Цьогоріч уперше в Україні апробується електронна подача документів. Одні фахівці радять не ризикувати і нести документи в приймальну комісію особисто, водночас міністр освіти Дмитро Табачник запевняє, що «система працює нормально». І додає: «Не помиляється той, хто нічого не робить». «УМ» вирішила дізнатися, якi труднощі найчастіше виникають під час електронної реєстрації.
«Насправді це дуже зручно — не виходячи з власної квартири, подати документи у кілька вишів, — каже «УМ» цьогорічний випускник Богдан Ткаченко. — Я навіть відсканував усі свої документи, але це виявилося непотрібним. Система реєстрації дуже проста — вводиш номер атестата, сертифіката про проходження ЗНО, залишаєш адресу електронної скриньки, куди має прийти підтвердження про вдалу авторизацію і реєстрацію. Коли тебе вже авторизовано, отримуєш так званий «Особистий кабінет» (тобто інтернет–сторінку), і вже там заповнюєш заяву, зазначаєш контактні телефони, вказуєш дату видачі медичної довідки та інші відомості. А от скористатися пільгою на сайті неможливо — довідку про це треба відносити в приймальну комісію особисто. Який же тоді сенс у цій електронній реєстрації?».
Ще один недолік електронної реєстрації — назви вишів у каталозі розташовано так, що повна їх назва... не відкривається. Абітурієнти нарікають, що вдається прочитати, наприклад, тільки «Київський національний університет». А от який це саме університет — імені Тараса Шевченка, харчових технологій, культури і мистецтв чи будівництва і архітектури — невідомо! Проте часто траплялися й інші казуси. Абітурієнти розповідають, що система реєструвала їх навіть у вишах зовсім іншого міста! «Сьогодні я вирішила подати заяву до Харківського університету ім. Каразіна, вибрала напрям «право» і натиснула «подати заяву», — пише обурена абітурієнтка на одному з інтернет–форумів. — А в мене на сторінці написано, що я подала заяву до Київського торговельно–економічного університету на факультет фінансів!!! Я тричі все перевірила, перш ніж заяву подавати!!! І це ви, пане міністр, кажете, що система нормально працює?». Розпач дівчини можна зрозуміти, адже кількість спроб подачі документів обмежена!
Також у системі «Електронний вступ 2011» передбачено, що вона має автоматично відстежувати кількість поданих заяв до ВНЗ (нагадаємо, цьогоріч абітурієнт може подати документи до п’яти університетів на три факультети в кожному). Але це теоретично. На ділі відслідкувати, скільки разів абітурієнт подав документи особисто, а скільки «електронкою», система не спроможна. Тому деякі абітурієнти хваляться, що вже подали документи щонайменше 20 разів! Водночас декому взагалі не вдалося зареєструватися жодного разу — система видає помилки або пише «невдала спроба реєстрації».
У цілому, в системі електронного вступу, яка апробується цьогоріч експериментально, стільки недопрацювань, що голова Центру освітнього моніторингу Павло Полянський радить абітурієнтам особисто подавати документи в паперовій формі. Як пояснив він на нещодавній прес–конференції, ще тиждень тому лише 10 відсотків ВНЗ України були готові для прийому документів в електронному вигляді і навряд чи ситуація кардинально змінилася протягом останніх днів. Крім того, Полянський зазначив, що електронна подача документів не внормована законодавчо, громадські організації навіть подали відповідний судовий позов щодо її функціонування. Також детально не прописані всі моменти, пов’язані з електронною подачею документів, наприклад терміни, упродовж яких приймальні комісії повинні повідомляти вступнику про реєстрацію його електронної форми, а це може мати для абітурієнта негативні наслідки...