Ола, футебол!

12.06.2004
Ола, футебол!

Останнi приготування на стадiонi «Драгао», де вiдбудеться матч-вiдкриття. (Фото РЕЙТЕР.)

      Починаючи від сьогоднішнього вечора, більшість чоловіків у Європі поспішатимуть додому після трудових буднів, аби дістати з холодильника запiтніле пивце і натиснути потрібну кнопку в телевізорі, відігнавши від нього хатнє жіноцтво, — у Португалії стартує чемпіонат Старого Світу з футболу. Чергове свято, яке знову не з нами, вкотре відбуватиметься без участі збірної України. І це — у виді спорту, що в  нас вважають «номером один». Але так склалося — дякуємо нашому футбольному керівництву та «грошовим мішкам», котрі краще куплять для свого улюбленого клубу десяток низькопробних легіонерів, аніж виховають один вітчизняний талант, — що пострадянський простір представлятимуть на Євро-2004 росіяни та латиші. А ми чи не найбільше симпатизуватимемо тим збірним, у складі яких таки є представники першості України. Їх загалом семеро: Плетикоса, Срна і Леко — Хорватія, Пажин і Пеєв — Болгарія, Верпаковскіс і Лобаньов — Латвія. По троє гірників і динамівців та один балтійський резервіст із «Металурга» (Запоріжжя). Більшого не дано. Але й на тому спасибі. Отже, «Ола, футебол!» («Привіт, футболе!» португальською). Всі погляди — на крайній захід Європи, де матчем господарів-португальців проти греків на стадіоні «Драгао» в Порту о 19.00 за київським часом починається велика континентальна футбольна лихоманка. «Сильна половина» України хворітиме нею на відстані.

      Одне з основних організаційних питань маленької і чи не найбіднішої у «старому» складі Євросоюзу Португалії — безпека. Питання зі спорудженням і реконструкцією стадіонів та іншої інфраструктури вирішено, тепер слід потурбуватися, аби там нічого не вибухнуло. Цьому приділяється величезна увага, хоча й не така колосальна, як у Греції з прицілом на цьогорічну Олімпіаду. Ще один головний біль організаторів — навколофутбольне насильство та нейтралізація буйних фанів. Як повідомляють інформаційні агентства Португалії, напередодні чемпіонату Європи власті країни навіть перевели значну частину в'язнів міських в'язниць у провінційні. Це зроблено для того, щоб звільнити місця для потенційних порушників правопорядку під час турніру.

      Португальський уряд схвалив ініціативу організаторів чемпіонату Європи і затвердив запропоновані ними суворі заходи безпеки на матчах. Приміром, кидок пляшки на поле під час гри обернеться його «автору» роком тюремного ув'язнення, так само як і вибігання на футбольний газон. Щоб гості чемпіонату знали, чим їм може загрожувати хуліганське поводження, в аеропортах і на прикордонних постах поширюються брошури з переліком неприпустимих вчинків і мірами відповідальності за ту чи іншу витівку.

      Тим часом тренер збірної Англії Свен-Горан Ерікссон опублікував відкритий лист до англійських футбольних фанатів, які вважаються найжорстокішими в Європі, попросивши їх поводитися гідно та відзначивши, що будь-які хуліганські витівки тільки зашкодять всьому англійському футболу. Ерікссон нагадав болільникам, що у випадку проявів расизму й агресії з боку англійських туристів УЄФА може застосувати до збірної дуже суворі санкції, аж до виключення команди з турніру.

      А головне — гра. 2370 м’ячів надала компанія «Адідас» для тренувань і офіційних матчів ЧЄ-2004. Цікаво, що для кожної гри будуть надаватися «іменні» м’ячі з написами про місце проведення, дату та команди-учасницi  зустрічі. Тим часом уже багато гравців оцінили «Ротейро» (так «охрестили» м’яч на честь суднового журналу португальського мандрівника Магеллана) і визнали «снаряд» вельми незручним. Воротарі скаржаться на слизьке покриття і зміщений центр ваги. Але ж це має призводити до більшої кількості голів, а що ще потрібно вболівальникам?!

      Основними претендентами на перемогу в Португалії букмекери (зокрема, найповажніша контора «Уїльям Хілл») вважають діючих чемпіонів континенту — французів (ставки приймаються на рівні 4:1). Також значні шанси в команд Італії — 5,5:1, Португалії — 7,5:1, Іспанії та Англії — 8:1 і Голландії — 8,5:1. Найслабші, на думку експертів, швейцарці (126:1) і латиші (251:1). Ставка на Росію — 67:1, Хорватію і Болгарію — по 81:1.

      Цікаві підрахунки провела російська газета «Ізвєстія». Вона оцінила «вартість» кожної збірної сумою коштів, які можна було б зібрати за рахунок трансферів її виконавців основного складу. Беззаперечний лідер — Франція (160—170 мільйонів євро, тут лише Тьєрі Анрі «тягне» на 50 мільйонів). Голландія й Англія «коштують» 120—130 мільйонів, Італія — 110—120, Іспанія — 100—110 «лимонів». Аутсайдери — латиші— 12,5 мільйона (найдорожчий — киянин Маріс Верпаковскіc (не менше 4—5 млн.). Російська збірна оцінююється «скопом» у явно завищені 30—35 мільйонів (Кержаков — 7, Смертін — 5, Сичов — 4,5, Аленичев — 3-4, Лоськов, Гусєв, Алдонін, Євсєєв — по 2).

      На звання найепатажнішої витівки перед початком чемпіонату претендує вчинок дружин дев’яти футболістів якраз збірної Росії, котрі... роздяглися й сфотографувалися, аби підтримати «бойовий дух» своїх чоловіків у Португалії. Знімки на своїх сторінках оприлюднив часопис «Уорлд соккер», а ідею подала «половина» воротаря Овчинникова — Інга і фотограф Світлана Єріклінцева. «Пікантні місця» самовідданих Єв прикрили великі фото їхніх чоловіків. А ті під час фотосесії постійно надзвонювали в студію й запитували, чи нема там їхніх потенційних суперників...