Повернути російську мову в дошкільні та навчальні заклади — саме таку мету переслідує правозахисний громадський рух «Російськомовна Україна», очільником якого є нардеп від Партії регіонів Вадим Колесніченко. Як розповів останній в інформагенції УНІАН, їхня організація підтримуватиме російськомовних батьків, які хочуть створювати в дитсадочках групи, де навчання будуть проводити рідною для дітей російською мовою. Для відкриття такої групи необхідно лише... п’ять заяв від батьків малюків. Це, підкреслив пан Колесніченко, не суперечить демократичному українському законодавству й відповідає рекомендаціям Європейської хартії регіональних мов або мов національних меншин. Вадим Колесніченко навіть наводить висновки вчених: виявляється, що інтелектуальний потенціал дитини, яка навчається і виховується нерідною мовою, знижується на 25—65%. «Я своїй дитині, для якої рідною є російська мова, не можу знайти жодної групи в дитсадку в Києві з рідною для неї мовою навчання. І зараз моя дитина навчається нерідною мовою. А це є обмеженням прав дитини», — обурений Колеснiченко. Щоб пояснити батькам, як боротися з «обмеженням прав дитини», вже створено методичні рекомендації «Правові аспекти організації навчання російською мовою в дитячих садках і школах України». Ця практична інструкція, що вийшла накладом 50 тисяч примірників, уже розіслана по всіх дитячих садках і школах України.
Ініціатива Колесніченка, звісно, знайшла гарячий відгук і у міністра освіти Дмитра Табачника. «Заяви 15 батьків досить для того, щоб відкрити в якійсь школі угорський клас, в якійсь школі російський клас», — цитує міністра інтернет–видання «Українська правда».
За таких умов відповідальність за збереження української мови в Україні держава повністю перекладає на плечі свідомих громадян. Якщо раніше в російськомовних сім’ях діти могли вивчити українську хоча б у закладах освіти, то тепер наші законодавці вирішили «пожаліти» діток i не перенапружувати їх вивченням державної мови. На питання, як же діти в такому випадку вивчатимуть її, Колесніченко практично без акценту сказав: «Так, як я її вивчив», не уточнивши при цьому, чи наймав він репетитора, яку суму виклав за курс і чи виникне бажання у більшості дітей з російськомовних сімей вивчати українську, якщо вони зможуть: вчитися російською у дитячих садках, школах та університетах, писати російською Зовнішнє незалежне оцінювання, якщо знання української мови не є необхідним ні при прийнятті на роботу, ні при наданні українського громадянства.
Цікаво, що в новому законопроекті про мову в Україні, одним з авторів якого є Вадим Колесніченко, російську пропонують визнати регіональною у 13 областях України з відповідним розширенням прав, визначеним Хартією, до фактично другої державної у цих областях.
А ТИМ ЧАСОМ...
Комітет ВР iз питань культури і духовності відхилив законопроект «Про засади державної мовної політики», внесений Вадимом Колесніченком та Сергієм Ківаловим. Про це повідомив голова комітету Володимир Яворівський. За його словами, комітет також направив документ до всіх юридичних інстанцій для проведення експертизи на предмет відповідності ст. 10 Конституції України.