Цими вихiдними відбулося велелюдне паломництво до Марійського духовного центру, що в селі Зарваниця Теребовлянського району Тернопільщини. Від уже традиційних щорічних ця проща відрізнялася тим, що цьогоріч уперше буде об’єднано Всеукраїнську та Молодіжну прощі, тож серед прочан було дуже багато молоді. А також у грандіозному духовному дійстві вперше брав участь новообраний Предстоятель Української греко–католицької церкви Блаженнійший Святослав (Шевчук), що теж було своєрідним символом оновлення. За словами єпарха Тернопільсько–Зборівського владики Василія (Семенюка), на прощу прибуло понад 100 тисяч паломників майже з усіх областей України, а також iз країн близького та далекого зарубіжжя. Причому велика кількість віруючих iз Тернопільської та сусідніх областей прийшли на прощу, як Бог велить, пішки, подолавши десятки кілометрів.
«Не миритися з половинчатими речами»
Разом із Блаженнійшим Святославом у всiх заходах прощі брав участь почесний зарубіжний гість, його еміненція Луїс Кардинал Мартінес Сістак, архієпископ Барселони, якого очільник УГКЦ назвав «добрим батьком для українців за кордоном». Проблемам українських заробітчан, до речі, приділено чимало уваги у виступах духовних осіб. Не менше говорили й про проблеми сучасної молоді та її роль у житті суспільства. Також глава Української греко–католицької церкви звернувся до молодих прочан iз проханням «бути непосидючими й активними християнами, розрухати нашу Церкву та Українську державу, ніколи не миритися з половинчатими речами і вимагати від усіх та від себе відповідно до сил і можливостей».
«Створення єдиної церкви — питання не абстрактне»
Чимало цього разу прибуло на прощу й політиків, причому чи не найбільше — представників партії «Наша Україна» на чолі з її лідером, третім Президентом нашої держави Віктором Ющенком. Під час виступу після недільної архієрейської літургії глава УГКЦ особисто подякував йому за присутність та підтримку церкви. Треба сказати, що Віктора Андрійовича Зарваниця зустрічала як свого — незалежно від посади та звань. Чимало священослужителів підходили до нього, аби просто потиснути руку чи перемовитися кількома словами. Так само тягнулися до нього люди, буквально не даючи пройти. Одна молода жінка почала зі сльозами на очах показувати якісь документи, прохаючи допомогти у встановленні справедливості. А якась бабуся почала переповідати йому сон про Богородицю, який, на її думку, стверджує, що Ющенко ще обов’язково буде на чолі України.
На запитання «УМ», про що думається йому передусім на цій прощі, Віктор Андрійович відповів, що «головне послання Зарваниці — це духовна єдність, якої завжди так бракувало Україні». І що свята ініціатива прощі знову й знову примушує відчувати велику потребу соборності нашої держави. «Допоки в Україні не буде єдиної церкви, Україна не буде повністю собою, — говорив він прочанам. — І створення єдиної української церкви — це не абстрактне питання, не питання політичної кон’юнктури. Об’єднання ж можливе не навколо якоїсь однієї з нинішніх конфесій, якою б «канонічною» її не вважали свої представники. Об’єднання церков, як і об’єднання політиків, можливе лише навколо спільних цінностей».
Об’єднує свячена вода
У прощі до Марійського духовного центру в Зарваниці брав участь також голова політради партії «Наша Україна», лідер громадської ініціативи «Оновлення країни» Валентин Наливайченко. У своєму виступі він також підкреслив, що спільні духовні цінності є запорукою національної єдності та успішного розвитку країни, а християнська мораль і патріотизм — це наріжні камені для побудови здорового українського життя та ефективної держави. Наливайченко відзначив велику важливість співпраці церков і громадянського суспільства для об’єднання народу та вирішення моральних і соціальних проблем. Відтак повідомив, що громадська ініціатива «Оновлення країни» ініціює проведення на Тернопільщині довгострокової акції з робочою назвою «Свячена вода об’єднує». Її мета — саме налагодження діалогу та співпраці між представниками християнських конфесій i громадськими об’єднаннями.
Під час прощі Валентин Наливайченко також зустрівся з членами «Братства вояків УПА», представниками греко–католицького духовенства та лідерами і активістами молодіжних організацій.
* * *
Насамкінець треба відзначити, що відчутно більше зусиль, ніж у попередні роки, доклала до належного забезпечення прощі чинна обласна влада — це стосувалося і забезпечення транспортом, і облаштування точок для харчування, ночівлі та надання першої медичної допомоги. Порядок у Зарваниці та на дорогах навколо неї забезпечували 260 міліціонерів і 90 працівників Державтоінспекції. А ще «про всяк випадок» у всіх населених пунктах, які розташовані на маршруті прочан до Зарваниці, з 15 до 17 липня було встановлено мораторій на продаж алкоголю.