Переважна більшість посткомуністичних країн Європи визначила своєю головною зовнішньополітичною метою інтеграцію в Євросоюз та НАТО. Схоже, що сподівання чергової трійки з них обертаються на реальну перспективу. Брюс Джексон, представник американської неурядової організації, яка сприяє розвитку НАТО, після позавчорашньої зустрічі у Скоп'є з міністрами закордонних справ Хорватії, Македонії та Албанії заявив, що ці три країни можуть стати членами Альянсу вже 2006 року.
А початкова ейфорія тих десяти країн, які приєдналися до ЄС 1 травня, починає вивітрюватися після зіткнення з жорсткою реальністю. Їхнє повноправне членство в Союзі відсувається на дальшу перспективу. Більшість нових членів сподівалася, що 2007 року підтвердить свою рівноправність із старими членами Союзу приєднанням до Шенгенської зони та єврозони. Ці терміни не байдужі і для українців, оскільки відтоді процедури отримання віз та перетину кордону ЄС для наших співвітчизників стануть ще складнішими. Українські турфірми вже пояснюють, що «умовні одиниці» в цінах турів до Болгарії, Польщі, Словаччини та інших наших сусідів означають уже не долари, а євро, немов ці країни мало не завтра увійдуть до зони єдиної європейської валюти.
Холодним душем на голови прихильників швидкого приєднання нових членів до Шенгенської зони (повної відміни прикордонного контролю між державами) став оприлюднений позавчора звіт, що його підготували аналітики організації Європейська громадянська акція, яка займається захистом прав громадян ЄС. У ньому наголошується, що відповідні органи ЄС лише після 2007 року розпочнуть перевіряти, як нові країни-члени справляються з нелегальною міграцією. При цьому контролем кожного року буде охоплено лише дві країни, увесь процес перевірки розтягнеться на п'ять років. Тому всі чи деякі (залежно від результатів перевірки) нові члени приєднаються до Шенгенської зони лише 2012 року.
Приєднання до зони євро також не буде відбуватися автоматично. Нові країни-члени повинні виконати кілька умов, зокрема обмежити бюджетний дефіцит та утримувати інфляцію на низькому рівні. Минулого тижня одна з найповажніших рейтингових агенцій світу Standard & Poor's повідомила у своєму звіті, що останніми з нової десятки всі умови приєднання до зони євро здійснять Польща і Чехія. І станеться це після 2010 року. Краще підготовлена за ці дві країни Угорщина може запровадити на своїй території в обіг євро лише 2010 року. Польська «Газета виборча» наводить думку економіста-аналітика Варшавської інвестиційної групи Яцека Юрчинського, який прогнозує, що Польща та подібні до неї за станом готовності країни увійдуть до зони спільної європейської валюти лише в 2011 — 2012 роках.