Кримська влада та туристичне відомство України вчора спростували цю інформацію, зауваживши, що ідея передати в оренду на 99 років частину Південного узбережжя росіянам є не більше, ніж «приватна думка» міністра АРК Таряника. Проте оглядачі припускають, що витiк цієї «приватної думки» може бути зондуванням реакції громадськості та влади України на можливу аферу з орендою найприбутковіших земель півострова.
У міністра курортів і туризму Криму Олександра Таряника зародилася ідея, яка однозначно прийдеться до смаку Російській Федерації (але навряд чи підійде нам). Міністр запропонував віддати південно-східне узбережжя Кримського півострова у довготривалу оренду Росії. Про це він заявив у Сімферополі на республіканській нараді, присвяченій проведенню нинішнього курортного сезону. За словами Таряника, доцільно віддати Російській Федерації весь берег від Алушти до Судака на 99 років. Мотивація від міністра щодо доцільності цього кроку включає два пункти. Перший — грошовий — полягає у наступному: «Нехай ці нафтові магнати вкладають сюди гроші: і в аеропорти, і в інфраструктуру. Для цього гроші у Росії є», — заявив Таряник. Друге обгрунтування є менш зрозумілим: «Турки не дрімають, а роздають свою Анталію і не бояться», — додав він. За такою логікою виходить, що нам слід узяти на озброєння «сміливість» турків і «роздати» наш Крим «нафтовим магнатам» Росії — тим з них, кого досі не спокусили пляжі Анталії».
«Сказане Таряником — це приватна думка міністра», — зазначили «Україні молодій» у прес-службі Державної туристичної адміністрації. І порадили ознайомитися з вичерпним коментарем голови Верховної Ради Криму Бориса Дейча з цього приводу. Останній заявив, що «питання передачі південно-східного Криму в оренду Росії навіть не стоїть на порядку денному. Це не думка Верховної Ради Криму чи Ради міністрів. Це особиста думка міністра, і він її висловив», — підкреслив Дейч. Позиції спікера кримського парламенту та київського туристичного начальства, таким чином, збігаються. Що ж до розвитку туризму у Криму, то Дейч додав, що сьогодні в республіці немає «ані найменшого уявлення» про структуру і реальні обсяги рекреаційного комплексу. У той час як до розв'язання проблем галузі необхідно підходити комплексно, при цьому слід враховувати і нові підходи до системи управління в цій сфері, сказав спікер. За словами Дейча, ініціатива в даному випадку повинна виходити не тільки від міністерства з питань курортів і туризму АРК, а й від міністерств фінансів, економіки, статистичного управління, із залученням наукового потенціалу цих відомств.
Свій коментар для «УМ» надав і секретар Комітету Верховної Ради з питань туризму Юрій Павленко (фракція «Наша Україна»). На його думку, подібна ініціатива може бути однією з домовленостей, «які обговорювались між президентами України і Росії під час останнього саміту в Ялті». «Російська Федерація зараз відчуває свою силу і зростаючі можливості тиснути на Україну. В період перед виборами Росія буде намагатися посилити свій вплив, у тому числі і у такий спосіб. Це все — торпедування питань, які торкаються ЄЕПу та підписання угод, які вигідні тільки Росії... Янукович не вагатиметься у таких питаннях, як оренда узбережжя Криму, якщо йтиметься про його підтримку як майбутнього Президента з боку Росії... Мабуть, недарма ця ідея виникла саме зараз — певні сили шукатимуть можливості обійти Верховну Раду у питанні ратифікації подібної угоди. До закінчення сесії лишився місяць, і навіть якщо без згоди ВР не вдасться обійтися, час до наступної сесії буде використаний для того, щоб підготувати обгрунтування такого рішення», — сказав народний депутат.