Шукати «домашній персонал» можна будь-де: серед родичів і знайомих, за оголошеннями на дошках, стовпах чи у рекламних виданнях. Будь-який варіант має і «плюси», і «мінуси». Якщо удасться вмовити доглядати за дитиною дідуся, бабусю чи тітку, то такій «няні» можна стовідсотково довіряти, вона наглядатиме за дитиною майже з батьківською любов'ю (все ж таки рідна кров). Але, як правило, дорослі та досвідчені близькі віддразу ж починають повчати, «як жити». Крім того, відносини «роботодавець — найманий робітник» також можуть дати тріщину в родинному кораблі. Якщо серед ваших сусідів чи знайомих хтось погодився спробувати професію няні чи няня, то неприємності можуть бути і з ними. Приміром, надто говіркі знайомі можуть виносити на загальне обговорення ваші сімейни таємниці, про які базікатиме дитя.
Інший варіант — послуги агентств. Найліпше, коли хтось iз знайомих уже випробував його працівниць. Інакше доведеться керуватися інтуїцією. Звісно, коли ви зв'яжетеся по телефону з приватною нянею, то у боротьбі за копійчину вона може і пилюку у вічі пустити, рекламуючи свої суперздібності і досвід. Перевірте її слова, попросіть у неї рекомендації від попередніх роботодавців і їхні контактні телефони. Не зайвим буде вигадати привід та завітати до так званої Мері Попінс додому. Там уже на власні очі побачите її справжню охайність. Щоб не пустити в дім невідомо кого, вимагайте від претендентки паспорт з пропискою та диплом про освіту. Не зайвими будуть і результати її нещодавніх лікарняних аналізів. Знайти справжню няню через рекламні оголошення можна далеко не з першого разу. Так, кілька разів за номерами рекламних оголошень про «гувернантку» у київській газеті «РІО» мені пропонували... інтимні розваги.
Няні з рекламних оголошень виставляють за свої послуги різні рахунки — від 2 гривень до 5 доларів за годину. Оптом — дешевше. Найчастіше зустрічаються такі ціни: 12—15 гривень за 9 годин робочого дня, чи 3 гривні година (такими є ціни у столиці). До речі, заробіток у розмірі 20—25 гривень на день для няні зовсім непоганий. За 20 робочих днів вона отримає близько 400 гривень. Тоді як у дитячому садку спеціалісти за місяць роботи з групою дітей отримують лише 150. Професійна няня з агентства «важча» для кишені батьків. Якщо вона протягом місяця доглядатиме дитину по 8 годин щодня, ця послуга обійдеться близько 200 доларів няні плюс 100 гривень агентству за контракт. Якщо ви погодитеся на довготривалий контракт — півроку і більше, то вам iз тих ста гривень зроблять 50-відсоткову знижку. Свої послуги і виховательські здібності потенційні няні описують майже однаково. Всі вони згодні доглядати як за немовлятами, так і за дітьми шкільного віку. Щоправда, догляд за малюками коштуватиме дорожче — у середньому 20 гривень на день. В обов'язки Мері Попінс входить вчасно погодувати дитину, сходити з нею на прогулянку та вкласти спати. Якщо дитина доросліша, то їй треба читати книжки, навчати цифр та літер. За окрему плату з нянею можна домовитися, щоб вона прибирала у квартирі, готувала їжу, прала одяг.
Шукати няню можна і через районну біржу працевлаштування. Там ви самі можете підібрати людину з потрібною кваліфікацією. Наприклад, медика чи педагога. Як правило, батьки віддають перевагу досвідченим жінкам, які вже виховали своїх дітей, а можливо, й онуків. Правда, надто «дорослим» теж не варто довіряти своїх чад. Літні жінки повільні і малорухомі, тому можуть не впоратися зi швидкими малюками, які полюбляють все випробовувати своїми рученятами.