Вибори першого після повалення режиму Саддама Хусейна президента Іраку тривали останні два дні і скидалися на трагікомічний фарс. Претендентів було два: 81-річний суніт Аднан Пачачі, який виступає за продовження присутності окупаційних сил в Іраку і кандидатуру якого підтримували США та ООН, і 41-річний інженер за освітою та суніт за віросповіданням шейх Газі аль-Явар, кандидатуру якого підтримували більшість з 22 членів Правлячої ради Іраку. Інформагенції повідомляють, що між радою та американською адміністрацією існувала домовленість: американці призначають прихильний їм склад нового уряду, а рада визначається з президентом. Та після обрання членів нового кабінету американська адміністрація порушила домовленість і розпочала жорстко наполягати на «своєму» кандидаті у президенти, доволі літньому як для політики Пачачі, який, до того ж, у минулому був на утриманні ЦРУ.
Учора у вранішні години агенція «Рейтер» повідомила, що новим президентом Іраку став Пачачі, але буквально через годину і «Рейтер», і «Франс Пресс» сповістили, що Пачачі відмовився від посади. Невдовзі потому згадані інформагенції повідомили, що новим президентом став усе-таки аль-Явар, який виступає за виведення з країни іноземних військ. Схоже, що у президентському перетягуванні каната перемогли члени Правлячої ради Іраку, які поспішили привiтати аль-Явара з призначенням. Його привiтав також голова місії ООН в Іраку Лахдар Брагімі. Але американці утрималися як від привiтань, так і від коментарів з приводу цього.
ДО РЕЧІ
Прага думає про виведення своїх вояків з Іраку, заявив міністр оборони Чехії Мирослав Костелка, перебуваючи з інспекційною поїздкою в цій гарячій точці. «До початку 2005 року Чеська Республіка завершить свою участь у складі коаліційних сил в Іраку», — цитує міністра чеська агенція ЧТК. Остаточне рішення мусить прийняти уряд Республіки. Втім Чехія має одну з найменших груп серед учасників коаліції — 80 співробітників військової поліції.