Принцеса-воїн

18.05.2004

      Європейські (і не лише) видання активно коментують конкурс Євробачення та сенсаційну перемогу на ньому української співачки Руслани. Звернемося передусім до видань тих країн, глядачі яких виставили нашій тріумфаторці найвищу оцінку — 12 балів.

 

«Газета виборча» (Польща)

      «Усе відбувалося за відомими нам з попередніх років зразками. Більшість представлених пісень були безбарвними та архаїчними, а під час голосування різні країни робили  собі локальні приємні послуги, обдаровуючи балами своїх географічних сусідів... Концерт у Стамбулі був дивним поєднанням телевізійного супершоу, музичного ширвжитку та провінційного кітчу з претензіями називатися розвагою найвищого рівня. У конкурсі домінували ліричні балади, про які забували швидше, ніж тривало оголошення чергового кандидата на європейський суперхіт... На цьому тлі українська пропозиція виглядала більш ніж привабливо. Тому не варто дивуватися, що букмекери віддавна вбачали в «Диких танцях» залізного кандидата на перемогу. Руслана привезла до Стамбула, з одного боку, мелодійну та виразну пісню, яка запам'ятовується, а з іншого — доволі сучасний та приправлений порцією екзотичного для більшості глядачів зразок карпатського фольклору. На додаток, пісня була супроводжена адекватною до її назви хореографією, яка залишається в пам'яті».

Газета «Час» (Латвія) подала звіт про конкурс під назвою «Дикі танці» привезли «Євробачення» в Київ». Газета пише:

      «На конкурсі «Євробачення» в Стамбулі перемогла гарна українська дівчина (ці останні три слова подані українською мовою. — Авт.) Руслана з піснею «Дикі танці» та чудовим шоу в стилі «драйв-етно-денс». «Час» давно помітив красуню Руслану та розмовляв з нею, коли співачка приїздила до Латвії. Вже тоді було видно, що вона — справжня зірка. Саме тому ювілейний, 50-й конкурс «Євробачення» пройде у Києві. Руслана вже давно підкорила Україну: стала першою в країні співачкою, яка записала платиновий диск. До речі, зробила вона це в Лондоні, на студії геніального Пітера Гебріела. Хоча могла записатися на одній з трьох власних рекорд-студій. Окрім них, бізнес-леді Руслана Лижичко також керує рекламно-продюсерською фірмою, відеостудіями та радіостанцією у Львові. А ще Руслана встигла закінчити консерваторію та отримати фах диригента і вміє грати на п'яти музичних інструментах. У фіналі конкурсу перемога Руслани була очевидною ще до остаточного підрахунку голосів. Латвійські телеглядачі виставили Руслані найвищий бал».

Подібний за тоном звіт про конкурс під назвою «Гарна дівчина тріумфує» подала естонська газета «Молодежь Эстонии». І, знову ж таки, слова «гарна дівчина» подані українською мовою.

      Російська газета «Ізвестія» звіт про конкурс назвала так: «Україну прийняли в Євросоюз».

      «Руслана є зовсім невідомою в Росії і доволі популярною в Україні (її альбом «Дикі танці» розійшовся накладом 100 тис. примірників і став платиновим). Руслана представила суперенергійну версію того, що на Заході робить співачка Шакіра, але лише балканізовану, прикрашену дикими прикарпатськими дудками та карнавальними барабанами... Переможний результат показує, що така музика подобається не лише мешканцям Львова та Києва. Для нас же перемога Руслани має особливе значення: в котрий раз виявляється, що імпортована з України музика нахабно перемагає російську. Спочатку росіяни дізналися, що український рок може бути зовсім не гіршим, а то і кращим від російського — коли в Росію привезли «ВВ» та «Океан Ельзи», а потім — що українці роблять чудовий реп («Танок на Майдані Конго» etc.), а минулого року найбільш популярними в Росії стали Вєрка Сердючка та українська «Віа Гра».

 

      Бі-Бі-Сі зазначає, що у себе на батьківщині Руслана є успішною співачкою, танцівницею, продюсером та композитором. Британці також звертають увагу на той факт, що перемогу здобула країна, яка лише вдруге бере участь у конкурсі «Євробачення», а про Руслану пишуть: «Її пісня натхненна народною музикою та танцями мешканців Карпат і виконується з використанням традиційних інструментів». В іншій статті під заголовком «Ціна перемоги на «Євробаченні» Бі-Бі-Сі говориться: «Естонія витратила всі свої бюджетні кошти на туризм (26 млн. доларів) для підготовки фіналу «Євробачення» 2002 року, але потім успішно повернула їх. Для переможців пісенного конкурсу «Євробачення» радість перемоги завжди пов'язується з важким обов'язком проведення наступного року в своїй країні дуже дорогого  конкурсу. У 90-х роках, коли Ірландія вигравала конкурс три рази поспіль, державне телебачення RTE опинилося мало не на межі банкрутства... Але більшість з організаторів фіналів конкурсу вважають, що це були не марно витрачені гроші».

      Репортаж з конкурсу транслювався не лише на Європу, а також на окремі країни Азії та Австралію. Надзвичайно цікава реакція на перемогу Руслани австралійської преси, де нашу землячку за екзотичний костюм, у якому вона виконувала «Дикі танці», то порівнюють  з  героями стрічки «Володар кілець», а то й узагалі називають українською Ксеною, принцесою-воїном за аналогією з героїнею популярного австралійського телесеріалу, яка також має подібний сценічний костюм.