«Національна історична спадщина України — світовий доступ в електронному форматі» — так називається масштабний проект, який реалізовує наразі Національна історична бібліотека України спільно з компанією «Електронні архіви України». У його рамках найцінніші видання, які має у своїх фондах книгозбірня, отримають нове електронне «обличчя».
За словами директора «Електронних архівів України» Олега Дегтяренка, ідея створення такої електронної бібліотеки з’явилася в 2009 році. «Тоді саме в новинах пройшла інформація про пожежу на дачі Олександра Солженіцина, — згадує пан Олег, — під час якої у вогні загинув унікальний архів письменника. Це стало поштовхом. Адже ми щорічно з різних причин втрачаємо тисячі екземплярів першоджерел. Як показує досвід, найкращий спосіб зберегти книги — це перевести їх в електронний вигляд». В усьому світі, зазначає фахівець, цей процес має масштабний характер, він підтримується на державному рівні. В Україні ж він лише набирає обертів. Та головне, що справу започатковано і вона отримала підтримку: з боку держави до проекту долучилося Міністерство культури і туризму України (воно виділило 30 тисяч гривень на оцифровку стародруків), допомогу надають також Українська бібліотечна асоціація та молодіжна громадська організація «Асоціація молодих науковців «Інтелектуальне лідерство».
Наразі добігає кінця реалізація першого етапу проекту — створення електронного алфавітного каталогу Національної історичної бібліотеки. Відтак інформація про всі видання, які має у своїх фондах книгозбірня, з’являться на сайті бібліотеки (нині там уже можна переглянути майже 306 тисяч карток). Ця нова можливість дозволить науковцям та звичайним читачам не тільки з України, а й за її межами дізнатися, якими ресурсами і раритетними виданнями володіє наша історична бібліотека. А отже, й скористатися ними. Адже фонди бібліотеки нараховують близько 850 тисяч примірників книжок і рукописів, серед них є й такі, що залишилися у світі в єдиному екземплярі. Тож навіть науковці з інших країн, трапляється, приїздять почитати рідкісні видання нашої історичної бібліотеки.
Найцінніші видання будуть відскановані для електронного читацького залу книгозбірні. Як розповідає директор бібліотеки Алла Скорохватова, в першу чергу оцифрують найбільш затребувані серед читачів стародруки. Оскільки їх часто запитують і переглядають відвідувачі, раритети зношуються і пошкоджуються. А якщо «гортати» їх відскановану версію на екрані комп’ютера, це безумовно врятує книжці життя.
Сучасна техніка, яку використовує в своїй роботі компанія «Електронні архіви України», дозволяє товстелезний талмуд у кілька сотень сторінок оцифрувати за півтори–дві години. «Одну сторінку скануємо зі швидкістю одна–дві секунди, — пояснює співробітниця компанії. — При цьому маємо високу якість зображення, а сканування не завдає шкоди стародрукам». Тож уже влітку 2012 року, планується, що проект буде завершено. До того часу на сайті книгозбірні запрацює і пошукова система, яка допоможе читачеві знайти конкретні книжки не тільки за алфавітним каталогом (як зараз), а й за ключовими словами.