«17 травня у відділ захисту прав військовослужбовців, ветеранів і членів їхніх сімей секретаріату Уповноваженої з прав людини зателефонував рядовий контрактної служби військової частини А1300 Коптелов Олександр Володимирович, який повідомив, що ще 3 травня цього року він та рядовий контрактної служби Потапенко Олексій Валерійович написали рапорт на ім'я командира батальйону військових підрозділів, розташованих в Іраку, про розірвання контракту внаслідок «істотних змін умов проходження служби», але до цього часу відповіді на свої рапорти вони не отримали, у зв'язку з чим просили допомогти їм швидше повернутися до України», — повідомила вчора на спеціальній прес-конференції омбудсман Ніна Карпачова. Говорячи про «істотні зміни умов проходження служби», солдат мав на увазі, що в Іраку ведуться інтенсивні бойові дії, уточнив заввідділом захисту прав військовослужбовців, ветеранів і членів їхніх сімей В'ячеслав Білоус. Тобто, зголосившись їхати в Ірак і наглядати за транспортуванням вантажів, наші хлопці виявилися втягнутими у війну, чого в контракті, звісно, не було передбачено. Природним є бажання повернутися з чужої війни, але відповіді на рапорти Коптелов та Потапенко не отримували протягом двох тижнів, отож і звернулися до Уповноваженої з прав людини.
Подальший розвиток цієї історії — затягування відповіді з боку військового керівництва — змусили Карпачову звернутися безпосередньо до міністра оборони Євгена Марчука, враховуючи, що, як наголошує омбудсман, військовослужбовці просили негайного, термінового втручання в цю ситуацію. Відповідний лист було вручено заступнику Марчука панові Кравченку 19 травня, а відповідь на терміновий запит надійшла... 25 травня.
Відповідь на активність омбудсмана від Міністерства оборони не забарилася: «У «бойових діях», як стверджує Ніна Карпачова, миротворці участі не брали і не беруть... Тому будь-які звинувачення на адресу військового відомства про замовчування ймовірних ризиків у миротворчих місіях є абсолютно безпідставними, надуманими, а значить — спекулятивними», йдеться в офіційній реакції прес-служби Міноборони. Хоча там визнають, що двоє солдатів дійсно зверталися з проханням звільнити їх від виконання служби та повернути в Україну, правда, дати звернення не збігаються — 10 травня замість третього, як повідомила Карпачова. «Своє рішення ці військовослужбовці обумовили сімейними обставинами і ніяких претензій до командування 6-ї ОМБР не пред'явили», — знімає Міноборони з себе будь-які звинувачення.
Незважаючи на палке бажання контрактників, висловлене ще на початку травня, повернутися додому, вони досі змушені залишатися в небезпечній країні. За даними Міноборони, додому їх буде повернуто у другій половині червня. А насправді не раніше кінця червня, стверджують експерти, коли в Іраку відбуватиметься передача влади. Затягування процесу повернення Олександра Коптелова та Олексія Потапенка військові високопосадовці пов'язують з відсутністю українського авіатранспорту. Як правило, транспортування наших солдатів чи техніки відбувається з військового аеропорту міста Таліл з колоною, хоча українських літаків за останній час дійсно не було, погоджується Карпачова, посилаючись на власні джерела. Але миротворців можна відправити через повітряний коридор польського контингенту в Іраку, наполягає вона. Наразі солдати Потапенко та Коптелов перебувають в базовому таборі «Дельта» (Ель-Кут), де виконують господарські обов'язки.