17 грудня, в останній робочий день перед святим Миколаєм, шанувальники літератури отримали царський подарунок — у видавництві «А–Ба–Ба–Га–Ла–Ма–Га» вийшов друком прозовий дебют великої поетеси Ліни Костенко «Записки українського самашедшого». «Цей «миколайчик» він не дуже солодкий, — сказала на прес–конференції в агенції «Укрінформ» Ліна Костенко. — Може, це подарунок, який не всім сподобається, більше того, може, цей подарунок не сподобається ні тим, ні тим, ні аж тим, але я свідомо на це пішла, бо колись треба скинути з себе останні ілюзії». Несподівано Ліна Василівна наговорила купу компліментів на адресу вітчизняних медійників. «Коли я працювала над книжкою, я зайшла на вашу журналістську територію. Мені потрібно було дуже багато інформації — від локальної, тутешньої, до глобальної, світової, мені потрібні були ви. Ви цього не знали, але оскільки я зсередини бачила вашу роботу, то я вже знала долі журналістські — від долі Гонгадзе до долі Тараса Процюка, який загинув у Багдаді від американського танка і його викинуло вибуховою хвилею з 16 поверху просто в кімнату, де просто журналісти. А той Деніел Перл, якого викрадено було в Пакистані, чи той Хосе, який разом із Тарасом загинув. Я побачила, що без журналістів це суспільство пропаде. І на сьогодні, я думаю, ця ситуація тримається на тому, що ви не здалися».
Роман «Записки українського самашедшого» — це панорамне полотно життя України і світу на рубежі третього тисячоліття очима 35–річного вітчизняного програміста. До слова, син Ліни Василівни Василь — за фахом програміст, і тому письменниця добре обізнана з середовищем цих «розумних, сучасних і дуже ерудованих молодих людей». За словами авторки, головний герой — «це справжній тип українського мужчини, якого я дуже люблю і завжди впізнаю. У наш абсурдний час справжня людина або бореться, або вішається, або просто нидіє. Мій герой — рефлексуючий інтелігент, він не бореться». Але є в романі персонаж, якому Ліна Костенко передала свої думки, і цей чоловік не з найлагідніших. Писання від чоловічого імені не давалося легко, тому iз «Записок» відбрунькувався ще один роман — від імені дружини головного героя, котра працює над кандидатською дисертацією про Гоголя (привіт класику з його «Записками сумасшедшего»). Ще в роботі у Ліни Костенко — «чорнобильська книжка», це документально–публіцистична проза на основі багаторічних експедицій письменниці в колі однодумців у «зону лиха». За час, поки писалися «Записки» — а це 10 років, паралельно народилися двi книжки нових віршів, адже, як каже Ліна Костенко: «Я завжди працюю». До речі, на початку 2011 року у видавництві «Либідь» вийде поетична книжка Ліни Костенко «Ріка Геракліта», куди ввійшли раніше написані вірші та 50 нових поезій. На прес–конференцію в «Укрінформ» співробітники видавництва принесли її верстку. За словами директора видавництва Олени Бойко, спочатку вона концептуально була задумана як «Пори року», за цим принципом підбиралися i вірші, потім Ліна Василівна передумала і разом із донькою Оксаною Пахльовською, яка є упорядником книжки, зробила трохи інший підбір поезій. І головне — книжка вийде разом із диском, на якому свої поезії читатиме сама Ліна Василівна. Цього тижня якраз має відбуватися запис.
«Записки українського самашедшого» теж мали вийти в 2011, у книжці 2011 і зазначений як рік видання — ніхто не вірив, що з кінця листопада, коли рукопис надійшов у видавництво, до кінця року можна підготувати і надрукувати 416–сторінкову книжку. Але «А–Ба–Ба–Га–Ла–Ма–Га» зробила неможливе —видавництво підготувало і надрукувало частину тиражу за три тижні. У Івана Малковича були на те свої причини. «45 років iз року в рік до нашої хати приходив Миколай, — сказав Іван Антонович «УМ», — і чомусь він мав риси мого тата. Цього року Миколай, очевидно, забрав його до себе, і я хотів до Миколая зробити щось виняткове, особливу книжку. Тому ми й старалися встигнути». У п’ятницю сенсаційну книжкову новинку продавали в кількох книгарнях Києва, в тому числі й на книжковому ярмарку в Українському домі. Коли натовп людей із прес–конференції прибіг туди, 200 перших примірників уже розхапали, а наступні обіцяли привезти за годину, і люди терпляче вишикувалися в чергу. По кілька десятків примірників розібрали різні магазини, а в п’ятницю, 24 грудня, у видавництво мають привезти решту десятитисячного тиражу.
У січні презентація «Записок» відбудеться у восьми містах України. За нашими даними, Ліна Василівна захотіла обов’язково побувати в Ніжині, місті, де вчився Микола Гоголь, у Львові і Дрогобичі, а взагалі маршрут поїздки тримається в таємниці. Відомо, що з 3 січня у Київ приїздить донька Ліни Костенко — письменниця, літературознавець Оксана Пахльовська (вона живе в Італії), і супроводжуватиме маму в цьому презентаційному турне. Не взяти в цей маршрут знімальну групу було б неприпустимим злочином перед історією, і, ймовірно, зустрічі письменниці з читачами в різних містах фіксуватиме камера відомого українського режисера і приятеля Ліни Костенко Леоніда Мужука.