Із 2009 року в Україні здійснюється освітній проект «На шляху до моделей дослідницьких університетів у вищій освіті Росії, України та Молдови». У центрі його уваги проблема, яка мало порушувалася у нашій державі, — охорона прав інтелектуальної власності та комерціалізація технологій. У цьому міжнародному проекті основним учасником від України став Київський національний університет імені Тараса Шевченка, хоча задіяні також Міністерство освіти і науки та Державне агентство з інвестицій та розвитку. Фінансування проекту відбувалося в рамках програми Євросоюзу «Темпус» — проекту допомоги країнам–партнерам у сфері вищої освіти.
«Насамперед у серпні 2010 року в Київському національному університеті було створено групу з охорони прав об’єктів інтелектуальної власності та трансферу технологій, куди увійшли науковці та фахівці з права і патентування, — розповідає провідний спеціаліст Міносвіти Ольга Котова. — Наші фахівці навчалися працювати з базами даних патентів у країнах Європи, вивчали досвід у сфері комерціалізації інтелектуальної власності як можливості отримання додаткових прибутків».
«Загалом було нас восьмеро — із кожного університету–учасника по двоє представників», — розповідає учасник програми Сергій Ковбасюк, інженер 2–ї категорії відділу захисту інтелектуальної власності науково–дослідної частини КНУ ім. Т. Шевченка. Учасники влітку відвідали в Німеччині Університет землі Саарланду (до речі, саме німецькі експерти виступили координаторами всього проекту) та Університет Аліканте в Іспанії, а восени побували і в Ягелонському університеті (Польща). «В основному лекції стосувалися того, як узагалі проходить захист інтелектуальної власності, як правильно вносити патенти до Європейської бази патентів», — каже Сергій Ковбасюк.
Після повернення додому учасники проекту взялися за поширення знань і навичок. Учені та співробітники Київського національного університету ім. Т. Шевченка вже пробують застосувати здобуті навички на практиці. «У Європі уже давно існує така практика, а ми тільки починаємо її впроваджувати, — розповідає Сергій Ковбасюк. — Наприклад, у Ягелонському університеті є торгові марки, яким уже по 300—400 років, а їх продаж стабільно приносить гроші університету». Щодо впровадження у виробництво наукових розробок, то після участі у проекті наші фахівці намітили плідну співпрацю з Асоціацією «Інноваційні підприємства України» (Дніпропетровськ). Як пояснив учасник проекту Сергій Ковбасюк, не весь здобутий досвід може бути застосований в Україні, адже деякі складові суперечать нашим законам. Однак проект дав змогу побачити, як відбувається захист інтелектуальної власності у європейських університетах. Згодом це допоможе напрацювати власний механізм захисту інтелектуальної власності українських учених.