Учора на розташованому в Атлантичному океані біля узбережжя американського штату Джорджiя острові Сі Айленд розпочався триденний саміт «великої вісімки», семи найбільш індустріально розвинених країн світу та Росії. Сі Айленд (назва перекладається з англійської як Морський острів) — це розкішний американський курорт, який на час саміту найсильніших світу цього перетворено на неприступну для терористів та бажаючих «попротестувати» фортецю.
Острів забудований літніми віллами багатіїв. Вартість кожної «дачі» сягає багатьох мільйонів доларів. Він віддавна припав до смаку зіркам американської культури та індустрії розваг. Свого часу тут жив славетний драматург Юджин О'Ніл, а тепер відпочивають від важкого голлівудського життя актори Леонардо ді Капріо та Джон Траволта. Знаменитості платять по 100 тис. доларів за членство в місцевому клубі. За одну ніч у місцевому готелі «Клойстер» потрібно викласти 800 доларів. Американські ЗМІ припускають, що президент США Джордж Буш не випадково вибрав цей острів місцем проведення саміту, оскільки саме тут 1945 року його батьки Джордж та Барбара Буш провели свій медовий місяць і саме тут дев'ять років тому відсвяткували піввіковий ювілей шлюбу.
Якщо святкування 60-річчя висадки союзників у Нормандії минулої неділі супроводжувалося запровадженням найбільших заходів безпеки за всю повоєнну історію Європи, то зустріч лідерів восьми провідних країн світу на острові Сі Айленд супроводжується найсуворішими заходами безпеки за всю історію США. Територію острова, яку в багатьох місцях перекрито колючим дротом, патрулюють щонайменше десять тисяч поліцейських та агентів антитерористичних підрозділів, навколо — кораблі та катери ВМС США.
Ізольовані від світу лідери провідних держав отримали дозвіл взяти із собою не більше 25 осіб супроводу. Кожному з них виділили по персональному засобу пересування — електромобілю з національним прапором. Журналістів, які висвітлюють саміт, розмістили у прес-центрі, розташованому за сто кілометрів від острова. На особливо важливі прес-конференції сто обраних представників ЗМІ будуть перевозити на острів у спеціальних опломбованих вагонах. А антиглобалісти, виступами та демонстраціями яких зазвичай супроводжуються подібні зустрічі, і взагалі опинилися «на мілині». Губернатор штату Джорджiя підписав розпорядження про запровадження своєрідного надзвичайного стану, на підставі якого поліція отримала право немилосердно розправлятися з демонстрантами.
Головна тема розмов та дискусій на саміті — ситуація на Близькому Сході. Представники Європейського Союзу погодилися підтримати розроблену американцями так звану «Ініціативу Великого Близького Сходу», тобто програму підтримки демократії у всьому мусульмансько-арабському світі, включно з питаннями арабсько-ізраїльського конфлікту та боротьбу з тероризмом. Але європейці мають намір внести до цього документа певні зміни та застереження, які б відповідали характеру їхніх відносин із мусульманським світом. На саміт запрошені представники поміркованих мусульманських країн: Йорданії, Ємену, Алжиру, Бахрейну, Туреччини та Афганістану. Єгипет, Туніс та Катар відмовилися прийняти запрошення, мотивуючи своє рішення тим, що американська ініціатива є спробою «розмиву арабської ідентичності». Подібної думки дотримуються більшість арабських країн, які вважають, що американці намагаються накинути їм реформи ззовні. Втім представники Європи остаточно визначаться зі стратегією відносин з мусульманським світом на саміті ЄС, який відбудеться 17—18 червня.
Іншими важливим темами саміту «вісімки» будуть ситуація в Іраку, світова нафтова криза, боротьба з бідністю у світі.