Цього року в фіналі найпрестижнішого клубного турніру Європи зійшлися команди, на які там менш за все чекали. На початку сезону ставки на перемогу «Порто» у Кубку приймалися з розрахунку 40 до одного, на «Монако» — 80 до одного. Але ні в якому разі не можна сказати про жодного з фіналістів, що в головному матчі сезону вони грають випадково. По дорозі до фіналу і «Порто», і «Монако» здолали бар’єри у вигляді найсильніших команд Європи, а португальці взагалі лише одного разу поступились упродовж усього турніру.
Право проводити матч дісталося німецькому місту Гельзенкірхен завдяки своїй надсучасній арені «АуфШальке», побудованій лише 3 роки тому. Зазвичай, на матчі були присутні чимало почесних гостей, серед яких помітили колишнього голову міжнародного Олімпійського комітету Самаранча, гонщика «Формули-1» Міхаеля Шумахера та в недалекому минулому форварда збірної Німеччини Клінсмана.
Напередодні матчу активно циркулювала інформація про те, що і тренери, і гравці фіналістів (далеко не найбагатших клубів Старого Світу) збираються залишити свої команди. Зокрема, відомо, що Сіссе повертається з лав «Монако» до «ПСЖ», а хорват Пршо вже підписав контракт з «Глазго Рейнджерс». Плеймейкера «монегасків» Жулі сватають до «Барселони», а головного тренера — Дідьє Дешама — на тренерський місток «Ювентуса», облишений Ліппі. Керманича «Порто» Морінью хоче бачити в «Челсі» Роман Абрамович, а власники «Інтера» претендують на захисника Рікардо Карвалью.
35-річний Дешам став наймолодшим тренером в історії фіналів Кубка чемпіонів. Його опонент, 41-річний Жозе Морінью, провів настільки серйозну тижневу підготовку, як він сказав, до найважливішого матчу свого життя, що були серйозні сумніви, чи зможуть французи, які більше звикли покладатися на завзяття і натхнення, щось протиставити португальцям.
У складі «Монако» таки вийшов на поле Фернандо Морієнтес, хоча в останньому турі першості Франції через травму зіграв лише один тайм. Наставник новоспечених чемпіонів Португалії здивував багатьох, випустивши у «старті» 19-річного Карлоса Альберто замість кращого бомбардира команди у Лізі південно-африканця Маккарті. Як виявилося пізніше, цей крок і став головним до перемоги у фіналі.
Розпочався ж матч доволі жваво, і вже на 3-й хвилині після пасу з глибини поля Жулі ледь не вискочив на побачення з Байєю, але досвідчений воротар, що грав свій 3-й фінал єврокубка, вибiг за межі своїх володінь і випередив француза. Але з часом гра стала проходити в основному поміж штрафними майданчиками суперників без особливих загострень. Команди турбувалися здебільшого про захист, тому було чимало спроб знайти своє щастя дальніми пасами, через що футболісти часто опинялися в офсайді, а не масованими атаками. В середині першого тайму капітан «Монако» Жулі потягнув м’яз і його вимушено замінили на хорватського нападаючого Дадо Пршо. Характер зустрічі залишався незмінним: багато боротьби і, як наслідок, помилок.
Перший же удар у зустрічі до створу воріт виявився результативним. Після навісу до штрафного майданчика «монегасків» м’яч відскакував від Карлоса Альберто до Дерлея, але грецький захисник Зікос, намагаючись перехопити «шкіряного», лише повернув його бразильському тінейджерові, і той невідпорно пробив у ліву від голкіпера «Монако» «дев’ятку» — Рома ледь ворухнувся. Для Карлоса Альберто цей гол став першим у Лізі чемпіонів!
По перерві французи стали діяти активніше. На флангах забігали Ротен і триразовий володар південноамериканського Кубка Лібертадорес у складі «Боки Хуніорс» Ібарра, били по воротах Пршо і Морієнтес, але захист «Порто» на чолі з Коштіньйою і Байєю діяв упевнено. Хіба що одного разу Нуно Валенте ледь не прогавив ривок хорвата, але м’яч від Пршо відскочив за межі поля. А «монегаски» пропустили контратаку португальців, і Деку після пасу Аленічева, направивши м’яч у протихід Ромі, фактично зняв питання стосовно володаря Кубка чемпіонів. Гравці «Монако» спробували відігратися, але натомість пропустили ще одну контратаку — Дерлей вивів росіянина на побачення з воротарем «Монако», і Аленічев без хитрощів «розстріляв» голкіпера. Останній шанс «розмочити» рахунок втратив Евра, коли після пасу Нонди від лицьової лінії метрів iз семи пробив значно вище порожніх воріт.
«Порто» повторив свій успіх 1987 року, французькі ж клуби програли обидва цьогорічні фінали єврокубків.
Фiнал Кубка чемпiонiв
26 травня. Гельзенкірхен (Нiмеччина), арена «Ауф Шальке». 61000 глядачів.
Рефері — Кім Мілтон Нілсен (Данія)
«Порто» (Порто, Португалія) — «Монако» (Франція) — 3:0 (1:0)
«Порто»: Байя, Паулу Феррейра, Жорже Кошта, Рікарду Карвалью, Нуну Валенте, Коштінья, Педру Мендеш, Деку (Педру Емануель, 85), Маніше, Дерлей (МакКарті, 78), Карлос Альберто (Аленічев, 60)
«Монако»: Рома, Евра, Живе (Скілаччі, 72), Родрігес, Ібарра, Бернарді, Зікос, Жулі (Пршо, 23), Ротен, Сіссе (Нонда, 64), Морієнтес
Голи: Карлос Альберто, 39; Деку, 71; Аленічев, 75
Попередження: Нуно Валенте, 29; Карлос Альберто, 40; Жорже Кошта, 77