Йдучи з дитиною з садочка, у магазині по дорозі натрапили на вафлі для торта, які здавна звикли перемащувати згущеним молоком. «Купи!» — наполягала дитина. Я не надто пручалася, бо цю смакоту можна зробити відносно швидко і за невеликі гроші. Але почала прокручувати в голові інформацію про не надто якісну продукцію, яку в магазинах пропонують у класичних жерстяних банках з написом «Згущене молоко».
Відповідно до діючого вітчизняного держстандарту, згущене молоко має бути суціль натуральним: з коров’ячого молока (цільного і знежиреного), сухого молока, вершків, маслянки, присмачене цукром і молочним цукром (лактозою), з незначним об’ємом води. В упакуванні немає місця ні рослинним жирам, ні рослинним білкам, ні згущувачам, ні фарбникам, ні підсолоджувачам, ні консервантам. А що у банках продають насправді?
Шукати справжню «згущенку» на полицях вітчизняних магазинів спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест» почали з 2008 року. За цей час фальсифікатами спочатку були 4 зразки з 9, потім 8 — із 12. Останній, цьогорічний, тест також не порадував. Але спочатку — про хороше. Стабільно відмінна у всіх трьох тестах якість справжнього згущеного молока торгових марок «Первомайский МКК» та «Заречье». Білоруська згущенка «Рогачевъ», а також марка «Премія» потрапили у тест вперше і також зарекомендували себе відмінниками. Ці чотири види згущеного молока, за оцінками пробантів, найкращі й на смак. «Фальсифікати зі стажем» — це «Білики», «Ічня», «Городоцький МКК» та «Омка», у згущеному молоці цих торгових марок є рослинні жири, а ще — у продукції марки «Гадяч», яку тестували вперше.
... Згущене молоко, яке купили ми з дитиною і яким уже перемастили торт, у тесті я, на жаль, не знайшла. Але відтепер запасатимемося цією продукцією не спонтанно, а заздалегідь, щоб було з чого вибирати.