Близько трьох мільйонів громадян України офіційно визнані постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи. З них близько 400 тисяч перебувають на обліку в Національному реєстрі України, головним завданням якого є збереження здоров’я ліквідаторів аварії та потерпілих. Саме з цією метою створена і діє ціла мережа медичних установ, які спеціалізуються на лікуванні чорнобильців. У кожній обласній лікарні для них функціонують спеціалізовані відділення.
Провідною установою у цьому напрямi є Науковий центр радіаційної медицини Академії медичних наук України (НЦРМ) на вулиці Кричевського в Києві, до складу якого входять три науково–дослідні підрозділи — Інститут клінічної радіології, Інститут фундаментальних досліджень та Інститут радіаційної гігієни і епідеміології. Загалом у НЦРМ працюють 1,5 тисячі науковців та фахівців–практиків.
Центр — переважно наукова установа, яка вивчає стан здоров’я населення під впливом радіаційних і нерадіаційних факторів iз метою вироблення рекомендацій щодо вирішення чорнобильських проблем на державному рівні. Дослідження ж проводять на основі даних клініко–епідеміологічного реєстру консультаційної поліклініки для дорослих і дітей при центрі. До згаданого реєстру внесено персональні дані близько 20 тисяч осіб різних категорій — від безпосередніх учасників ліквідації аварії до громадян, які мешкають на забруднених радіацією територіях, а також переселених із 30–кілометрової зони навколо ЧАЕС. Кожен iз них один раз на два роки проходить у поліклініці детальне медичне обстеження різного ступеня складності з отриманням подальших рекомендацій щодо лікування.
Зрозуміло, що в силу своєї специфіки НЦРМ не спроможний охопити обслуговуванням і наданням допомоги всіх постраждалих від Чорнобильської аварії. Цим би могли успішно зайнятися регіональні медичні заклади подібного напряму. Однак на сьогодні вони неспроможні і наполовину охопити згадану проблему. В одних відсутня достатня матеріально–технічна база для цього, в інших — вона застаріла. А тривала економічна нестабільність, відсутність достатніх ресурсів у держбюджеті протягом тривалого часу змушує виділяти кошти лише на найнеобхідніше, зокрема, й на ліки для чорнобильців... А ось обладнання сучасною медичною технікою закладів охорони здоров’я — то перспектива майбутнього...
То як же бути? На думку багатьох, поки в держави дійдуть руки до згаданої проблеми, її частково можна було б вирішити громадою. Йдеться про благодійну акцію, спрямовану на створення медичного центру та оснащення його сучасною технікою, призначеною не тільки для лікування, а й для запобігання розвитку важких хвороб, які можуть призвести до інвалідності та смерті: автоматичними аналізаторами, ультразвуковими та електрофізіологічними апаратами, магнітно–резонансними томографами, рентгенівським обладнанням з мінімальними дозами радіаційного навантаження на організм людини та з високою інформативністю при проведенні діагностування і лікування. Операційні зали такого центру будуть обладнані мікрохірургічними наборами інструментів, мікроскопами, ендоскопічними та ендоваскулярними комплектами для мініінвазійних хірургічних втручань. Із сучасного малотравматичного обладнання передбачається встановити лінійний прискорювач, який дозволить боротися з пухлинами різної локалізації без болю і крові.
А головне, медичний центр забезпечить сучасні комфортні умови для перебування інвалідів та ліквідаторів аварії на ЧАЕС, переселенців iз 30–кілометрової зони відчуження та інших постраждалих від катастрофи, надаючи їм не тільки практичну, а й певну методологічну допомогу.
Сьогодні в Україні більше одного мільйона онкологічно хворих людей, певну частку яких складають постраждалі від катастрофи. А якщо врахувати, що щорічно кількість онкохворих зростає десь на 10 відсотків, стає зрозумілим — часу гаяти не можна.
Час громадою стати на захист здорового майбуття не тільки нашого, а й наших нащадків. Тому з цією метою Всеукраїнська громадська організація інвалідів України «Об’єднана» оголошує благодійну акцію «Медичний центр». Збір коштів доручено Благодійному фонду «Росток», єдиним засновником якого є громадська організація інвалідів «Об’єднана». Для швидшого досягнення поставленої мети акція iз залучення коштів проводитиметься і на території інших держав з утворенням у місцях проведення відповідних благодійних фондів.
Закликаємо підтримати благодійну акцію «Медичний центр» під гаслом «Допомагаючи іншим, допомагаєш собі!».
Микола ЧІПКО
Реквізити для перерахунку коштів:
Отримувач: Благодійний фонд «Росток».
Код ЄДРПОУ 33934860;
Р/р 2600409619001 в АТ «ЕРДЕ БАНК» м. Києва
МФО 380667
Призначення платежу: Благодійний внесок для створення медичного центру
Для довідок: телефон–факс 5222214;
e–mail: [email protected]; http://bfrostok.org.ua/