Президент США Джордж Буш у промові, яка була виголошена в понеділок у військовій академії в Пенсильванії і тривала 33 хвилини, виклав план подальших дій США в Іраку, які мають на меті створення в цій країні дієвого, стабільного та демократичного уряду. Промову Буша транслювали в прямому ефірі три провідні інформаційні телемережі США: Сі-Ен-Ен, «Фокс Ньюс» та Ем-Ес-Ен-Бі-Сі. Президент представив так звані «п'ять кроків» на дорозі Іраку до повної незалежності та демократії:
1. Передача влади в країні суверенному іракському уряду;
2. Гарантування безпеки в країні;
3. Продовження відбудови іракської інфраструктури;
4. Здобуття більшої міжнародної підтримки операції в Іраку;
5. Рішуча спрямованість на демократичні вибори.
Буш заявив, що виконання першого пункту — передачі влади іракському уряду — відбудеться в запланований термін, тобто 30 червня, і наголосив, що цього дня «окупація Іраку закінчиться і відтоді іракці самі будуть вирішувати свої справи». Але війська США надалі будуть залишатися в цій країні. На подив більшості американців, Буш не назвав навіть приблизної дати виведення з Іраку військового контингенту США. Вільні вибори відбудуться або у грудні цього року, або у січні наступного.
Президент Буш також закликав Раду безпеки ООН ухвалити нову резолюцію з Іраку, проект якої США та Велика Британія подали на її розгляд у понеділок. Відповідно до цього документа, міжнародна спільнота надає підтримку демократичній трансформації влади в Іраку та мандат на міжнародну миротворчу операцію в цій країні. У разі прийняття цієї резолюції, розгляд якої вчора тривав у РБ ООН, а на голосування вона може бути винесена вже сьогодні, США та Велика Британія перекинуть значну частину тягаря стабілізаційної операції в Іраку на плечі інших країн. Буш заявив, що ООН має відіграти значну роль у стабілізації постсаддамівського Іраку.
У США та світі промову Буша розцінили як початок пропагандистського наступу Білого дому на тлі загострення боїв у Іраку, зростання там кількості терористичних замахів, все більших втрат американських військ та викриття правди про тортури у в'язниці «Абу Грейб» поблизу Багдада. У своїй промові Буш пообіцяв, що цю тюрму ліквідують, а для утримання в'язнів збудують нову. Схоже, що він так і не усвідомив, що головне — не келих, а вино, яке в нього наливають. До 30 червня Джордж Буш виступатиме з подібними програмними промовами щотижня, тобто ще п'ять разів. Є всі підстави вважати цей політичний телесеріал елементом передвиборчої програми, оскільки всередині країни за кілька місяців до президентських виборів рейтинг Буша впав до рекордно низького рівня. Опитування телемережі Сі-Бі-Ес показало, що 61 відсоток американців не схвалюють те, як Буш намагається справитися з ситуацією в Іраку.
Коментуючи промову Буша, колишній держсекретар в адміністрації президента Білла Клінтона Мадлен Олбрайт сказала, що загалом погоджується з визначеним у ній напрямом дій, але зазначила, що промова породила більше нових запитань, ніж дала відповідей: «Я підтримую підсилення ролі ООН в Іраку, але чи має Буш тепер, після всього того, що сталося, достатньо авторитету, щоб заручитися широкою міжнародною підтримкою?»