Коли бачиш цього стотонного залізного велетня довжиною щонайменше 50 метрів, що звалився із високого земляного насипу прямісінько на ігровий майданчик дитячого садка, виникає логічна думка про щасливу випадковість. Уся історія з падінням цього баштового крана в Печерському районі столиці, в елітному Царському селі, пронизана випадковим збігом обставин, що врятував життя десяткам людей. Однак благополучним приземлення машини не назвеш: 35-річний кранівник Микола Іванісенко помер у лікарні від отриманих травм...
Трагедія сталася у середу о 16 годині 50 хвилин — у цей час у роздягальні (стіну якої зачепив кран при падінні) збиралися вийти на прогулянку 19 чотирирічних вихованців молодшої групи № 2. Їхня вихователька Лариса Якименко ще й досі не отямилася від пережитого. «Ми тільки-но почали одягатися, аби вийти на ігровий майданчик (на ньому через 10 хвилин уже лежав кран!), як відчули сильний поштовх: землю струсонуло, звідкись узявся стовп пилюки, зі стелі посипалася штукатурка, навіть стіни потріскалися, — розповідає пані Лариса, — діти на якусь мить завмерли, а потім кинулися до вікна. Коли я побачила цей велетенський кран і розчавлені під ним дві машини, одразу почала відганяти малечу від вікон: невідомо ж, чи загинув там хтось. Але ж за всіма не вслідкуєш: котрийсь із хлопчиків почав кричати: «Несуть дядю! То витягли із кабіни закривавленого кранівника...»
Конструкція, падаючи, перетворила на купу металобрухту два легковики (там, на щастя, не було пасажирів — вони залишили авто за кілька хвилин до падіння), рознесла на друзки дерев’яні конструкції на ігровому майданчику і, зачепивши роздягальню дитячого садка, впала на сходи ганку. Аби діти могли звідти вийти, довелося відтягувати кран.
Кухар дитячого садка Ірина Балинська каже, що живою залишилася випадково. «Я саме мала йти додому через той вихід, куди впав кран, — розповідає пані Ірина. — Та залишилася зачекати кілька хвилин колегу, яка, до речі, збиралася винести на вулицю сміття. Нашу долю визначили кілька хвилин. Це навіть був не переляк, а справжній шок. Для постраждалого кранівника ми викликали «швидку», а могли б самі її потребувати».
За словами завідувачки дитсадка Тамари Варги, через інцидент дітей у закладі не поменшало. Більшість батьків про падіння крана дізналася зранку, коли привели малечу до садка.
Злощасний кран належав ЗАТ «Київське будівельне управління механізації», його орендували для зведення 12-поверхового житлового будинку по вулиці Лесі Українки, 23. З яких причин баштовий кран зійшов з колії, керівництво будівельної компанії, що керує роботами, коментувати відмовляється. Тим часом, за даними Головного управління МінНС України у Києві, попередньою причиною падіння крана стало грубе порушення правил техніки безпеки: на будівельному майданчику були відсутні бетонні блоки, що мали попередити зсув крана, сам же майданчик був не обладнаний відповідним чином, а на рейках спеціальні «черевики» були закріплені погано.
Водночас працівники з будівельного майданчика запевняють, що все робили «за інструкцією». Володимир, автокранiвник з 30-річним стажем, каже, що перед роботою кран перевірили. «Причиною падіння може бути будь-що, — розмірковує він, — по-перше, кран старий, експлуатується з 1979 року, по-друге, у машині щось раптово могло відмовити. І потім — кранівник теж міг бути винен у цій пригоді». До речі, Микола Іванісенко працював машиністом усього лише третій місяць.
Державний комітет з нагляду за охороною праці вже створив спеціальну комісію з розслідування причин аварії — вона і має розставити всі крапки над «і». За даними Держнаглядохоронпраці, з початку року в Україні на будівельних майданчиках загинуло 48 осіб, що на 15 чоловiк більше, ніж у минулому році. Лише у столиці та Київській області загинуло 10 будівельників, впало 3 крани, загинув один кранівник. З огляду на статистику, Держнаглядохоронпраці розпочинає тотальну перевірку умов безпечної експлуатації баштових кранів на будівельних майданчиках Києва.