У новому році на нас чекають нововведення із закордонними вояжами. Так, із 1 лютого нарешті набуває чинностi безвізовий режим між Україною та Ізраїлем. Україна, у свою чергу, відкриє кордони для ізраїльтян. Без візи на Землі Обітованій — на Мертвому морі, у Тель–Авіві чи Єрусалимі — українці зможуть перебувати до 90 днів. Директор Центру туристичної інформації Володимир Царук нагадує також і про те, що 2011 року на поступки українським туристам піде також Іспанія — влада цієї країни обіцяла полегшити умови отримання віз для українців. Якщо обіцяне справдиться, то на отримання дозволу для в’їзду до Іспанії українці витрачатимуть не більше чотирьох днів. Крім того, у планах — влаштовувати для майбутніх туристів — мешканців міст, де немає іспанського диппредставництва — відеоспівбесіди по iнтернету.
Про відміну візового режиму (принаймні на період туристичного сезону) уже заявили Хорватія та Македонія. Загалом же МЗС України заявило, що близько десятка країн ведуть перемовини про скасування візового режиму Україною в 2011 році. Але йдеться передовсім про країни Африки, Центральної Америки, куди потік туристів з України маленький.
Податки зменшили: платити будемо більше
Новий Податковий кодекс, ухвалення якого наробило стільки шуму в Україні, тільки завойовує фіскальні простори України. Так, із 200 нормативних документів, необхідних, аби документ запрацював, Кабмін спромігся ухвалити тільки двадцять. Це значить, що нововведення з’являтимуться у цьому роцi поступово, причому деякі вже «домовлені» норми піддаватимуться компромісам. Утім деякі норми нового закону вже діють.
Так, фізичні особи платять податки за прогресивною шкалою: заробіток до 9220 гривень передбачає віддати державі 15%, більше від цієї суми — вже 17%. Ставка податку на додану вартість уже становить 20%, а податок на прибуток — 23%. Підприємці отримали право на п’ятирічні податкові канікули. Пільги отримують тільки новостворені підприємства, які мають щорічний обсяг доходів до 3 млн. гривень та не більше 20 працівників у штаті. Якщо йдеться про фірми, які працюють на єдиному податку, то виручка має становити не більше 1 млн. гривень, а трудовий колектив не може перевищувати 50 осіб.
Ще одна пільга для підприємців: прискорена амортизація, що може вдвічі скоротити терміни використання основних засобів. Власники готелів та компаній легкої промисловості можуть вимагати десятирічного звільнення від сплати податків. Уряд декларує також зменшення кількості загальнодержавних податків та зборів з 29 до 19 та обіцяє автоматично відшкодовувати ПДВ. І у випадку затягування навіть погоджується платити бізнесменам пеню — 120% за обліковою ставкою Нацбанку.
З дрібним бізнесом вчинили хитро. З одного боку, ставку єдиного податку зменшили. «З 1 січня 2011 року вона становить 43% від тієї, яку платили бізнесмени ще вчора, — сказала голова об’єднання малого та середнього бізнесу Оксана Продан. — Для юридичних осіб вона дорівнює 2,58 або 4,3% від обороту, а для фізосіб максимальна ставка дорівнює 86 гривням». З іншого ж боку, дрібні підприємці платитимуть державі внески у пенсійний та соціальний фонди. У сумі вийде більше, окрім того, додасться головного болю із додатковою звітністю.
Запровадження деяких нових податків перенесено. Так, податок на нерухоме майно доведеться платити з 2012 року, а оподаткування депозитних вкладів та доходів з ощадних сертифікатів набуде чинності з 1 січня 2015 року.
За дитину даватимуть більше грошей
Допомога при народженні дитини зросте — із 1 січня її розмір прив’язується до прожиткового мінімуму, розрахованого для дітей до 6 років. А все тому, що набуває чинностi нова редакція Закону «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Отож, допомогу при народженні першої дитини надаватимуть у сумі, кратній 22 розмірам прожиткового мінімуму, (з 1 січня така виплата становитиме 17 964 гривні, тоді як досі становила 12 240); на другу дитину даватимуть суму, кратну 45 розмірам прожиткового мінімуму (а це вже 36 720 гривень, а було 25 000). На третю і кожну наступну дитину виплачуватимуть 90 прожиткових мінімумів (це 73 400 гривень замість 50 000). Одразу після народження дитини виплатять суму в дев’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму (7 344 гривні), решту суми допомоги на першу дитину виплачуватимуть протягом наступних 12 місяців, на другу дитину — 24 місяців, на третю і кожну наступну дитину — 36 місяців рівними частинами.
Туристичні податки
З нового року набуває чинності також і туристичний збір — готелям доведеться платити у місцевий бюджет до 1% від вартості проживання туриста в готелі (чи прирівняної до нього садиби, кемпінгу чи хостелу). Відповідно вартість проживання в готелях дещо зросте — залежно від вартості самого номера.