Учора, 14 травня, у найближчому до військової частини А-2985 і найбільш постраждалому селі відбулася сходка його мешканців. Згорьовані люди зажадали компенсації не лише матеріальних, а й моральних збитків. Сума залежатиме від того, коли остаточно припиняться вибухи на складах боєприпасів і життя дійсно нормалізується.
Як розповіли кореспонденту «України молодої» працівники Новобогданівської сільради, групи розмінування і досі зачищають село від боєприпасів. У ніч на 13 травня і позавчора зранку люди знову були нажахані відновленням вибухів (у штабі державної комісії навіть дали відбій дозволу на відкриття руху пасажирських поїздів, однак Укрзалізниця, за неофіційною інформацією, просила зняти заборону. Надвечір, упевнившись, що боєприпаси за територію складів більше не вилітають, а вибухи припинилися, члени комісії дали «зелене» світло і пасажирським потягам).
За інформацією військовикіх, зачищення Новобогданівки, Троїцького і Спаського ще триватиме кілька діб. Зібрані боєприпаси звозять на територію військової частини. Аби унеможливити їх розкрадання, у Мелітопольському районі закрито всі приймальні пункти металобрухту. Представники МінНС і Міноборони звернулися до районної влади з проханням надати топографічні карти, аби визначитися з черговістю зачищення полів і пасовищ. Уточнена загальна площа розмінування становить не 300, а 370 квадратних кілометрів. Адже снаряди почали знаходити навіть у селі Терпіння, що за півтора десятка кілометрів від артскладів (осколками, приміром, пошкоджено сад подружжя Вишняків).
Медики завершують обстеження потерпілих, і вже 17 травня група сільчан буде направлена для оздоровлення до санаторію «Великий луг». Заявки ж надійшли від майже тисячі осіб. Цілодобово працює діагностичний (пересувний) центр Міноборони. У Новобогданівці кажуть, що держава мала б відправити всю громаду на перепочинок! Доки ремонтники рихтуватимуть їхні оселі (заявки надійшли від усіх сімей). Найбільше постраждали мешканці вулиці Самоварова: будинки пенсіонерки Євгенії Чернишової, інваліда Якова Чернікова та ще восьми сільчан мають пошкодження стін, дахів, фундаментів. Люди непокояться через похолодання і часті дощі.
Не позаздриш сільському голові Дмитру Хлистуну. Люди вдячні за поміч, однак позавчора «гуманітарку» доставили у село о третій годині ночі. Під ранок під сільрадою зібрався великий гурт людей, і вони розібрали одяг, взуття, харчі. Вірогідні проблеми з обліком привезеного.
Місцева школа ще не заповнена і на третину, сказала авторові цих рядків директор Ганна Скороход. Поточного навчального року всіх уже не зібрати. Обмаль було учнів і на виставі, з якою приїхав до Новобогданівки колектив Запорізького лялькового театру. Вчителі кажуть, що посмішка на дитячих обличчях «ніяк не відродиться». Пані Скороход, висловивши надiю, що «діти більше ніколи не побачать таку червону заграву на небі», заплакала. Згадавши, очевидно, пережите. Логічно, що психологи продовжують працювати не тільки з дітьми.
У військовиків свої проблеми. Наразі вони сушать мізки, де знищувати звезені боєприпаси? Єдиний придатний для цього піщаний кар'єр розташований на околиці села Терпіння (доведеться попереджувати людей заздалегідь); а таких місць «поховання» боєнепотрібу потрібно хоча б з десяток, сказали піротехніки у штабі держкомісії. До пошуків таких місць долучили районну владу.
Великий обсяг робіт ще не виконано і на станції Федорівка, куди і досі повернулися не всі мешканці.
Сім'ї військовослужбовців, передовсім родичі трійки заарештованих, відстежують новини зі столиці. Неоднозначно сприйнято повідомлення про те, що полковник Олександр С., куратор утилізації боєприпасів, викинувся з десятого поверху в Києві. Чи ж випадковий цей суїцид? Насторожує мешканців потерпілих сіл і твердження керівників «Співдружності», ніби їхня компанія давно не опікується утилізацією боєприпасів у Новобогданівці. Пахне не солдатським недопалком, а серйозними розборками чоловіків-генералів на зіпсованому вибухами повітрі...
Андрій БАГНЮК.
Запорізька область.
До речі
Вранці 12 травня з 10 поверху власного будинку викинувся начальник управління логістики Генштабу Збройних сил України Олександр Судаков. Газета «Сегодня» пов'язує самогубство полковника Судакова з його причетністю до утилізації боєприпасів на 275-й базі в Новобогданівці. За іншою версією газети, працівника Генштабу могли довести до самогубства, щоб було потім на кого списати провину за мелітопольську трагедію. У свою чергу, прес-служба Міноборони спростувала причетність Судакова до подій на військових складах у Запорізькій області, передає УНІАН.