Справжня епідемія отруєння немовлят, яка охопила одразу три регіони України — Київ, Одесу та Харків, за свідченнями лікарів, іде на спад. Проте на лікарняних ліжках, повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров’я України, ще й досі перебуває загалом півтисячі малюків. У Харківській області — 130 дітей (це вихованці 7 дитячих дошкільних закладів Дзержинського та Комінтернівського районів, школи-інтернату № 8 Фрунзенського району міста Харкова та Нововодолазької школи-інтернату). У цьому регіоні захворіло 213 дітей. На Одещині, у Білгород-Дністровську, з симптомами гострої кишкової інфекції госпіталізовано загалом 12 дітей. Лікарі запевняють, що всі малюки почуваються задовільно.
Попередні причини масового захворювання у цих регіонах фахівці називають різні: на Харківщині отруєння могло статися через елементарне недотримання правил гігієни персоналом, що готував їжу для дітлахів, або ж неякісні молочні продукти. Збудником захворювання харківських дітей на гострі шлунково-кишкові розлади стала дизентерійна паличка. В Одесі — свої проблеми: тут захворювання спричинила забруднена питна вода. У Києві ж історія майже детективна. Наразі на лікарняних ліжках столиці перебуває 257 немовлят, ще за 317 дітлахами наглядає спеціальна педіатрична комісія. Фахівці запевняють, що малята забезпечені усім необхідним, стан їхнього здоров’я стабільний і занепокоєнь не викликає. Як зазначили у прес-службі МОЗ, за результатами попередніх лабораторних досліджень, збудником захворювання дітей у Києві та Київській області є «умовно-патогенна мікрофлора, яка могла викликати інфекційний процес». Загалом захворіло більше півтисячі дітей, їм поставлено діагноз «гастроентероколіт». На цьому вся «прозорість» історії з отруєнням закінчується. Як уже повідомляла «УМ», винуватцем масового отруєння немовлят у Києві стала сиркова маса, що її виготовляла Молочна фабрика-кухня №1 (її, до речі, тимчасово закрили). «Для нас цей випадок став справжньою несподіванкою, — каже головний державний санітарний лікар Києва Ірина Козлова, — напередодні інциденту ми ретельно перевіряли заклад, як робимо це регулярно, і порушень не зафіксували. До того ж виробничий процес на фабриці повністю закритий». Злощасна сиркова маса — єдиний продукт на виробництві, який виготовляють з безпосереднім залученням до процесу людей — усі інші виготовляють герметичні машини. Фахівці вже встановили, що вогнищем інфекції став один із трьох котлів, де розмішували сир. Наразі робота спеціальної комісії триває, остаточні результати будуть відомі пізніше. Але вже й зараз фахівці запевняють: причиною отруєння є людський фактор.
На знеславленій фабриці-кухні, що працює вже 8 років у Києві й де годувалося більше 6 тисяч столичних малюків, це перша НП за всю історію існування. Продукцію цієї фабрики купувало за мінімальними цінами чимало соціально незахищених родин. Наразі фахівці розглядають силу-силенну версій, серед яких чимало таких, якими мають займатися правоохоронці. Нагадаємо, за фактом масового отруєння вже порушено кримінальну справу. Темною «сирною» історією займається Служба безпеки України, її представники входять до складу комісії. «Ми розглядаємо різні версії i перевіряємо всі ймовірні джерела потрапляння інфекції до продукції, — каже Валерій Бідний, заступник голови Київської міської адміністрації, — причиною може бути і порушення умов стерилізації на виробництві, й недотримання гігієни праці техперсоналом. Є чимало й «кримінальних» версій».
Фахівці перевіряють наразі всі «ділянки» виробництва: корів, які давали молоко для сиркової маси (над цим працює спеціальна група ветеринарів), досліджують сировину, з якої робили упаковку, транспортні засоби, на яких доставляли молоко на фабрику, та інше. Не виключає комісія і провокації: фабрика забирала чималий шматок потенційних клієнтів у виробників молочної продукції. До того ж масштаби захворювання таки вражають (це ж що у той сир необхідно було вкинути, щоб отруїлося стільки дітей!). Валерій Бідний не виключає, що причиною отруєння дітей могла стати боротьба між столичними молочними кухнями.
У Києві, пише УНІАН, основний конкурент Молочної фабрики-кухні №1 — комбінат дитячого харчування на вулиці Майорова. Це унікальне підприємство, оснащене шведським устаткуванням, донедавна обслуговувало більшу частину столиці. Виробництво було недешевим (використовувалася дорога упаковка фірми «Тетрапак»), але на всіх етапах виробництва виключався «людський чинник»: дотик рук і попадання інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Але три місяці тому підприємство зупинилося: перестали виділятися бюджетні дотації. Так Київ стала обслуговувати молочна кухня №1. До речі, в медичних колах розвивається версія, що ця НП є спробою змістити якусь впливову людину, котра стоїть за молочною кухнею №1.
Відтепер на фабриці-кухні вводиться нова посада санітарного лікаря, за всіма процесами виготовлення продукції наглядатимуть ретельніше лікарі. Ситуація перебуває на особистому контролі мера Києва Олександра Омельченка. До речі, прикметно, що якраз напередодні НП із місцевого бюджету для фабрики було виділено 200 тисяч гривень на покращення виробничого процесу.