Підбір команд у групі А вийшов не найсильнішим, але доволі цікавим. Тут виступатимуть господарі першості — португальці, їхні сусіди — іспанці, доволі несподівані фіналісти — греки і росіяни, які начебто особливої загрози для піренейців не становлять, але всі їх за звичкою побоюються, бо ніколи не знаєш, чого чекати від країни, котру «аршином общим не измерить».
Головний тренер збірної Греції Отто Рехагель назвав 23 гравців, які ввійшли до заявки на Євро-2004, одним з найперших — ще за три тижні до початку турніру. Це воротарі Нікополідіс, Чалкіас (обидва — «Панатинаїкос»), Катергіаннакіс («Олімпіакос»); захисники Деллас («Рома», Італія), Гумас, Сейтарідіс (обидва — «Панатинаїкос»), Фіссас («Бенфіка», Португалія), Дабізас («Лестер», Англія), Венетідіс («Олімпіакос»), Капсіс (АЕК); півзахисники Кацураніс, Загоракіс, Цартас, Лакіс (усі — АЕК), Басінас («Панатинаїкос»), Кафес, Георгіадіс (обидва — «Олімпіакос»), Яннакопулос («Болтон», Англія), Карагуніс («Інтер», Італія); нападаючі: Пападопулос («Панатинаїкос»), Врізас («Фіорентина», Італія), Харістеас («Вердер», Німеччина), Ніколаїдіс («Атлетико», Іспанія).
Команда, яка розпочала відбірковий турнір з двох поразок від головних конкурентів — іспанців та українців — ледь не казково перетворилася і, не зазнавши надалі жодної поразки, посіла перше місце в групі. Головним творцем цього успіху називають німецького наставника еллінів, якого на батьківщині кличуть не інакше, як Король Отто. Йому вдалося, прищепивши імпульсивним грекам командну дисципліну і використавши досвід виконавців, піднести їх на неочікувану висоту. Настрій своєї збірної на Євро-2004 висловив Ніколас Дабізас: «Участь у такому турнірi — вже досягнення, тому над нами не висітиме жоден тягар: якщо ми програємо — всі це сприймуть нормально, якщо ж зможемо створити ще якусь сенсацію — станемо національними героями». Греки мали проблему зі станом здоров’я форварда мадридського «Атлетико» Деміса Ніколаїдіса, який на тренуванні потягнув м’яз, навіть обговорювали питання його заміни на Аманатідіса з «Кайзерслаутерна», та врешті-решт Рехагель узяв-таки Деміса до Португалії, хоча, скоріше за все, той зможе зіграти лише в останньому матчі групового турніру.
У четвер голи Врізаса та Харістеаса принесли грекам перемогу 2:0 у спарингу зі збірною Ліхтенштейну.
* * *
Іспанці, як і греки, знайомі нам по «кваліфайну» турніру, який залишився для «синьо-жовтих» ще однією нездійснен-ною мрією. Головнокомандувач збірної Іньякі Саєс також не зволікав із визначенням делегатів на першість Європи. Проте він змушений був невдовзі замінити травмованого захисника «Реалу» Сальгадо на гравця «Депортиво» Капдевілью. До остаточного списку ввійшли: воротарі Касільяс («Реал»), Канісарес («Валенсія»), Арансубія («Атлетик»); захисники Пуйоль («Барселона»), Ельгера («Реал»), Марчена («Валенсія»), Капдевілья («Депортиво»), Габрі («Барселона»), Рауль Браво («Реал»), Сесар («Депортиво»), Хуаніто («Бетіс»); півзахисники Валерон («Депортиво»), Хабі Алонсо («Реал сосьєдад»), Бараха, Албельда, Вісенте (всі — «Валенсія»), Хоакін («Бетіс»), Хаві («Барселона»), Ечеверрія («Атлетик»), нападаючі Рауль («Реал»), Луке («Депортиво»), Торрес («Атлетико»), Морієнтес («Монако», Франція). Зверніть увагу — лише один легіонер.
Команда, яка завжди відрізнялась упевненим подоланням відбіркового турніру (з наступними великими проблемами у фінальних частинах), перед Євро-2004 «завдяки» домашній поразці від греків (0:1) змушена була доводити право грати в Португалії в матчах «плей-оф» із норвежцями. Проте перешкоду було подолано, і наприкінці сезону тренеру піренейців було з кого вибирати: «Валенсія» виграла Кубок УЄФА, «Депор» зупинився лише за крок до фіналу Ліги чемпіонів. У чудовій формі перебуває кращий бомбардир «Монако» в головному євротурнірі Морієнтес, його ж колишній партнер по «Реалу». А от капітан збірної Рауль разом з іншими гравцями «королівського клубу» після шести поспіль поразок у національному чемпіонаті — не в найкращих кондиціях. Хоча навряд чи є у когось сумніви стосовно класу іспанських футболістів, тому головним завданням наставників є зробити з окремих класних одиниць боєздатний колектив.
* * *
Португальці мали заброньоване місце у фінальній частині «домашнього» чемпіонату Європи, тому готувалися до нього лише через товариські зустрічі. Звісно, в цьому є свій недолік — немає необхідності перемагати попри все, виявляти силу волі, якої нерідко бракувало спадкоємцям Ейсебіо у вирішальних матчах. Як наслідок, команда чергувала яскраві ігри, як, приміром, перемога над бразильцями 2:1, з доволі блідими — поразка іспанцям 0:3, невпевнені 1:0 з македонцями, нічия 1:1 з англійцями (дай, Боже, нам такі «посередні» матчі). Традиційно сильному півзахисту часто бракує справжнього голеадора. Сподівання нині покладаються на автора переможного м’яча у фіналі Кубка Франції, забивного форварда «Парі Сен-Жермен» Педро Паулету.
Бразильський «коуч» збірної Португалії Луїс Феліпе Сколарі на очі публіки явив такий склад: воротарі — Силва («Брага»), Морейра («Бенфіка»), Рікарду Перейра («Спортинг»); захисники — Фернандо Коуту («Лаціо», Італія), Жорже Андраде («Депортиво», Іспанія), Мігель Монтейро («Бенфіка»), Нуну Валенте («Порту»), Паулу Феррейра («Порту»), Рікарду Карвалью («Порту»), Бето Северо («Спортинг»), Руй Жорже («Спортинг»); півзахисники — Деку («Порту»), Петі («Бенфіка»), Коштінья («Порту»), Маніше («Порту»), Руй Кошта («Мілан», Італія), Тіаго Мендес («Бенфіка»); нападаючі — Роналдо («Манчестер юнайтед», Англія), Поштіга («Тоттенхем», Англія), Луїш Фігу («Реал», Іспанія), Нуну Гомеш («Бенфіка»), Сімау Саброза («Бенфіка»), Паулета («ПСЖ», Франція).
До речі, юний воротар «Бенфіки» Морейра й досі грає на молодіжному чемпіонаті Європи. Через проблеми з допінгом була під питанням участь у першості захисника Руя Жорже, проте всі непорозуміння владнали. В середині поля владарюватимуть досвідчені Фігу та Руй Кошта, яких підмінятиме переможець Ліги чемпіонів, у минулому громадянин Бразилії Деку. Після пристойного сезону в Манчестері покладаються сподівання і на 19-річного Кріштіану Роналдо. Доволі непередбачуваною стала поява в команді нападаючого Поштіги та універсального півзахисника Маніше, котрі майже не грали за збірну останнім часом. Для отримання впевненості у своїх силах кількома днями раніше португальці обіграли збірну Люксембургу — 3:0, а сьогодні спробують свою міць на литовській команді.
Якщо в рідних стінах португальська команда не вийде до півфіналу, повідомив Сколарі, він піде у відставку.
* * *
Головному тренеру росіян Георгію Ярцеву вдалося врятувати провалену попереднім тренером — Валерієм Газзаєвим — кампанію. Новий наставник, який після «Спартака», «Динамо» і «Ротора» доволі довгий час не мав тренерської практики, зумів підібрати гравців і надихнути їх на кілька важливих результатів — проти збірних Ірландії, Швейцарії, Уельсу. Проте в Португалії ставки на перемогу збірної Росії в першості приймають у співвідношенні 67:1 — здається, цим усе сказано. Склад команди — наймолодший і найменш досвідчений за всі фінальні турніри європейських форумів.
На трьох захисників — Шаронова, Анюкова та Бугаєва — припадає лише чотири матчі за національну команду. Досвідчені Ігнашевич й Онопко не змогли приєднатися до партнерів через травми, як і нападаючий «Торпедо» Панов. Ключовому гравцеві захисного плану Смертіну, схоже, доведеться думати лише, як не пустити суперника до своїх воріт, а не про організацію атак. А цим займатимуться плеймейкер «Локо» Дмитро Лоськов та песимістично настроєний щодо шансів росіян ветеран Олександр Мостовий із «Сельти» — команди, яка залишила вищий іспанський дивізіон. На флангах конструкторами мають стати Ролан Гусєв, володар Кубка чемпіонів у складі «Порту» Дмитро Аленічев, колишній киянин Андрій Каряка. Попереду — надії на відкритого для збірної Ярцевим Дмитра Буликіна та юного, проте вже навченого Дмитра Сичова, яких може підміняти Олександр Кержаков.
Воротарі: Малафєєв («Зеніт»), Овчинников («Локомотив»), Акінфєєв (ЦСКА); захисники: Євсєєв («Локомотив»), Сенников («Локомотив»), Шаронов («Рубін»), Бугаєв («Торпедо»), Анюков («Крилья совєтов»); півзахисники: Смертін («Портсмут», Англія), Радімов («Зеніт»), Ізмайлов («Локомотив»), Каряка («Крилья совєтов»), Гусєв (ЦСКА), Бистров («Зеніт»), Алдонін (ЦСКА), Мостовий («Сельта», Іспанія), Аленічев («Порту»), Лоськов («Локомотив»), Семшов («Торпедо»); нападаючі: Буликін («Динамо»), Сичов («Локомотив»), Кержаков («Зеніт»), Кириченко (ЦСКА).
Календар матчів групи А
(час початку — київський):
12 червня: Португалія — Греція (19.00), Іспанія — Росія (21.45)
16 червня: Греція — Іспанія (19.00), Росія — Португалія (21.45)
20 червня: Іспанія — Португалія (21.45), Росія — Греція (21.45)