...«То ким ти будеш?» — зустрічає дід свого улюбленого онука Романа, коли той переступає поріг батьківської обори, приїхавши зі столиці на гостину до рідної Косівщини. «Великим начальником», — жартома відповідає хлопець. А оскільки в кожному жарті є частка правди, то начальником, принаймні управлінцем в агробізнесі, йому бути. Бо спеціалізація, яку опанував випускник магістратури Університету Вагенінген (Нідерланди) паралельно з навчанням на факультеті аграрного менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування України, так і зветься — управління в агробізнесі.
Один iз провідних українських вишів — Національний університет біоресурсів і природокористування України — має міжнародні зв’язки, що охоплюють ледь не всю планету. Їх вершина — меморандуми з університетами штатів Айова та Луїзіана (США), імені Гумбольдта (Німеччина), міста Гент (Бельгія) про визнання системи освіти НУБіП України як такої, що відповідає їхнiм вимогам. А це — конкретне визнання українського диплома в світі.
Кілька років тому в рамках угоди про співпрацю між НУБіП України та Університетом Вагенінген було визначено 18 спеціалізацій міжнародного магістерського курсу Management, Economics and Consumer Studies (менеджмент, економіка і вивчення поведінки споживачів), що дозволило вперше в Україні розпочати підготовку магістрів з отриманням подвійних дипломів — НУБіП України та Університету Вагенінген. Навчаючись у цьому голландському виші, п’ятеро українських магістрантів успішно захистили тут перед міжнародними екзаменаційними комісіями двох університетів магістерські дисертації.
Нещодавно відбувся перший випуск магістрів факультету аграрного менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування з видачею міжнародних подвійних дипломів європейського і українського зразка — НУБіП та Університету Вагенінген. Останній, як свідчать дані відомих рейтингових агентств, є одним iз лідерів серед європейських вишів у сфері наук про життя — аграрний сектор, агробізнес, екологія, навколишнє середовище тощо — і абикому свої двері не відчинить. Тому й значення отриманих дипломів — особлива.
«Вагенінген — це невеличке місто, можна навіть сказати, містечко студентське, — згадує Тетяна Галаєва, одна з п’яти учасників проекту. — Ледь не половину його мешканців складають студенти та співробітники тамтешнього університету і винахідницького центру, тож і атмосфера там панує особлива». «Там працюють дуже багато неординарних особистостей, цікавих викладачів, і спробувати когось виділити — справа складна, — долучається до розмови Ірина Кулик. — Кожен iз них має свою родзинку — цікаві презентації, відеоролики, індивідуальний підхід до студентів. Ми й зараз пригадуємо заняття у викладача науки про прийняття рішень (так назва цього предмета звучить у перекладі з англійської) Фріца Классона, пов’язаної з лінійним програмуванням»...
Не може не тішити й той факт, що ці високваліфіковані молоді фахівці залишаться працювати в Україні. «Якщо раніше значна частина нашої студентської молоді, яка виїздила на навчання за кордон, залишалася там у пошуках свої долі, то нині картина суттєво змінилася, — каже ректор НУБіП академік Дмитро Мельничук. — Сьогодні більшість студентів, які закінчили провідні університети Європи, США, Японії, з якими маємо угоди про співпрацю, повертаються в Україну і пов’язують своє майбутнє саме з нею. І це не може не радувати!».
Олексій ХОНДА