Уперше ідею перевезти прах Степана Бандери на Івано–Франківщину висловили ще напередодні проголошення незалежності України будівничі першого пам’ятника провідникові ОУН у селі Старий Угринів Калуського району, де Бандера народився 1 січня 1909 року. Проте ініціатива була не на часі. Спецслужби конаючого СРСР тоді встигли двічі — у 1990–му і 1991–му — підірвати монументи Степану Бандері на його малій батьківщині. Нову хвилю намірів повернути останки провідника українських націоналістів додому викликала інформація про те, що на мюнхенському цвинтарі «Вальдфрідгоф» закінчується термін оренди кількох квадратних метрів землі, де покоїться видатний борець за волю України. У зв’язку з цим його земляки — представники інтелігенції Прикарпаття — взялися за справу, створивши комісію з перепоховання праху Степана Бандери на Івано–Франківщині. Як зауважив її голова, професор історії Роман Петрів, «герої України повинні лежати у рідній землі». Ентузіазму прикарпатцям додала недавня акція львів’ян, котрі 30 жовтня цього року з Мюнхена перевезли на Личаківський цвинтар прах відомих діячів ОУН Лева і Дарії Ребетів.
«Нині ініціатором перепоховання Степана Бандери став міський голова Калуша Ігор Насалик, — розповіла «УМ» відповідальний секретар комісії Ярослава Василишин. — На сьогоднішній день ми перебуваємо на початковій стадії об’єднання людей, готових узятися за цю важливу справу, — формуємо секретаріат, редакційний та фінансовий підрозділи. Комісію, яка опікуватиметься розробкою пам’ятника на місці нового поховання провідника ОУН чи цілого пантеону борцям за волю України, мабуть, очолюватиме відомий івано–франківський художник, заслужений діяч мистецтв Богдан Губаль».
Щодо місця перепоховання Бандери, то на першому засіданні ініціативної групи наразі прозвучало три ймовірні адреси — територія історико–меморіального музею Степана Бандери в Старому Угринові, Калуш або Івано–Франківськ. Кошти на реалізацію проекту акумулюватимуться на двох рахунках — гривневому та валютному.
Щоправда, активність прикарпатських діячів зводить нанівець позиція нащадків Степана Бандери, які висловлюються проти перепоховання «прапора ОУН», принаймні доки Україну очолює Янукович. А без згоди внука, Степана Бандери–молодшого, та інших родичів «Вальдфрідгоф» останки провідника не віддасть.