В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Коли ти цілий день сидиш у такому «вулику», виникає бажання втекти на безлюдний острів... (Фото з сайту euroremont.su.)
Опен спейси (від англійського oрen space — відкритий простір), або ж офіси з відкритим плануванням, з’явилися в 50–х роках минулого століття і вже невдовзі стали популярними в усьому світі. Такі робочі приміщення винайшли для того, щоб люди могли вільно пересуватися, вільно взаємодіяти одне з одним, знаходити та розвивати творчі ідеї, обговорювати їх разом, здійснювати «мозковий штурм», колективно опрацьовувати складні завдання, шукати парадоксальні, несподівані, але ефективні робочі рішення. Утім, не так сталося, як гадалося. Виявилося, що насправді все відбувається з точністю до навпаки. І сучасні психологи, які мали достатньо часу для вивчення поведінки людей у таких офісах, визнають: шкоди від опен спейсів значно більше, ніж користі.
У країнах колишньго Радянського Союзу стиль опен спейс з’явився наприкінці 1990–х. Просторі офісні «поля» без перегородок між столами чи з невеликими перегородками, чимось схожі на вулики, спочатку вкоренилися в будівлях мультинаціональних компаній та редакцій англомовних газет. Із часом таке економне планування, коли в одній великій кімнаті (чи, швидше, просторі) розташовуються десятки невеличких робочих місць, стали практикувати багато українських компаній. Роботодавці обирають такий варіант планування, бо їм це вигідно. Але для працівника це не найкраща ситуація, попереджають психологи. Бо для багатьох людей робота в таких умовах може закінчитися не лише хронічою втомою, постійним відчуттям дискомфорту і зменшенням творчої активності, а й захворюваннями психосоматичного походження. Причина проста й очевидна: забагато людей і замало простору.
«Абсолютно кожна людина має потребу в особистому просторі, — пояснює «УМ» практичний психолог Віктор Юшківський. — Ідеться не лише про територію у фізичному світі, про той простір, який оточує тіло людини, а й про внутрішній, душевний, психологічний простір, куди людина пускає далеко не кожного і далеко не завжди. Розміри особистого простору залежать від національних традицій, соціального статусу людини, від густоти населеності того місця, де вона живе (наприклад, якщо жити на хуторі в десять хат, то фізичний особистий простір буде значно більшим, ніж «своя» територія жителя великого міста). Залежить від того, чи мала людина братів та сестер, від умов, у яких минуло дитинство, від психологічного мікроклімату в родині, традицій родини тощо. Крім того, рівень «допуску» (як на фізичному, так і на психологічному плані) залежить від того, як людина ставиться до співбесідника, як реагує на «чужинця». Якщо рівень довіри до іншої людини, ступінь психологічної близькості зі співбесідником низький, то людина буде відчувати напругу і дискомфорт, буде доволі болісно реагувати на вторгнення сторонніх на внутрішню територію».
За словами фахівця, якщо комфортна для спілкування з колегами зона становить три метри, а місця для роботи в офісі розташовані через метр одне від одного, виникає проблема: «Постійне перебування «чужинця» в особистому просторі дратує, людині хочеться відсунутися подалі, відгородитися від інших, створити куточок, де можна побути на самоті. Оскільки в офісному «вулику» це неможливо зробити, людина постійно відчуває дискомфорт, їй «муляє» те, що навколо так багато людей, і вони сидять надто близько. Унаслідок цього працівник уже не може повноцінно сконцентруватися на своєму завданні, через пригнічений стан у нього зменшується ентузіазм, творча активність, падає продуктивність праці. Із часом така ситуація може навіть спричинити психосоматичні розлади, які не лікуються медикаментами. Самопочуття покращується, коли усуваються стресові фактори».
Загалом, як зауважують психологи, територія, на яку сторонні люди не в праві заходити без запрошення господаря, у кожного своя — як у фізичному вимірі, так і внутрішньому світі. Але в офісах відкритого типу зазвичай така густота населення, що це «тисне на психіку» практично кожному. Крім того, співробітники сильно відволікаються на телефонні дзвінки сусідів, страждають від головних болів та порушень слуху через «гудіння» техніки, людських голосів, шуму від пересування людей по приміщенню, від клацання клавіатури, телефонних дзвінків тощо. У багатьох людей робота в таких умовах спричинює до зниження імунітету через «розсмикану» психіку, а відтак — часті застудні завхорюваня, алергії, астматичні прояви тощо. Додає проблем і те, що офіси з відкритим плануванням — розсадник інфекційних хвороб типу ГРЗ. Британський фахівець з виробничої медицини Джон Челленор радить боротися з частими хворобами шляхом регулярного миття рук, а також утримання у чистоті всіх кондиціонерів та вентиляційних систем.
«Іноземні учені з’ясували, що від шуму і метушні в людини може підвищуватися артеріальний тиск, — продовжує Віктор Юшківський. — Тому якщо людина має схильність до гіпертонічної хвороби, робота в опен спейсі може стати визначальним фактором для початку цього захворювання. Якщо не лікуватися на ранніх стадіях, можна «запустити» патологію. Така людина ризикує опинитись у лікарні з гіпертонічним кризом».
Причому, як кажуть фахівці, навіть якщо людина зовні поводиться спокійно й ніби нормально реагує на обстановку в опен спейсі, її мозок, психіка все одно реагують на зовнішні подразники.
«Навіть якщо ви цього не помічаєте, мозок реагує на всі сторонні чинники, — пояснює психолог Крейг Найт. — Офіси відкритого типу створюють небажану активність у мозку людини, яка заважає виконувати поставлене завдання. Від постійного шуму і браку можливості усамітнення порушується діяльність головного мозку і погіршується концентрація уваги. Крім того, робоче місце, позбавлене хоч якоїсь індивідуальності, знижує продуктивність на 15%, оскільки створює некомфортну обстановку».
Керівники компаній, які облаштовують для свого численного штату співробітників саме такі робочі місця, зазвичай заганяють людей у рамки — забороняють прикрашати стіл «неробочими» предметами, приносити в офіс особисті речі тощо. А це значно погіршує психологічну обстановку.
«У ході досліджень ми з’ясували, що співробітники більш ефективно працюють у приміщеннях, де розташовуються фотографії рідних, кімнатні рослини у вазонах, пам’ятні статуетки та інші дрібниці, емоційно важливі для людини, — каже Крейг Найт. — Якщо службовцям дозволити прикрасити робоче місце особистими речами, це поліпшить їхнє самопочуття на 32%, а продуктивність праці — на 15%. Це пояснюється тим, що люди будуть почувати себе більш комфортно і тому зможуть краще концентруватися на роботі».
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Заяву про зменшення кількості медичних вишів зробили УМОН. Студенти медичних спеціальностей повинні отримувати базову вищу освіту у класичних ЗВО, а вже після цього навчатися на потужних медичних факультетах. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>