Учора в рамках офіційного візиту азербайджанського президента Ільхама Алієва в Україну було підписано міжурядову Угоду про принцип співробітництва у нафтовій галузі. Відповідно до положень документа, сторони забезпечують, у межах наявних потужностей, необхідні умови для здійснення безпечного, ефективного, безперешкодного транспортування нафти територіями своїх держав, зокрема, нафти третіх сторін, а також нафти в режимі транзиту. Азербайджан також погодився надати Україні можливість придбати нафту в необхідних для неї обсягах на комерційній, недискримінаційній основі для завантаження нафтопроводу «Одеса—Броди». На прес-конференції Ільхам Алієв відзначив, що Азербайджан неодноразово висловлював політичну підтримку української «труби», а за наявності певних комерційних умов азербайджанська нафта може йти від Чорного моря далі у будь-якому напрямку, який буде економічно виправданим. «Об'єм нафти, що сьогодні постачається в чорноморські порти, становить приблизно 8—9 мiльйонiв тонн. І, звичайно, покупці мають повне право її закуповувати», — запропонував азербайджанський президент. Проте він не назвав хоча б приблизної кількості нафти, яку Азербайджан готовий продати Україні, пославшись на те, що про це мають домовлятися комерційні організації.
Але з Леонідом Даниловичем Ільхам Гейдарович, напевно, поділився деякими цифрами, тому що український Президент досить гостро розкритикував «дипломатичні» слова свого молодого колеги.
Відповідаючи Алієву «по-робочо-селянськи», Кучма сказав: «Не треба бути Карлом Марксом чи Фрідріхом Енгельсом, щоб порахувати кількість нафти, що добувається (в Азербайджані. — Авт.), пропускну здатність цього трубопроводу («Баку—Тбілісі—Джейхан». — Авт.), який дійсно має стратегічне значення, тому що виводить нафту в Середземне море, на всі ринки світу, і можливості далі у цьому плані нафтопроводу «Одеса—Броди». Леонід Кучма відзначив дружні спроби Азербайджану «продати пару мільйонів» Україні, але за таких умов, на його думку, щоб заповнити свою «трубу», нам доведеться чекати ще 5—10 років. Скептично оцінюючи азербайджанську пропозицію, Л. Д., схоже, прозоро натякає на реверсне використання «Одеса—Броди», мовляв, нікому у світі наша «труба» не потрібна. Нагадаємо, що для заповнення нафтопроводу «Одеса—Броди» потрібно, як мінімум, 9 мільйонів тонн на рік. Своє «чорне золото» на міжнародні ринки Азербайджан постачає через два нафтопроводи — Баку—Новоросійськ» та «Баку—Супса», а також має великі надії на масштабний проект «Баку—Тбілісі—Джейхан», здачу якого очікують у першому кварталі наступного року.
Щодо інших питань, то обидва президенти налили досить єлею на тривалі дружньо-партнерські стосунки, започатковані ще в часи Гейдара Алієва. А тепер, iз приходом в Азербайджані до державного керма його сина Ільхама, вони набули стратегічного відтінку: «У нас немає розбіжностей і в стратегічному плані, маю на увазі СНД, ГУУАМ, НАТО, виконання миротворчого обов'язку в Іраку», — відзначив Леонід Кучма. Про це свідчать підписані дев'ять угод, що стосуються широкого спектру питань, підтримав його Ільхам Алієв. Серед них — угоди про співробітництво в галузі нафтогазового машинобудування, про кооперацію підприємств оборонних галузей промисловості й про трудову діяльність і соціальний захист громадян, які тимчасово працюють в обох країнах.