Можна розмірковувати, гарна господиня чи не дуже, якщо не припасла на зиму консервованих яблук чи малинового варення. Ананаси ж не ростуть ні на Поліссі, ні на Поділлі, тож консервовані ананаси для салатів, м’яса по–французьки чи для випічки, коли потрібно, купують практично всі. Що вибрати? — це запитання постає гостро, якщо на магазинній полиці є кілька банок ананасів від різних виробників. Допоможе зорієнтуватися прискіпливе дослідження семи видів цього товару, нещодавно проведене спеціалістами Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».
Найперше запитання — вибрати ананас кільцями чи шматочками? Відповідь диктує, безперечно, застосування: якщо потрібно обгорнути начинку, щоб мати красивий круасан, — у руки треба взяти ціле півкільце, яке зі шматочків не склеїш; а щоб зробити швидше салат — дрібніше порізаний фрукт — саме те, що потрібно. Щоправда, ананаси шматочками — це більша ймовірність помітної їхньої розвареності.
Тестували ананаси шматочками торгових марок «Дольче Віта», «Долина бажань», Best Time (за написом на банках усі «у сиропі»), «Премія» («у легкому сиропі»), Navigator («ананас шматками підсолоджений») — усі вироблені в Таїланді, та індонезійські Micado (просто «в сиропі»), до речі, найдорожчі. Ще один учасник тесту — ананас кільцями в сиропі Oskar — теж з Таїланду. Жодних претензій до зовнішнього вигляду наповнення жерстяних банок iз написом «Дольче Віта» та Oskar. У «Долини бажань» — шматки не розварені, але трохи різного розміру. В решті «жерстянок» експерти знайшли трохи пошкоджених або розварених часточок.
Щодо смаку, то протестовані ананаси охарактеризували так: «кисло–солодкі» — «Дольче Віта», «Премія», Best Time; «кисло–солодкий, виражений, приємний смак» в Oskar; «солодкий» — у «Долини Бажань» та Micado; а Navigator — «солодкий, зі стороннім відтінком». Щодо консистенції ананасів, то виділилися Micado — «м’яка» та Navigator — «дуже щільна».
Загалом, понюхати і випробувати «на зуб» консервований фрукт може кожен, хто його купив. Що не визначиш на око або на смак — чи є у банці важкий метал кадмій. Звідки йому там взятися? — запитаєте ви. «Ананаси можуть вирощувати на вулканічних ґрунтах, які багаті на кадмій, — пояснює керівник «Тесту» Валерій Безрукий. — Відповідно до спеціальних медико–біологічних вимог, для фруктових консервів у склянній, алюмінієвій чи цільнотягнутій жерстяній тарі норма цього важкого металу не має перевищувати 0,03 мг/кг. З урахуванням похибки методу вимірювання у 30 відсотків усі протестовані ананаси у неї вкладаються». Проте варто зазначити, що найвищі показники вмісту кадмію у продукції Micado та «Дольче Віта», найменші — в «Премії», Oskar та Navigator.
ДОВІДНИК
Менделєєв підказує...
Уротропін — це добавка Е 239, дозволена в Україні для використання у харчових продуктах. Це Е, заборонене в більшості країн світу, засіло у спеціальний український Перелік харчових добавок, який Кабмін затвердив ще на початку 1999 року. У сусідній Росії, звідки переважно в Україну «пливе» червона ікра, використання уротропіну заборонили у 2009 році.
Щоб відразу отруїтися уротропіном, треба з’їсти аж 40 стандартних баночок рибного делікатесу. Українські чиновники, напевно, переконані, що з мізерними доходами більшості населення таке масове харчове отруєння споживчам не загрожує, тож змінювати діючі нормативи не поспішають. До речі, технічний уротропін використовують у виробництві синтетичного каучуку, в процесі покриття деталей залізом.
Кадмій — один iз небагатьох елементів, що не виконує конструктивних функцій у людському організмі. Цей елемент і його сполуки є надзвичайно токсичними, навіть у незначних концентраціях. Вживання значної кількості кадмію викликає негайне ураження печінки і нирок.
Кадмій може накопичуватись у рослинах (більше всього — у грибах) і живих організмах (особливо у водних), а далі харчовим ланцюгом потрапляти в організм людини. Багато цього важкого металу в сигаретному димі.