. Було багато сподівань, які залишились невтіленими. І люди, які займали активну позицію, «здулися». Навіть із багатьма колегами, яких я знаю, народними депутатами, це сталося. Вони кажуть: «Не хочу вже йти — ні в депутати, нікуди».
— Не повірю, що в депутатському корпусі таких багато.
— Насправді багато. Люди вважають, що депутати в парламенті заробляють багато грошей. Так, може, є десяток нардепів, які завдяки своєму статусу мають доступ до державних коштів... Що ж до депутатської зарплати, то зараз навіть здібні студенти можуть заробити більше. А дуже багато депутатів лише й живе на цю зарплату. Особливо це стосується членів «Нашої України».
— Ви один із депутатів, які проголосували за закон про вибори народних депутатів. Цей документ зазнав критики з боку провідних українських експертів у галузі електорального права — як такий, що обмежує демократичні можливості на виборах. Якою була ваша мотивація?
— Власне, якоюсь мірою я прихильник мажоритарної системи виборів. Я обирався у 2002 році в окрузі й зараз знову планую балотуватися по тому самому округу на Житомирщині.
На жаль, пропорційна система не прижилася в Україні. Колись казали: що німцю добре — те українцю смерть. За багатопартійної системи «тушки» були і в «НУНС», і в БЮТ. І навіть цей досвід не рятує від того, що в майбутньому складі парламенту в цих фракціях знову не з’являться «тушки».
У парламенті існувала загроза прийняття закону Єфремова. Цей проект був одіозним. На політраді «НУНС» ми ухвалили рішення делегувати в робочу групу Руслана Князевича. Ми давали йому завдання — він їх утілив. Домоглися низки поступок. Так, кандидата в депутати не можна знімати із реєстрації. Це ключове питання. Подивіться на вибори, які відбулися у Вишневому: там зняли майже всіх кандидатів від опозиції... Контроль над виборчими комісіями — посилили.
Фракція проголосувала за створення групи, делегувала туди представника — було б дивно потім стати в позу й сказати, що «ми не голосуємо».
— Ви кажете, що голова групи втілив завдання фракції... Тобто ви не прагнули зниження виборчого бар’єру (тепер він — 5%)?
— Фракція виступала за зниження бар’єру. Юрій Костенко пропонував 1%, ми виступали за те, щоб зберегти 3%.
— Вважається, що в мажоритарних округах переможуть або ті, хто має адміністративний ресурс, або «грошові мішки»...
— Брехня, що по мажоритарному окрузі можна пройти лише за гроші! Навпаки, те саме можу сказати про пропорційну систему. Якщо не буде грошей — важко розкрутити партію, потрапити в телевізор, фінансувати штаб... У списках значно більше «грошових мішків», ніж в округах.
Так, змішана система — не ідеальна. Я вважаю, що в майбутньому в Україні слід запровадити систему з відкритими регіональними списками.
— Для Партії регіонів було принципово важливо не просто ухвалити закон, а отримати підтримку з боку опозиції. Зараз кажуть: якщо на виборах будуть фальсифікації — опозиція втратить моральне право критикувати виборчий процес.
— Але фальсифікації відбувалися й раніше. Якщо йде «безпрєдєл», то він «безпрєдєл» при будь–якому законі. Тому, якщо хтось порушить закон — чому я не матиму права критикувати?
А з приводу того, що партія влади шукала консенсус... «Регіонам» треба, аби на них не «наїжджали» в Європі. Але для цього треба, щоб Юлю випустили із в’язниці. Однак не випускають же Юлю з тюрми.
— Павле Івановичу, ви — член Комітету Верховної Ради з питань бюджету, голова підкомітету з питань видатків держбюджету. Як ви оцінюєте нинішній бюджетний процес? Проголосують цього року?
— Влада має 260 голосів (або 240, якщо без комуністів) — то однозначно ухвалять. Вони й за чорта лисого проголосували б.
Бюджет буде непростим. По–перше, хоча вони і зменшують прогноз зростання ВВП, але, на мій погляд, навіть 3,9% — надто високе число. Думаю, буде 2%. Експортні ринки зменшуються, ціни на метал падають, ціна на газ зростає.
Прогнозні показники свідчать, що зменшиться середня заробітна платня по Україні — і це теж проблема. Прогноз інфляції — 7,9%, хоча я думаю, що інфляція буде вищою. Цього року урядові вдалося втримати інфляцію лише за рахунок небаченого врожаю сільськогосподарських культур і шаленого обвалу цін. Але це не уряд зробив — це погода змилувалася. Я вважаю, що інфляція буде на рівні 13%.
Головний біль України — ціна на газ. Росія вимагає дві речі: або віддати «трубу», або вступити в Митний союз. Або й те, й інше. Влада України поки що не наважується на таку здачу. Поки що нема й газових контрактів. Але зрозуміло, що ціна буде 400 доларів, і зрозуміло, що, швидше за все, із січня варто очікувати зростання ціни на газ для населення та житлово–комунальної сфери.
— Рік виборів зазвичай пов’язаний зі значним популізмом і соціальними подачками. Наступного року такого не буде?
— Навряд чи. Казатимуть, що Європа і весь світ затягують пасок, тому й ми вимушені ощадити. Буде критика попередників, «які залишили руїну». Допускаю, що якісь точкові подачки будуть по округах. Але такого популізму, як у попередні роки, не буде.
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Дональда Трампа привітав російський лідер володимир путін зі вступом на посаду президента США і заявив, що готовий до діалогу щодо війни рф проти України. >>
Майк Волтц, який стане радником новообраного президента США Дональда Трампа одразу після інавгурації, озвучив три «ключові частини» плану Білого дому щодо припинення війни росії проти України. >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Служба безпеки та ДБР задокументували нові факти підривної діяльності колишнього народного депутата України, який переховується за кордоном та публічно виправдовує збройну агресію рф. >>
Скориставшись підробленим висновком військово-лікарської комісії колишній керівник КП "Київський метрополітен" незаконно виїхав з України. >>