У банках поменшало проблемних кредитів
Частка проблемних кредитів у кредитному портфелі українських банків зменшилася за півроку на 0,2 відсотка — з 3,4 до 3,2 відсотка. За інформацією НБУ, кредити, надані суб'єктам господарської діяльності, складають 76,4 відсотка від загального обсягу кредитного портфеля банків, кредити іншим банкам і НБУ — 10,5 відсотка, кредити фізичним особам – 13 відсотків, кредити органам державного управління — 0,1 відсотка, кредити, надані небанківським фінансовим установам, – 0,01 відсотка.
Наш коментар
Нагадаємо, що Україна — четверта країна у світі за темпами приросту кредитів: у 2003 році він склав 62 відсотки. Наслідками такого стрімкого зростання кредитування може бути збільшення обсягів «поганих» кредитів, виникнення проблеми неповернення кредитів, перегрів економіки тощо. Тому прозорість капіталу, чистота кредитних портфелів, об'єктивна оцінка предметів застави перебуватимуть у центрі уваги регуляторної політики Нацбанку в найближчому майбутньому. Зокрема, нинi Нацбанк відпрацьовує механізм забезпечення чистоти кредитних портфелів новими санкціями, а саме вимогою формувати резерви під недоброякісні кредити в державних цінних паперах (облігаціях внутрішньої державної позики). Ще одним способом зниження ризиків при кредитуванні стане запровадження системи галузевого моніторингу, тобто встановлення лімітів на кредитування окремо взятої галузі. Так, у більш як 70 банках, які активно кредитують будівельні компанії, істотно погіршилися фінансові показники після зниження цін на нерухомість. Тому таке покращення стану кредитних портфелів українських банків можна розглядати як «гру на упередження» окремими банками з метою зменшення їх втрат та уникнення майбутніх непорозумінь з Нацбанком, так і результатом проведення кращої кредитної політики українськими банками.
Ще 33 санаторії звільняють від сплати ПДВ
Кабмін затвердив перелік санаторно-курортних закладів для дітей, продаж путівок до яких цього року не обкладається податком на додану вартість. Ця постанова уряду прийнята на виконання пункту 49 частини першої статті 80 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», відповідно до якої Кабмін визначає перелік санаторіїв. Отже, цього року зупинено дію постанови Кабміну 1997 року, відповідно до якої деякі санаторії теж звільняли від сплати ПДВ.
Наш коментар
Прийняття документа теоретично повинно сприяти забезпеченню реалізації положень Закону «Про державний бюджет України на 2004 рік». Проте слід зауважити, що затверджений перелік санаторно-курортних закладів, які продають путівки без сплати ПДВ, складається із 340 позицій. Для порівняння, попередній перелік таких закладів, затверджений Постановою Кабміну 1997 року, дію якої зупинено на 2004 рік, містив 307 позицій. Тобто до переліку було включено ще 33 санаторно-оздоровчих заклади. При цьому абсолютно не визначено критерії та підстави включення оздоровчих закладів до згаданого переліку. Тому існує висока ймовірність «упередженого» підходу державних службовців до складання проекту такого переліку. Йдеться про можливість укладення окремих сепаратних угод між установами, якi бажають потрапити до переліку, та державними службовцями різних рівнів.
За матеріалами Інституту реформ.