Акліматизувавшись у Києві, наприкінці лютого Прем’єр–міністр Віктор Янукович наважився «піти в народ» — взяти участь у прямій телефонній лінії в редакції газети «Факти». Запитання тоді не фільтрувалися, як зараз це роблять Дарка Чепак і компанія. Януковичу додзвонилися журналісти «УМ» та поставили кілька провокаційних запитань. Як–то: «Чи правда, що «донецькі» можуть фінансувати опозицію?» «Як голова уряду я все буду фінансувати, згідно із затвердженим кошторисом», — сказав Віктор Федорович.
Він говорив лише загальні, правильні фрази. Повільно, але вже бездоганною українською мовою. «УМ» тоді писала, що уроки державної мови в Києві Янукович брав у того самого репетитора, що й Сергій Тігіпко.
Україна ще тільки починала дізнаватися, що то за один — Янукович. Водночас уже наприкінці лютого пролунала перша заява «тихого дона» про намір балотуватися у президенти–2004 — на таке одкровення Януковича «розкрутив» скандальний російський ведучий Дмитро Кисельов на каналі ICTV. У квітні Віктор Федорович став головою Партії регіонів, і та чітко окреслила завдання — «участь у президентських виборах з метою переконливої перемоги».
За даними Центру Разумкова, вже за півроку рейтинг Януковича зріс від 1% до 9,5%.
17 квітня парламент проголосував за програму уряду, забезпечивши Віктору Януковичу річний імунітет проти відставки. «УМ» описала цю колізію в репортажі під назвою «Прем’єр–міністр — король на лохоТРОНІ». Адже голосування за програму стало наслідком обману опозиції провладними силами. «Ми маємо визнати, що нас зґвалтували. І що ми були дурними», — сказав соціаліст Юрій Луценко. Янукович пообіцяв: якщо опозиція дасть голоси за програму уряду, провладні депутати проголосують за проект виборів до ВР на суто пропорційній основі, вигідний опозиціонерам. Однак після того як «Наша Україна», БЮТ і СПУ дали Януковичу загалом 89 «зелених кнопок», голосування за виборчий законопроект було провалено. Це — перший приклад «кидалова» у парламенті з боку «донецьких».
«Велике прання»
Україна Кучми і Януковича на початку року болісно відчувала дію висновків FATF — Міжнародної організації з протидії відмиванню злочинних прибутків. Досить було Німеччині створити прецедент і за рекомендацією FATF запровадити санкції проти України, як «повідомлення про «фе» українським банкам посипалися з усіх кінців світу. Слідом за ФРН накази вважати кожну фінансову операцію з Україною підозрілою й прискіпливо перевіряти органами відповідного контролю отримали банки Канади і Великої Британії».
Комплексну програму розвитку банківської системи задля протидії відмиванню в Україні «брудних» коштів представив голова НБУ Сергій Тігіпко, за відповідне законодавство проголосувала Верховна Рада. Санкції було знято 14 лютого.
«Лажа» з ложею
Скандал, насправді не вартий виїденого яйця, довго не сходив зі шпальт ЗМІ: голова СПУ Олександр Мороз «викрив» існування в Україні т. зв. масонської ложі. Ішлося про «Орден святого Станіслава», організований Павлом В’яловим, лідером карликової Ліберальної партії України (оновленої). Своїм членством «орден» вшанували «шевальє» й «дами» з найвищих щаблів влади — перша леді Людмила Кучма, керівники СБУ Валерій Радченко, ДПА — Юрій Кравченко, Генпрокурор Святослав Піскун, генерал МВС Едуард Фере та ін.
«Створення різного роду орденів і лож вносить розкол в українське суспільство, руйнує громадянську єдність і насаджує чужі нам звичаї та привілеї», — ішлося у гнівній заяві об’єднаної опозиції з цього приводу.
Насправді «Орден святого Станіслава» — зареєстрована Мін’юстом громадська організація — не був ніякою масонською ложею, а лише вдалим бізнесовим і піар–проектом пана В’ялова. Через ритуали з мантіями цей чоловік залучав до свого кола урядовців, зокрема керівників силових органів, великих підприємців та зірок шоу–бізнесу, граючи на їх марнославстві, любові до відзнак–брязкалець і звань на кшталт «ваше високопревосходительство».
«Повертались миротворці додому»
Поповнився чорний список українських літаків, що зазнали катастрофи. Сумну статистику поповнив пасажирський лайнер Як–42 авіакомпанії «Українсько–середземноморські авіалінії». Він перевозив із Бішкека в Сарагосу іспанських вояків, які завершили свою місію в Афганістані. Під час невдалих спроб приземлитися в Туреччині загинули 62 іспанці, 12 українців — членів двох авіаційних екіпажів, а також один білорус.
«Держаки» у відставці
Через два роки після впровадження в міністерствах інституту державних секретарів Президент Кучма вирішив його ліквідувати. «А згадайте, скільки було дифірамбів цьому винаходу — держсекретарям, які нібито мали б працювати як професійні чиновники, тоді як міністри виконували б роль «політичних фігур», — пригадав нардеп від «НУ» Євген Жовтяк. Його колега Микола Томенко додав: Президент виправив свою помилку, адже існування держсекретарів створювало конфлікт двох центрів влади в міністерствах.
«Трагедія — спільна, жалоба — теж»
З нагоди 60–річчя кривавих подій на Волині в селі Павлівка відбувся спільний українсько–польський мітинг за участю президентів двох країн. Подія стала свідченням «взаємопрощення на примирення сусідніх народів в інтересах подальшого розвитку співробітництва». Леонід Кучма й Александр Кваснєвський відкрили в Павлівці пам’ятник на честь примирення і підписалися під спільною заявою, віддавши найглибшу шану жертвам кривавих братовбивчих конфліктів 1940–х років на Волині.
«Нафта як бальзам стратегічного партнерства»
31 липня за присутності прем’єрів Януковича й Міллера підписано україно–польський меморандум про створення СП для реалізації проекту із нафтопроводом «Одеса—Броди».
Смерть на Зарічній вулиці
«Знову не стало непересічної людини. Знову причина загибелі — зіткнення легкового авто з вантажівкою». Ввечері 11 лютого на трасі Запоріжжя—Маріуполь унаслідок зіткнення ВАЗа–2107 із МАЗом загинув Анатолій Єрмак — народний депутат ІІ і ІІІ скликань, один з організаторів депутатського об’єднання «Антимафія», знаний борець із корупцією та організованою злочинністю, член проводу УРП «Собор», активний громадський діяч. Йому було лише 47.
Справа Гонгадзе: нові небіжчики
У «справі Гонгадзе» — нова смерть. 1 серпня в Лікарні швидкої допомоги помер (очевидно, що був убитий) колишній співробітник УБОЗу Ігор Гончаров, підозрюваний у скоєнні численних убивств та викрадень з метою викупу у складі так званої «банди перевертнів». У листах, які Гончаров передав на адресу Інституту масової інформації із написом «відкрити після моєї смерті», він розповів про те, що на суді хотів викрити осіб, причетних до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. «Убити в СІЗО» Гончарова обіцяв заступник начальника столичного УБОЗу Сергій Хомула.
Улітку цього ж року впав у кому керівник апарату МВС Едуард Фере, котрий, за деякими даними, консультував убивцю Гії Гонгадзе Олексія Пукача (Фере помер у 2009 році, не приходячи у свідомість). А перед тим, за дивним збігом, помер керівник Державного управління справами Юрій Дагаєв — колишній заст. міністра внутрішніх справ, що нібито радив Пукачу перепоховати тіло вбитого Гонгадзе.
Колишнього начальника кримінального розшуку МВС Пукача вперше затримали в Генпрокуратурі 22 жовтня 2003 року. Однак у квітні наступного року Печерський суд відпустить його «у зв’язку з відсутністю складу злочину»...
«Полювання на Козаченка»
У березні «розборки» правоохоронців із ситуацією на ринку зерна призвели до радикальних оргвисновків: аграрний екс–віце–прем’єр Леонід Козаченко не повернувся додому з Генпрокуратури, де давав свідчення. Його затримали спершу як підозрюваного, а невдовзі — висунули обвинувачення у тому, що, працюючи на посаді заступника глави уряду, Козаченко нібито завдав державі збитків від експорту зерна на 1,5 млрд. грн. Два з половиною місяці колишній чиновник провів за ґратами. Через рік кримінальну справу закрили «за відсутністю складу злочину».
Зараз Козаченко — президент Української аграрної конфедерації, був радником Президента Ющенка і Прем’єра Януковича.
«Артемівськ під артобстрілом»
Українська армія продовжила «війну» з мирним населенням: 11 жовтня почалися вибухи на складі боєприпасів в Артемівську на Донеччині. Частину міста ліквідували із «зони обстрілу», школярі пішли на вимушені двотижневі канікули. Контузило майора Дмитра Гончаренка; отримала поранення учениця СПТУ. Згоріло 10 складських сховищ із 17; самознищилося 1700 тонн боєприпасів. Пожежа почалася після того, як два прапорщики–злодії застосували зварювальний агрегат, аби порізати якісь боєприпаси на металобрухт.
«Путівка у смерть»
Найбільша шахтарська трагедія Дніпропетровщини сталася на дорозі. У Криму розбився автобус із гірниками з Павлограда, які їхали на відпочинок. Загнуло 17 людей.
«Чи пристане зараза до Президента?»
Міністерство охорони здоров’я рекомендувало громадянам України утриматися від поїздок до Китаю (насамперед Гонконгу), Сінгапуру та В’єтнаму без крайньої потреби — там лютувала атипова пневмонія, вірус SARS. Саме в цей час Леонід Кучма з делегацією здійснив візит у саме серце епідемії — Гонконг. Опозиція закликала по поверненні з Азії посадити Кучму на карантин.
Литвин «за склом»
Кореспондентка «УМ» Михайлина Скорик провела весь робочий день — 14 годин — із Головою Верховної Ради Володимиром Литвином. Це була друга серія литвинівського «шоу «За склом» — рік тому він так само демонстрував «Україні молодій» свою прозорість, коли працював главою адміністрації Президента.
«Пияцтву — бій!»
У серпні новим главою МВС замість Юрія Смирнова став Микола Білоконь. Як писала «УМ», Смирнова Президент звільнив «за згубну звичку надто часто зазирати в чарку», що впливало на роботу міністерства.
«Оскар» познайомився з «Мамаєм»
Стрічка Олеся Саніна «Мамай» увійшла до списку 55 картин, запропонованих на здобуття американської премії «Оскар» у категорії «Кращий іноземний фільм 2003 року». «Мамай» — перший український широкоекранний кінофільм, знятий у форматі Dolby Digital, який відповідав міжнародним стандартам кінопрокату і зацікавив провідних голлівудських дистриб’юторів.
Перше «Євробачення»
Першим делегатом України на конкурсах «Євробачення» став Олександр Пономарьов. З англомовною піснею Hasta la vista він посів у Ризі 14–те місце, що було розцінено як провал. Перемогла туркеня Сертаб Еренер. А скандальний російський дует «Тату», чиї композиції слухала вся Європа, і не тільки, задовольнився третьою позицією.
«Океан» затопив Україну»
Київський Палац спорту ще не бачив такого аншлагу: до 5 квітня 2003 року 10 тисяч відвідувачів не збирала там жодна зірка, тим паче вітчизняна. Із такого мега–концерту на підтримку альбому «Суперсиметрія» почався двомісячний тур по Україні гурту «Океан Ельзи». Славко Вакарчук і його команда вийшли на пік популярності.