Про підсумки місцевих виборів говорять переважно експерти й ті політики, які мають підстави для переможних реляцій. Чимало ж політиків, які ще вчора «не злазили» з телеекранів, тепер усіляко обходять «невиграшну» для себе тему. Хоча, здається, саме вони мають скласти іспит на спроможність адекватно оцінити невтішні результати «малих» виборчих перегонів і винести уроки на майбутнє.
Так, у Полтавській обласній раді, яка є показовою для коливання маятника політичних настроїв України загалом, переконливу більшість сформувала Партія регіонів (57 мандатів). Донедавна правляча «Батьківщина» має 18 місць, ще трохи — «Фронт змін», тоді як «помаранчеві» й інші націонал–демократи взагалі не подолали виборчий бар’єр за партійними списками. По коментар «Україна молода» звернулася до народного депутата–«нашоукраїнця», голови обласної організації товариства «Просвіта» Миколи Кульчинського.
«Якщо сам «завалив» роботу — нічого на Київ кивати»
— Як не прикро це визнавати, але на місцевих виборах націонал–демократичні й патріотичні сили Полтавщини програли, — говорить Микола Георгійович. — Так, окремі наші представники стали депутатами місцевих рад, але не вони визначатимуть там погоду. Двоє депутатів–«мажоритарників» від «Нашої України» й один — від Української народної партії в обласній раді навіть не зможуть утворити в ній свої фракції. А міськрада Полтави взагалі працюватиме без представників цих партій, які ще вчора називалися «президентською» і «губернаторською».
— Хоча саме ви очолювали список «Нашої України» на виборах до Полтавської міськради...
— Якраз і хотів почати з себе, бо, на відміну від деяких соратників, не звик перекладати відповідальність на інших. Так, я змушений був очолити не лише список, а й міську парторганізацію «Нашої України» за півтора місяця до виборів, хоча депутатської та просвітницької роботи вистачало, як кажуть, із головою. Однак саме тоді майже вся верхівка «НУ» в Полтаві та наближений до неї актив остаточно розбіглися по інших, «модніших», партіях. Та, власне, й до цього вони десь із рік «сиділи на валізах» — ніякої роботи вже не було. «Перезавантаження» у міській організації ми почали. Але не змогли закінчити його за такий короткий термін, «достукатися» до людей, виборців. Тож і результат маємо більш ніж скромний.
— Від ваших однопартійців неодноразово доводилося чути думку про те, що причиною поразки стала позиція лідера партії Віктора Ющенка щодо голосування «проти всіх» на президентських виборах...
— Знаєте, коли таке говорять люди, не втаємничені у підґрунтя інформаційної війни проти Віктора Ющенка і, власне, українських цінностей, це ще можна зрозуміти. Дивує інше. Коли, скажімо, окремі обласні партійні провідники, вчорашні високопосадовці, намагаються публічно, через ЗМІ виправдати власну бездіяльність тими чи іншими кроками, заявами Ющенка на посаді Президента, зокрема його відмовою підтримати у другому турі президентських виборів і Януковича, і Тимошенко. Даруйте, на місцевих виборах 31 жовтня Віктор Андрійович уже нікому не «заважав». То чому ж цього разу політична сила Юлії Тимошенко на Полтавщині набрала майже вчетверо менше відсотків голосів, ніж вона сама — під час другого туру президентських виборів? Нагадаю: нинішні вибори були місцевими. І якщо ти за п’ять років керівництва партійним осередком на місці «завалив» доручену тобі ділянку роботи, то закиди на адресу «вищестоящих» видаються, м’яко кажучи, непереконливими. Тим паче що маємо й зовсім інші приклади підтримки виборцями наших однопартійців — там, де було видно їхню реальну роботу.
Зрештою, на останніх виборах навіть у нашому середовищі було достатньо партій, лідери яких намагалися заробляти собі політичні дивіденди на публічному «відмежуванні» від Ющенка чи його нищівній критиці. У результаті вони набрали ще менше голосів. А принаймні серед націонал–демократичних сил на Полтавщині, як і в усій Україні, найбільшу прихильність здобула саме «Наша Україна».
«Попереду — жертовна робота»
— І все ж сьогодні перед представниками «НУ», її прихильниками постає питання: що далі? Чи має партія перспективу?
— Переконаний, що така перспектива є. Далі має бути тяжка, жертовна робота задля утвердження українських демократичних цінностей. Принаймні посипати голову попелом і опускати руки ми не збираємося.
Читачі вашої газети добре знають про серйозне кадрове оновлення керівних органів «Нашої України». І коли трохи раніше на Полтавщину приїздив нинішній голова політради партії Валентин Наливайченко, а зовсім недавно — його заступник Володимир Огризко, ми побачили: люди їм довіряють, сподіваються на позитивні зміни. І пов’язують їх саме з політиками нової генерації.
Молоді, патріотичні, діяльні люди стають «обличчями» нашої партії й у Полтаві. Такі, як інженер Ольга Жуковська, економіст і фінансист Андрій Любич, священик В’ячеслав Рукас та інші. Так, вони поки що не «розкручені», на цих виборах їм важко було змагатися із висуванцями влади чи «грошових мішків». Однак у мене немає сумнівів, що за ними майбутнє і «Нашої України», і нашої держави.