Міжнародна група вчених планує реалізувати найамбітніший у світі комп’ютерний проект під назвою The Living Earth Simulator («Симулятор живої Землі»). Як повідомляє Бі–Бі–Сі, ця комп’ютерна модель нашої планети отримуватиме та аналізуватиме дані з мільярдів інформаційних джерел, які є в розпорядженні людства, видаючи на їх підставі прогнози не лише про стан погоди, а й, наприклад, про шляхи поширення хвороб чи перспективи економічного розвитку окремих країн та регіонів і світу загалом. Ініціатори проекту стверджують, що за масштабами та значенням для людства він не поступається Великому адронному колайдеру, який має розкрити таємницю народження Всесвіту.
Головне завдання проекту LES — детальніше дослідження впливу людини на життя Землі в усіх його аспектах: соціальному, екологічному, фізичному та економічному. «Багато нинішніх проблем, у тому числі економічна нестабільність, війни та поширення хвороб, пов’язані з поведінкою людини. При цьому ми маємо суттєві прогалини в розумінні того, як працюють суспільство та економіка», — каже доктор Хелбінг зі Швейцарського федерального технологічного інституту, який очолює проект зі створення комп’ютерного симулятора Землі.
За аналогією з Великим адронним колайдером доктор Хелбінг називає майбутню модель планети «прискорювачем знань». «Встановлення прихованих законів та процесів розвитку людства і нашої планети буде найбільшим науковим викликом ХХІ століття», — вважає науковець.
Це колосальна системна праця, для здійснення якої знадобляться суперкомп’ютери. Їх іще не створено, але збір даних уже почався. Багато інформації накопичено в рамках проекту Planetary Skin («Шкіра планети»), що його здійснює американська Національна космічна агенція (НАСА). Існує також близько 70 вже готових колективних джерел інформації: інтернет–енциклопедія «Вікіпедія», карти пошукової системи Google, база даних британського уряду Data.gov.uk тощо. Хоча компанія Google тримає в таємниці обсяги накопиченої нею інформації, відомо, що станом на травень цього року вона використовувала 39 тисяч регіональних серверів і збирає щомісяця такі обсяги інформації, для запису яких знадобилися б два мільйони компакт–дисків.