Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Так арештовували лідерку БЮТ Юлію Тимошенко. (Фото Рейтер.)
Задовольнивши у п’ятницю клопотання сторони обвинувачення щодо арешту підсудної Юлії Тимошенко (що мало ефект інформаційної бомби не лише в Україні, а й за кордоном), учора головуючий у «газовій справі» Родіон Кірєєв відхилив низку клопотань щодо її звільнення. Сама Леді Ю відмовилася просити Феміду про волю. Тож клопотання щодо зміни їй запобіжного заходу спочатку оголосив адвокат Тимошенко Юрій Сухов, а згодом Уповноважений ВР iз прав людини Ніна Карпачова (мовляв, СІЗО і так переповнене, ще Тимошенко там не вистачало). Про звільнення колишньої Прем’єрки Феміду просили й духовні особи: Патріарх Київський Філарет, настоятелі Михайлівського Златоверхого монастиря і Володимирського собору, представники Церкви євангелістів, християн–баптистів, а також римо–католицький єпископ Луцький Маркіян Трофим’як. Утім суд вирішив, що в клопотаннях «не наведено достатніх підстав для зміни запобіжного заходу». Паралельно захист Тимошенко направив до Апеляційного суду столиці скаргу на п’ятничне рішення Печерського суду щодо арешту.
Тож де–факто за своє п’ятничне запізнення на процес та перепалку зі свідком у справі — нинішнім очільником уряду Миколою Азаровим — підсудна й надалі перебуватиме у СІЗО. Знайти юридичні підстави для такого суворого заходу, як арешт, незалежним правникам украй важко. Через що на заполітизованості процесу у справі Тимошенко наголошують навіть її опоненти з опозиційного табору.
Варто зауважити, що арешт лідерки БЮТ у п’ятницю був неочікуваним навіть для її соратників. Адже коли така загроза існувала на стадії досудового слідства та тиждень тому під час судового процесу, до місця одразу приїжджали стурбовані рідні підсудної — чоловік Олександр та донька Євгенія. Цього разу їх у залі не було.
Так само ніхто, окрім судді і прокурорів, не очікував появи в суді високого свідка — Прем’єр–міністра Миколи Азарова. Під час допиту Миколи Яновича й сталася перепалка двох прем’єрів — колишнього і нинішнього. Леді Ю. глузувала з Азарова за незнання державної мови (мовляв, не розумію, що говорить свідок, дайте перекладача) та звинувачувала його в корупції. Прем’єр відповідав попередниці на посаді взаємністю, щоправда, на його оціночні судження та образу Тимошенко суддя ніяк не реагував.
Саме тоді сторона обвинувачення й заявила клопотання про арешт Тимошенко «за тиск на свідка та перешкоджання встановлення істини у справі». Невдовзі суддя підтримав прокуратуру, тож Леді Ю відправилася одразу до СІЗО. Їй не вдягали наручників i дали попрощатися з присутніми у залі, а обшук провела жінка–правоохоронець у конвойній кімнаті. Підстави для арешту один iз соратників Тимошенко, заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко вже охрестив «прецедентом Азарова», який є небезпечним для судової практики.
А далі був автозак, що повільно рухався Хрещатиком в оточенні трьох кілець охорони з сотень бійців спецназу, сутички між фанами Юлі та «Беркутом», розбите до кровi обличчя молодого мiлiцiонера, жiнка, що лягає пiд колеса автозака — ці кадри бачив у телевізійних новинах весь світ. Здається, що влада поставила за мету остаточно допомогти своїй конкурентці на виборах наростити рейтинг i зробити останні мазки в завершенні її такого собі героїчного образу української Жанни Д’арк.
Учора ж суд тривав. Сюди прийшов побачити дружину Олександр Тимошенко, а сама підсудна знову виглядала впевнено. Цікаво, що їй дозволили зробити зачіску з косою, хоча перед поміщенням до СІЗО їй довелося розпустити волосся і здати заколки. Також у залі не було встановлено залізної клітки, в якій зазвичай утримують заарештованих. Тож на відміну від Луценка, який учора приїхав до суду одним автозаком із Тимошенко, екс–Прем’єр знову опинилася поруч зі своїм адвокатом за столом, а не в судовій клітці.
Залишивши підсудну в СІЗО, суд знову продовжив допит свідків. Цього разу допитували міністра закордонних справ Костянтина Грищенка. З ним у підсудної також виникла дискусія, але вже не така запекла, як з Азаровим. Пан Грищенко навіть дещо повчав Тимошенко. Мовляв, Прем’єр–міністр не мала одноосібно вирішувати стратегічно важливі державні питання під час газової кризи 2009 року. Тож підсудна вже традиційно звинуватила ще й главу МЗС Грищенка, який на час кризи був послом України в РФ, у лобіюванні інтересів «Росукренерго».
На час здачі цього номера «УМ» у друк суд планував допитати як свідка також міністр палива та енергетики Юрія Бойка.
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Дональда Трампа привітав російський лідер володимир путін зі вступом на посаду президента США і заявив, що готовий до діалогу щодо війни рф проти України. >>
Майк Волтц, який стане радником новообраного президента США Дональда Трампа одразу після інавгурації, озвучив три «ключові частини» плану Білого дому щодо припинення війни росії проти України. >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Служба безпеки та ДБР задокументували нові факти підривної діяльності колишнього народного депутата України, який переховується за кордоном та публічно виправдовує збройну агресію рф. >>
Скориставшись підробленим висновком військово-лікарської комісії колишній керівник КП "Київський метрополітен" незаконно виїхав з України. >>