Рішення, прийняте на останній сесії Тернопільської обласної ради, повинне посприяти розслідуванню трагічної події 66–річної давності і, можливо, розкрити не одну історичну таємницю. Ідеться про виділення депутатами 60 тисяч гривень на розкопки підземелля пагорбу Стінка біля села Фащівка Підволочиського району Тернопільщини. Згадане село тісно пов’язане з визвольною боротьбою жителів Західної України впродовж 40–х років минулого століття. За свідченням істориків, на його околиці, у штольнях старого піщаного кар’єру, була облаштована одна з криївок регіонального штабу УПА. Наприкінці Другої світової війни енкаведисти дізналися про це місце, відтак 4 квітня 1945 року там розігралася справжня трагедія. Енкаведисти оточили кар’єр і почали «викурювати» повстанців газом, коли ж це не допомогло, то просто підірвали вхід. Відтак тонни піску й землі назавжди відрізали нещасних людей від білого світу. Водночас на смертельну таємницю Стінки на багато наступних років було накладене «табу».
Аж після здобуття Україною незалежності, в середині 90–х, рідні загиблих добилися дозволу на організацію розкопок задля перепоховання загиблих. Однак, як свідчать дослідники історії села Фащівка, прокопати вдалося лише метрів двадцять, після чого через низку проблем роботи припинили. Повторно розпочали їх уже аж у 2007–му, але знову ж таки ненадовго, бо все впиралося у нестачу фінансування. Величезну роботу провело братство ОУН–УПА Подільського краю «Лисоня» на чолі зі своїм головою, ветераном визвольної боротьби Петром Касінчуком. Зокрема, було спонсоровано дослідження місця події спеціалістами Івано–Франківського науково–дослідного інституту гідрогеології, які підтвердили знаходження під землею трьох незруйнованих, а лише із засипаними входами–виходами, штолень. Розкопавши і дослідивши їх, можна не тільки встановити точну кількість загиблих, а й перепоховати їх належним чином.
Уже кілька років біля Стінки стоїть хрест і кам’яна стела з переліком 23 імен тих, хто загинув у штольнях, однак у дослідників існують вагомі підстави припускати, що людей під землею насправді залишилося більше. Дуже високою є ймовірність знайти у підземеллях важливі документи та інші історично цінні речі. Безперечно, що виділені нещодавно депутатами обласної ради кошти посприяють таким дослідженням. Хоча знавці і стверджують, що згадана сума занадто мала для проведення навіть половини необхідних робіт. До того ж для виконання їх на належному рівні необхідно створити спеціальну міжвідомчу комісію, яка б об’єднала зусилля влади та цілої низки різнопрофільних служб.