Ісламізм як «русскій мір»: рецензія на книжку Пьотра Ібрагіма Кальваса «Єгипет: харам, халяль»
У Єгипті живе понад 100 мільйонів люду, третина всього арабського світу. >>
Пекельна трійця: Анжеліка, Джек і Чорна Борода. (Фото з сайту disney.co.uk.)
Добре входити в літо у повній бойовій готовності — до активного відпочинку, подорожей, городів (хто що може обирати). Про нашу емоційну підзарядку завбачливо потурбувався відомий голлівудський продюсер Джеррі Брукхаймер, випустивши від сьогодні у світ пригодницький екшн — четверту частину саги «Пірати Карибського моря», видовищний, романтичний і смішний фільм. Проте, якщо ви не бачили попередні три фільми, на сприйняття четвертого це не вплине жодним чином: від старої команди флібустьєрів залишився всіма обожнюваний Джек Сперроу (Горобець) та його колеги — Гектор Барбосса (Джефрі Раш) і Джошемі Гіббс (Кевін Макнеллі), а сценаристи Тед Елліотт і Террі Россіо виписали сюжет ніби з нового листка.
«Сценарій виявився абсолютно новою історією з новими персонажами, — описує своє входження у карибські води ще один новачок проекту — режисер Роб Маршал. — Я відчув, що це початок цілком нової сюжетної лінії». Така заява змушує нас запідозрити, що «Пірати Карибського моря: На дивних берегах» — це початок нової трилогії. Отже, що нам цього разу пропонує одна з найуспішніших кінематографічних франшиз?
Зважаючи на масове захоплення технологією 3D, продюсери проекту вирішили знімати тривимірний фільм. І не прогадали. «Пірати–4» — одна з небагатьох 3D–картин, де ілюзія присутності є виправданою: можна побувати в джунглях, зануритися у морську пучину, стрибнути разом із Джеком у безодню й відсахнутися вбік від простягнутої руки мерця. Ще одна складова крутої заміски піратського екшену — Джек Сперроу у виконанні Джонні Деппа. Якщо напочатку сагу творила трійця Орландо Блум, Кіра Найтлі та Депп, то з кожною серією його герой все більше виходив на передові позиції, поки не став центральним гравцем, а сам актор отримував усе більше свободи у творенні свого персонажа. Трібют Деппа в четверту частину визнає сам сценарист Террі Россіо: «Джонні був рушійною силою у створенні сценарію для «На дивних берегах». Він допомагав у всьому, починаючи від самих хитросплетінь історії й закінчуючи зовнішнім виглядом героїв, локаціями, темами і лініями діалогів. Без Деппа ми б не отримали той сценарій, який маємо на сьогоднішній день».
Історія починається з того, що героя Деппа агітують приєднатися до авантюрних пошуків Живого джерела. Джек відбивається від таких посягань, але від самого себе не втечеш і в одному з лондонських пабів він стикається зі своїм, так би мовити, альтер его, але в жіночій подобі. Фехтувальна сцена з Анжелікою (Пенелопа Крус), його колишньою коханкою і донькою найгрізнішого пірата всіх часів і народів — Чорної Бороди, замаскованого під Джека Сперроу, дає нам зрозуміти, що цей герой є стрижнем, на якому триматиметься уся четверта частина. Всі інші герої ніби відтіняють цей дорогоцінний камінь, водночас кожен із них хоч і не такий визначний самородок, але добре відшліфований камінчик й на своєму місці. Акторські таланти у фільмі помітні навіть в епізодичних ролях: це трихвилинна містична з’ява гітариста The Rolling Stones Кейта Річардса у ролі батька Джека та хвилинна сцена за участі знаменитої британки Джуді Денч. Що вже говорити про гру музи Педро Альмодовара! Пенелопа Крус — яскрава, гаряча й підступна. Саме також має бути подруга Джека Сперроу. Хоч він і залишає її наприкінці фільму на безлюдному острові, але цей хід дає нам зрозуміти, що це лише початок романтичної історії закоханого пірата.
Від зйомок у продовженні «Піратів» відмовилися відомі актори Орландо Блум (Уїлл Тернер) та Кіра Найтлі (Елізабет Свон). «Я думаю, що Уїлл десь плаває на дні океану разом із рибами», — так метафорично описав Блум своє небажання зациклюватися на цій ролі. Втома від проекту — таким був мотив Кіри Найтлі.
Нові персонажі, що з’явилися в четвертій серії: Чорна Борода (Ян Макшейн), Анжеліка (Пенелопа Крус), Сирена (Астрід Берже–Фрісбі) і місіонер Філіп (Сем Клефлін).
Одна з найяскравіших і найнасиченіших сцен фільму — зустріч команди піратів із русалками. На роль морських красунь запросили відомих моделей. Це, зокрема, австралійка Джемма Уорд та аргентинка Джорджеліна Айралді. Морський десант доповнювала команда з 22 майстрів синхронного плавання, деякі з яких були учасниками Олімпіади 2008 року в Пекіні. На роль головної русалки відібрали тендітну француженку Астрід Берже–Фрісбі. До слова, під час зйомок на Гаваях Астрід забороняли засмагати, щоб вона не втратила свою неземну блідість.
Фільм знімали на Гаваях, Карибах і в Лондоні. Однією з локацій стала густа хаща кокосових пальм у знаменитому готелі CocoPalmsHotel у Вайлуа, де колись Елвіс Преслі виконав пісню Blue Hawaii для однойменного фільму.
Корабель «Помста королеви Анни» — страшне судно Чорної Бороди, що вивергає диявольське полум’я й ловить бунтівних моряків у канатні пута, — справжній історичний корабель.
Живе джерело — легенда, що була предметом марних пошуків іспанського дослідника Понче де Леона у 1500–х роках. У фільмі цей міф відтворив оскароносний художник–декоратор Джон Майр. Печеру із джерелом побудували у величезному павільйоні. Конструкція, котру створювали впродовж трьох місяців, зайняла близько 18 тис. кв. метрів.
Сумарний бокс–офіс трьох попередніх частин «Піратів» склав 2,6 мрлд. доларів.
У Єгипті живе понад 100 мільйонів люду, третина всього арабського світу. >>
В Івано-Франківську з 12-го по 15 вересня тривав мультижанровий фестиваль «Харків: (не)релокована культура», який організовувала Національна спілка театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду. >>
У столиці проходить 35-й Міжнародний фестиваль «Київ Музик Фест». >>
За перші двадцять років незалежности кількість українських перекладів з арабської коливалася навколо 2%. >>
Найбільшу картину в Україні створив український художник Петро Антип – вона розміщена в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків у Луцьку. >>
Львів і всі учасники готуються до відкриття культового міжнародного театрального фестивалю «Золотий Лев-2024», який проходитиме з 3-го по 10 жовтня. >>