Перший номер «України молодої» вийшов 4 липня 1991–го. Був четвер, було радісно і невпевнено. Тираж був 9 тисяч, обсяг — 16 шпальт, ціна — 20 радянських копійок.
Засновником газети виступав ЦК Компартії України. За ідеєю, молодіжна газета Компартії мала протиставитися аж надто вільним комсомольським виданням — «Молодь України» і «Комсомольськоє знамя». Але невдовзі «УМ» перевершила згадані газети як за впливовістю, так і за демократичністю.
Редактор Михайло Дорошенко у свої 34 роки був наймолодшим з–поміж головних редакторів центральних видань. Разом із ним із газети «Радянська Україна» прийшли досвідчені Любов Янюк, Лариса Остролуцька, Олександр Саліков. А журналістське ядро склали випускники журфаку Київського університету. Олена Ліснича (Зварич), Ірина Чемерис, Мар’яна Олійник, Світлана Расторгуєва, Сергій Петрик, Ірина Яновська, Наталія Тимошенко, Тамара Шенрок — по суті, перший випуск незалежної ери. Цю молодь навряд чи вдалося б утримати в шорах комуністичної ідеології, навіть якби стояло таке завдання. А завдання було інше — зробити «УМ» на кшталт московського тижневика «Собєсєднік».
Звісно, перші спроби виглядали кумедно. Зрідка, каємося, новини вигадували — щоб було цікавіше й веселіше.
Наші технарі, як і журналісти, були, по суті, початківцями. Фотонабірний цех видавництва «Радянська Україна» складався переважно з випускників ПТУ, які зі скрипом, але якось опановували верстку на ленінградській комп’ютерній системі АСПТІ. Сучасні дизайнери про вигляд наших шпальт зразка 1991 року сказали б — «печерний вік», але на той час це було нове слово у газетному виробництві. «УМ» була піонером, новатором і піддослідною мишею водночас.
Та майстерність приходить із часом. Якість стає винагородою за тривалу самовіддану працю. Час був «стрьомний» і непевний, Союз розвалювався, і не тільки Союз. А «Україна молода» — вистояла. Як була, так і залишилася першою загальноукраїнською газетою «суверенної» генерації.
Під егідою ЦК вийшло вісім номерів «України молодої». Потім була спроба перевороту в Москві і проголошення незалежності в Києві. Із кінця серпня почалося й самостійне плавання «УМ».
ЗАГОЛОВКИ РОКУ
«Ортодокси і парадокси»
«Незалежність у день Дракона»
«Налий–но, Розо, я з морозу»
«Як Льоня Кравчук на Різдво колядував»
«Час переворотів. Спочатку — у свідомості»
«П’яниці нам не друзі. Але й не вороги»
«Ні в стилістику, ні в Червону армію»
«Ми вам не «зе» (спікер Білого дому Марлін Фітцуотер уперше пропустив артикль «the», коли згадав у промові про Україну)
ЦІНА
Вартість примірника «УМ» уроздріб впродовж року зростала двічі — по п’ятаку — і доросла з 20 до 30 коп.